همبستگی ۸۰۰ پزشک با مبارزات مردم - خواست بررسی پروندۀ پزشکی ژینا امینی و ... با حضور کارشناسان مستقل

Amini Mahsa Bayanie بی بی سی: ۸۰۰ نفر از پزشکان ایرانی با انتشار توماری همبستگی خود را با اعتراضات جاری در ایران ابراز کرده‌ اند و خطاب به مردم ایران گفته‌ اند: «در این ایام بسیار دشوار و تلخ که در آن لحظه به لحظه شاهد آسیب های خطیر به وجهه ملی و تمامی ساحت‌ های انسانی ایران و ایرانیان هستیم همبستگی و خاکساری خود را به پیشگاه شما اعلام (می‌ کنیم).»
 
امضا کنندگان این نامه بکارگیری خشونت علیه شهروندان را «به هر بهانه‌ای» که باشد محکوم کرده‌ اند و گفته‌ اند «تنها ضامن واقعی برای حفظ و تداوم "سلامت" در همه وجوه آن در ایران، آن است که باور شود، مردم صاحبان اصلی کشور و تصمیم گیرندگان نهایی سرنوشت کشور و چگونگی حل و فصل مشکلات و موضوعات درون جامعه ایرانی هستند.»
 
این تومار، که پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) آن را منتشر کرده و شمار امضاهای آن در حال افزایش است، خواسته‌ های مشخصی را نیز از سازمان نظام پزشکی مطالبه کرده است.
 
پزشکان امضاکننده خواهان آن شده‌ اند که پرونده پزشکی مهسا (ژینا) امینی و موارد مشابه دیگر با «با حضور کارشناسان مستقل جامعه پزشکی و ایجاد بستر امن برای اعلام نظرات ایشان و اطلاع رسانی درباره آن» رسیدگی شود.
 
آنها همچنین خواهان تضمین «حفظ اصل قانونی و بین المللی بی طرفی مطلق کارکنان درمان در رسیدگی به کلیه آسیب دیدگان از هر طرف و مراقبت دقیق از آنان برای ارائه خدمات پزشکی» و «حفظ امنیت پزشکان خصوصاً در مورد رعایت کامل محرمانگی پرونده پزشکی کلیه مصدومان» شده‌اند.
 
گزارش‌ های مختلف حاکی از آن است که برخی از مجروحان از بیم بازداشت به مراکز درمانی نمی‌ روند. پیش از این در موج‌ های قبلی اعتراضات ایران، مأموران امنیتی مجروحانی را در مراکز درمانی بازداشت کرده‌ اند.
 
امضا کنندگان این تومار همچنین خواهان «منع بکارگیری هرگونه امکانات، تجهیزات، محمل ها و نشانه های پزشکی ،در امری خارج از این حیطه» شده‌ اند.
 
در دو هفته اخیر تصاویر متعددی منتشر شده که در آنها به نظر می‌ رسد، دستگاه‌ های امنیتی ایران از آمبولانس برای جابجایی مأموران خود استفاده می‌ کنند.