رافائل گروسی: پرونده مسائل باقیمانده بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان باز است

grossi rafaelانقلاب اسلامی در هجرت: به گزارش رویترز رافائل گروسی، روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار سازمان ملل گفت که «مسائل عمده باقی‌مانده میان ایران و این نهاد بدون پاسخگویی تهران برطرف نخواهد شد.»

بحران هسته ای و احیای برجام همچنان در وضعیت نا معلوم و در بن بست است. پس از آخرین پاسخ ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا و افزودن شرط مسدود شدن پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، این مذاکرات و گفتگوهای غیر مستقیم ایران وآمریکا برای بازگشت طرفین به توافق وین که با سر کار آمدن حکومت رئیسی در ایران متوقف و پس از ماه ها از سر گرفته شده بود بار دیگر متوقف شد.

اشاره آقای گروسی به عدم پاسخگویی ایران و رفع ابهام از پبدا شدن آثار اورانیوم غنی شده در سه مکان اعلام نشده (تورقوزآباد،ورامین و مریوان) است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: پرونده «این مسائل رها ‌‌‌(و متوقف) نخواهد شد.» وی همچنین ابراز امیدواری کرد که ظرف چند روز آینده با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کند.

رافائل گروسی سپس اظهار داشت: «آژانس بین‌المللی دسترسی محدودی به تاسیسات هسته‌ای ایران دارد اما ما آماده تعامل مجدد با ایران هستیم.»

مدیرکل آژانس اتمی همچنین گفت که حرکت به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای در خاورمیانه برای صلح و امنیت بین‌المللی بسیار مضر خواهد بود.

پیش از این، فرانسه،بریتانیا و آلمان ،سه کشور حاضر در مذاکرات طی بیانیه مشترکی ربط دادن مسائل باقیمانده بین آژانس و ایران را با مذاکرات هسته ای غیر قابل قبول خوانده بودند.