بیش از ۲۰۰ استاد از دانشگاه‌های مختلف در ایران بازداشت دانشجویان معترض را محکوم کردند، خواستار آزادی آنها شدند

daneshgah-etesab1
بیش از ۲۰۰ استاد از دانشگاه‌های مختلف در ایران با انتشار بیانیه‌ای در روز پنج‌شنبه سرکوب و بازداشت دانشجویان را محکوم کرده و از سایر استادان دعوت کردند به بازداشت گسترده دانشجویان در اعتراض‌های جاری واکنش نشان دهند.
این استادان دانشگاه در این بیانیه که روز پنج‌شنبه، هفتم مهر، منتشر شد اعتراض دانشجویان «به ظلم و رویه‌های غلط ساختاری» را «نشان‌دهنده تعهد اخلاقی، پویایی فضای دانشگاه و وفاداری دانشجویان به آرمان‌های گرانقدری چون ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی» عنوان کرده و می‌گویند: «همگان باید وجود چنین دانشجویانی را که حاضرند برای دفاع از آزادی و عدالت و کرامت انسانی، از خودگذشتگی کرده و هزینه‌های آن را به جان بخرند قدر دانسته و در برابر کنشگریِ اخلاقی و انسانی آنها سرِ تعظیم فرود آورند.»

در ادامه این بیانیه، این استادان دانشگاه «فراگیر شدن بی‌تفاوتی و سکوت در فضای دانشگاه به دلیل ترس از هزینه‌های ابراز نظر و آرمان‌خواهی و ظلم‌ستیزی را خلاف ارزش‌های انسانی و اخلاقی و دینی» دانسته و از همکاران خود خواسته‌اند که به «ابراز نظر و موضع‌گیری در دفاع از ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی» اقدام کنند.
کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ در آخرین گزارش خود در روز هفتم مهر بازداشت ۶۳ دانشجو از دانشگاه‌های مختلف کشور را تایید کرده است.

۲۰۴ استاد دانشگاه در بیانیه امروز خود همچنین از «وضعیت سلامت و سرنوشت دانشجویان بازداشت‌شده با توجه به تجربه‌های قبلی» ابراز نگرانی کرده و خواهان «آزادی این دانشجویان و حضور آنها سرِ کلاس‌های درس در اسرع وقت» شده و اعلام کرده‌اند: «در غیر این صورت التهاب و نگرانی در فضای دانشگاه ادامه خواهد یافت و دانشگاه به فضای معمول خود بازنخواهد نگشت.»
همزمان با اعتراض‌های گسترده داخلی و بین‌المللی به کشته شدن مهسا امینی، قربانی قانون حجاب اجباری در ایران، دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور تجمع اعتراضی برگزار و با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کردند که تا زمان آزادی تمامی دانشجویان بازداشت‌شده از حضور در کلاس‌های درس خودداری خواهند کرد و برخی نیز استعفای خود را اعلام کرده‌اند.

در همین حال تعدادی از استادان دانشگاه نیز با انتشار بیانیه‌هایی‌ از این حرکت اعتراضی دانشجویان حمایت کرده و خواستار توقف سرکوب‌های اجتماعی و همچنین آزادی فوری همه بازداشت‌شدگان از جمله دانشجویان شده‌اند.
در روزهای آغازین شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی شماری از دانشگاه‌ها اعلام کردند که کلاس‌های درس در هفته اول به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.
علی شمسی‌پور، سخنگوی وزارت علوم، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کلاس‌های درس همه دانشگاه‌های کشور از روز شنبه، نهم مهر به صورت حضوری برگزار خواهد شد.
.
منبع: رادیوفردا