با حکم علی خامنه ای؛ محمد خاتمی و حسن روحانی از عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام حذف شدند

khatami roohaniانقلاب اسلامی در هجرت: سید علی خامنه ای، ولی مطلقه، طی حکمی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را تعیین کرد.

مجمع تشخیص مصلحت یکی از نهاد های اصلی نظام ولایت مطلقه است. با بروز اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر تطابق مصوبات با قوانین شرع، سید علی خامنه ای،رئیس جمهور وقت،هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس، نخست وزیر،رئیس دیوان عالی و احمد خمینی برای رفع این مشکل به آقای خمینی نامه ای نوشتند و سر انجام ، خمینی در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ فرمان تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام برای داوری ورسیدگی به این قبیل اختلافات را صادر کرد. با بازنگر قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ بنا بر اصول ۱۱۲، ۱۱۱، ۱۱۰ و ۱۷۷ وظایف دیگری بر عهده این مجمع قرار گرفت. بنا بر سنت روسای جمهور پیشین از اعضای این مجمع بودند. این بار اما، بنا بر حکم سید علی خامنه ای دو رئیس جمهور پیشین،محمد خاتمی و حسن روحانی از عضویت در این نهاد دولتی حذف شده اند.

متن حکم سید علی خامنه ای

بسم الله الرحمن الرحیم

با هدایت و عنایت الهی دوره‌ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز می‌شود. این مجمع از مهمترین نهاد‌های قانونی در جمهوری اسلامی و متعهد به دو مسئولیت اساسی است: اوّل تشخیص مصلحت در هنگام مواجهه‌ی مجلس با شورای نگهبان، که مستلزم نگاه ژرف و مصلحت‌شناس و احاطه به حقائق کشور است، و دوم نقش ویژه و مؤثر در تعیین سیاست‌های کلی نظام که متضمن راهبردی‎‌ترین تصمیم‌ها در اداره‌ی امور کشور است. ارائه‌ی راه‌حل برای معضلات و نیز نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی که به آن مجمع محترم احاله شده است، بر اهمیت این نهاد قانونی افزوده است.

حضور جمعی از نخبگان مجرب و دارای سوابق اجرائی در این مجمع و تجربیات متراکم از دوره‌های گذشته، جایگاه این نهاد را برتر و انتظارات از آن را افزونتر می‌سازد.

در بیانیه‌ی آغاز دوره‌ی قبل خواسته‌هایی مطرح شده که اکنون نیز به علّت برآورده نشدن کامل، باید تکرار شود. از جمله: سامان بخشیدن به مسأله نظارت بر اجرای سیاست‌ها و نیز پیشنهاد سازوکار برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.

افزون بر آن، اتقان در تشخیص مصلحت، تنقیح سیاست‌های ابلاغ شده و بازنگری در آن در صورت لزوم، ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و نخبگانی کشور و حضور منظم اعضاء محترم در جلسات مجمع، مورد تأکید است.

اکنون با تشکر از اعضاء محترم در دوره قبل و تقدیر از تلاش‌های آنان، و با طلب رحمت و مغفرت برای درگذشتگان ایشان، اعضاء دوره‌ی پنجساله‌ی نهم را به این شرح منصوب می‌کنم:

رییس مجمع: آیت الله آقای حاج شیخ صادق آملی

اشخاص حقوقی:

رؤسای محترم قوای سه‌گانه، فق‌های محترم شورای نگهبان (در موارد بحث تشخیص مصلحت)، رئیس ستادکل نیرو‌های مسلّح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث به آن دستگاه مربوط است، رئیس کمیسیون مرتبط با موضوع بحث در مجلس شورای اسلامی.

اعضای حقیقی:

حجج اسلام: آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای قربانعلی دری نجف‌آبادی، آقای محمود محمدی عراقی، آقای مجید انصاری، آقای غلامرضا مصباحی مقدم و آقای محسن اراکی.

حضرات: آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمدی، آقای علی‌اکبر احمدیان، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمدجواد ایروانی، آقای محمدرضا باهنر، آقای احمد توکلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حداد عادل، آقای سید کمال خرازی، آقای داود دانش جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محمدباقر ذوالقدر، آقای محسن رضایی، آقای سیدمحمد صدر، آقای محمدحسین صفار هرندی، آقای محمدرضا عارف، آقای محمد فروزنده، آقای عباسعلی کدخدایی، آقای علی لاریجانی، آقای حسین محمدی، آقای محمد مخبر، آقای حسین مظفر، آقای سید مصطفی میرسلیم، آقای سید مرتضی نبوی، آقای علی اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده و آقای احمد وحیدی.

از خداوند متعال توفیق حضرات محترم را مسألت می‌کنم.

سیّد علی خامنه‌ای

۲۹ شهریور ۱۴۰۱