سکوت مطلق خامنه‌ای درباره اعتراضات مردمی به مرگ مهسا امینی و حجاب اجباری

khamenee-0
علی خامنه ای روز چهارشنبه در نخستین سخنرانی خود پس از درگذشت مهسا امینی بر اثر خشونت ماموران گشت ارشاد و گسترش اعتراضات خیابانی به نقاط مختلف ایران، هیچ اشاره‌ای به این اتفاقات نکرد.
علی خامنه‌ای در آستانه آغاز سالگرد جنگ ایران و عراق که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی از آن با عنوان «هفته دفاع مقدس» یاد می‌شود، در جمع شماری از فرماندهان و سربازان دوران جنگ و بازماندگان قربانیان آن دوران سخن می‌گفت.

وی در حالی با بی‌اعتنایی از کنار اتفاقات روزهای اخیر گذشت که انتظار می‌رفت در سخنرانی روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور، به این اتفاقات اشاره کند و همچون موارد بسیار در گذشته در سخنانی تکلیف نیروهای امنیتی و پلیس در برخورد با اعتراضات را مشخص کند.
شمار زیادی از هواداران حاکمیت نیز که پس از درگذشت مهسا امینی بر اثر ضرب و جرح ماموران گشت ارشاد، به جمع مخالفان نهاد امر به معروف و نهی از منکر پیوسته‌اند، در روزهای اخیر در اتاق‌های کلاب‌هاوس امیدوار بودند خامنه‌ای درباره خشونت علیه شهروندان به ویژه زنان، به نیروهای پلیس تذکر دهد.

در دیگر سو نیز این گمانه مطرح بود که رهبر جمهوری اسلامی همچون همیشه از مقوله حجاب دفاع خواهد کرد و به صورتی غیرمستقیم، فرمان سرکوب اعتراضات را به نیروهای تحت امر خود خواهد داد.
سکوت رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که در چند روز گذشته نام او در شهرهای مختلف ایران پس از مرگ مهسا امینی در شعارها مطرح بوده و معترضان از وی با عنوان «دیکتاتور» و «ضحاک» نام برده‌ و بارها شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر داده‌اند.
وی در سخنرانی امروز خود تنها به روایت برخی خاطرات دوران جنگ ایران و عراق پرداخت و خواستار مقابله با «تحریف» واقعیات آن دوران به‌ویژه برای نسل جوانِ امروز ایران شد.

تقویت «خودباوری» در مسئولان و ایستادگی مقابل «دشمن» نیز از دیگر اظهارات وی در جمع فرماندهان نظامی بود.
این دومین سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در هفته گذشته و پس از بالا گرفتن گمانه‌زنی‌هایی درباره وضعیت جسمی‌اش بود.
در پی افزایش گمانه‌زنی‌ها و همچنین انتشار یک گزارش در روزنامه آمریکایی نیویورک ‌تایمز درباره وضعیت جسمی وخیم علی خامنه‌ای، وب‌سایت‌های رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه عکس‌هایی از حضور او در یک مراسم مذهبی را منتشر کردند.
.
منبع: رادیوفردا

 


در این رابطه