کمبود عرضۀ نفت اوپک پلاس بالغ بر ۳.۵ میلیون بشکه در روز در اوت و بالغ بر ۲.۸ میلیون بشکه در روز در ژوئیۀ امسال

Naft Dalar یک منبع آگاه اعلام کرد گروه اوپک پلاس قرار بود در ماه آگوست روزانه ۴۳.۸۵۴ میلیون بشکه نفت به بازار جهانی عرضه کند، اما از این برنامه ریزی چند میلیون بشکه عقب است.
 
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از تاس، یک منبع آگاه اعلام کرد گروه اوپک پلاس باید برای ماه آگوست روزانه ۴۳.۸۵۴ میلیون بشکه نفت به بازار جهانی عرضه می‌ کرد، اما از این رقم ۳.۵۸۳ میلیون بشکه کمتر تولید داشته است.
 
بر همین اساس حجم نفت عرضه شده اوپک پلاس برای ماه آگوست ۴۰.۳ میلیون بشکه در روز بوده است.
 
از این میزان کمبود عرضه ۱.۳۹۹ میلیون بشکه مربوط به ۱۰ کشور عضو اوپک است و ۲.۱۸۵ میلیون بشکه روزانه آن نیز کسری عرضه دیگر کشورهای عمده تولید کننده نفت غیر عضو اوپک و حاضر در گروه اوپک پلاس بوده است.
 
در ماه جولای هم گروه اوپک پلاس نتوانست به برنامه ریزی خود در تولید نفت عمل کند و ۲.۸۹۲ میلیون بشکه نفت کمتری راهی بازار جهانی کرد. از این رقم ۱.۲۱۱ میلیون بشکه سهم کشورهای عضو اوپک و ۱.۶۸۱ میلیون بشکه نیز سهم دیگر اعضای اوپک پلاس بود.
 
کشورهای عضو اوپک پلاس توافق کرده بودند تا برای ماه جولای و آگوست سال جاری نه تنها تولید نفت خود را کاهش ندهند، بلکه تولید نفت خود را ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش دهند.
 
همچنین قرار بود در ماه آگوست گروه اوپک پلاس تولید نفت خود را به دوران پیش از شیوع کرونا رسانده و محدودیت عرضه را هم که در سال ۲۰۲۰ و در بحبوحه کرونا و با هدف جلوگیری از سقوط قیمت نفت اعمال شده بود، را لغو کند.
 
خبرنگار: محم دحسین سیف اللهی مقدم