کاهش سرعت اینترنت و انسداد اینستاگرام و فیسبوک و واتساپ برای سرکوب مقاومت ها در پی شهادت ژینا امینی؟

Tazahorat-Eterazat-Sarasari rfi فارسی- ناصر اعتمادی: در ششمین روز از اعتراض‌ های سراسری به مرگ مهسا (ژینا) امینی در ایران، حکومت اسلامی با کاستن از سرعت اینترنت دسترسی به شبکه‌ های اجتماعی "اینستاگرام"، "فیسبوک" و نرم افزار "واتساپ" را مسدود کرد. بیش از پیش پیام‌ هایی از این قبیل در بین خانواده‌ های ایرانی دست به دست می شوند که "اگر تا ساعات آتی خبری از ما دریافت نکردید، علتش قطع بودن اینترنت است."
 
سایت "نت‌ بلاکس" که بر ناهنجاری‌ های استفاده از اینترنت نظارت می‌کند گفته است که دیروز چهارشنبه سی ام شهریور شمار اتصال‌ ها به اپراتور اصلی تلفن همراه و اینترنت در ایران شدیداً سقوط کرد.
 
همین منبع افزوده است که اختلال‌ ها در دسترسی به اینترنت بیش از همه در مناطقی رُخ داده که در آنها اعتراض های خیابانی به مرگ مهسا امینی جریان داشته اند. "نت بلاکس" قطعی اینترنت در ایران را شدیدتر از آبان ٩٨ اعلام کرده است. به گفتۀ "نت بلاکس" دسترسی به اینترنت برای مشترکان اپراتورهای اول و رایتل به کلی قطع شده و بخشی از مشترکان ایرانسل نیز به اینترنت دسترسی ندارند.
 
یک سخنگوی گروه "متا" که مالک شبکه‌ های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام و نرم‌ افزار "واتس آپ" است، از قطع بودن اینترنت در ایران ابراز آگاهی کرد.
 
قطعی اینترنت و شبکه های اجتماعی می تواند از جمله، تدارکات اصلی سرکوب اعتراض ها در ایران نظیر آبان ٩٨ باشد که بعضاً با برگزاری تظاهرات حامیان حکومت اسلامی توأم است که توسط خود دولت و با اتکاء به امکانات لجستیکی آن برگزار می‌ شود. بازگشت ابراهیم رئیسی از آمریکا ممکن است به این روند شتاب بخشد. در این فاصله، تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران از قول حجت‌الاسلام محسن محمودی، رئیس شورای تبلیغات اسلامی خبر داد که فردا جمعه اول مهر ماه راهپیمایی هایی در دفاع از نظام و انقلاب اسلامی در شهرهای کشور برگزار خواهد شد. رئیس شورای تبلیغات اسلامی از عموم مردم خواست که در این راهپیمایی‌ های حکومتی شرکت کنند.