تظاهرات زاهدان درپی قتل مهسا امینی و تجاوز به دختر بلوچ/ اعلام ۵۸ کشته و بیش از ۲۷۰ زخمی توسط کمپین فعالین بلوچ

tazahorat mardom دویچه وله فارسی: وضعیت زاهدان ملتهب است. منابع محلی آمار بالایی از کشتگان و مجروحان ارائه کرده‌اند و رسانه‌های رسمی از کشته شدن مسئول اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند. مدارس زاهدان روز شنبه به خاطر "مسائل امینتی" تعطیل شد.
 
منابع مختلف، آمار متفاوتی از قربانیان و مجروحان اعتراضات زاهدان اعلام کرده‌اند. کمپین فعالین بلوچ می‌ گوید، در جریان تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در زاهدان ۵۸ نفر کشته و بیش از ۲۷۰ تن زخمی شده‌اند.
 
کمپین فعالین بلوچ هویت سه تن از معترضان کشته شده را نیز اعلام کرده است. محمود براهویی اهل شیرآباد، امین از طلبه‌های مدرسه دینی بدرالعلوم زاهدان و رافع نارویی ۲۳ ساله افرادی هستند که در اعتراضات خونین زاهدان در روز جمعه ۸ مهر در زاهدان کشته شده‌اند.
 
خبرگزاری "حال‌وش" که اخبار سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند  هویت یکی دیگر از کشته شدگان اعتراضات را جلیل رخشانی اهل و ساکن زاهدان اعلام کرده است.
 
عکس‌ها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، عمدتا قسمت مردان مصلای اهل سنت را نشان می‌دهند که عده‌ای به شدت زخمی شده‌اند و برخی در حال انتقال آنها هستند اما کمپین فعالین بلوچ می‌گوید، نیروهای نظامی در قسمت زنان مصلای اهل سنت نیز ۲۳ گاز اشک آور پرتاب کرده‌اند.
 
خبرگزاری" حال‌وش" به نقل از شاهدان عینی نوشت، در میان کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان، زنان و کودکان نیز بوده‌اند.
 
یک شاهد میدانی به "حال‌وش" گفته است: «نیروهای نظامی به تیم‌های اورژانس اجازه خدمات رسانی به مجروحان را نمی‌دادند و تعدادی زیادی به علت خونریزی جان باختند. نیروهای لباس شخصی با نفوذ در بین مردم معترض در حال آتش زدن به اموال و خودروهای مردم بودند تا با این ترفند مردم را آشوبگر معرفی کنند تا بتوانند به سرکوب گسترده دست بزنند.»
 
رسانه‌های دولتی و رسمی اعتراضات مردمی زاهدان را  "حمله تروریستی" خوانده‌‌‌ و  آمار قربانیان و مجروحان را نیز اندک اعلام کرده‌اند.
 
طبق اخبار این رسانه‌ها، سرهنگ علی موسوی، فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان در زاهدان کشته شده است. 
 
خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران نوشت، علی موسوی  در جریان تیراندازی "جمعی‌ از عناصر معاند نظام در نزدیکی مسجد مکی زاهدان" کشته شده است.
 
احمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان به صدا و سیما گفت، در جریان درگیری‌های روز جمعه به چهار کلانتری در زاهدان حمله شد.  استاندار سیستان و بلوچستان نیز در برنامه خبر صدا و سیما مدعی شد که وضعیت زاهدان آرام است. او تعداد کشتگان را ۱۹ تن و شمار مجروحان را ۲۰ نفر عنوان کرد. 
 
فضای شهر زاهدان اما به شدت امنیتی و ملتهب گزارش می‌شود. مقامات مسئول گفته‌اند کلاس‌های دانشگاه زاهدان از  شنبه نهم  تا ۱۵ مهرماه به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و کلیه مقاطع تحصیلی زاهدان، کورین و نصرت آباد  هم در روز شنبه به دلیل "رعایت مسائل امنیتی" تعطیل خواهند بود. 
 
درگیری‌های جمعه هشتم مهر در زاهدان، پس از تمام شدن نماز جمعه  و سخنرانی مولانا عبدالحمید آغاز شد.
 
طبق اعلام کمپین فعالین بلوچ، "شماری از نیروهای لباس شخصی با لباس بلوچی پس از نماز جمعه در مقابل مصلای اهل سنت زاهدان علیه حکومت شعار سر داده و مردم را به سمت کلانتری ۱۶ کشاندند: « پس از تجمع مردم در مقابل کلانتری ۱۶ بود که نیروهای نظامی به سمت معترضان تیراندازی کردند.»
 
به گزارش این کمپین، با کشته شدن برخی از معترضان،  مردم خشمگین به سمت کلانتری‌های دیگر شهر زاهدان حمله کردند.
 
نت بلاکس که دسترسی به اینترنت در جهان را دیده‌بانی می‌کند، از محدودیت دسترسی به اینترنت در کل استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
 
***
 
تظاهرات زاهدان درپی قتل حاکمیت ای مهسا امینی و تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ/ ۱۹ الی ۵۸ شهید- تیراندازی از هوا
 
بی بی سی: در یکی از ویدئوها دیده می‌شود که معترضان خشمگین به سوی یک کلانتری سنگ پرتاب می‌کنند، اما از درون کلانتری به سوی معترضان شلیک می‌شود
 
در حالی که استاندار سیستان و بلوچستان از کشته شدن ۱۹ نفر در درگیری‌های زاهدان خبر داده، منابع محلی آماری بین ۳۶ تا ۵۸ کشته گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند.
 
بی‌ بی‌ سی امکان تأیید این آمار و راستی‌ آزمایی دقیق کشته‌ ها را ندارد.
 
حسین مدرس خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان گفت که در درگیری‌ های زاهدان ۱۹ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شده‌ اند.
 
اما دو منبع «کمپین فعالان بلوچ» و «خبرگزاری حال‌ وش» که هر دو اخبار سیستان و بلوچستان را منتشر می‌ کنند، گزارش‌ های متفاوتی منتشر کرده‌ اند.
 
خبرگزاری «حال‌ وش» می‌ گوید، تعداد کشت ه‌ها به ۳۶ تن رسیده و ۵۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.
 
اما کمپین فعالان بلوچ نوشته است که «بر اساس اعلام منابع میدانی» تعداد کشته‌ ها ۵۸ نفر است.
 
خبرگزاری «حال‌وش» به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده: «به خاطر ازدحام جمعیت معترضان و تیراندازی‌ های شدید مأموران نظامی، احتمالاً آمار کشته و زخمی‌ ها افزایش پیدا خواهد کرد. در بین مجروحان، کودکان و زنان نیز هستند.»
 
به گفته احمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان در جریان درگیری‌ های روز جمعه «به چهار کلانتری در زاهدان حمله شده است».
 
همچنین اعلام شد که فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان نیز در درگیری‌ های جمعه کشته شده است.
 
همزمان نت‌ بلاکس که بر وضعیت اینترنت در جهان نظارت می‌ کند، تأیید کرده که اینترنت در زاهدان با اختلال جدی روبرو شده است.
 
تیراندازی به سوی شهروندان:
 
نخستین گزارش‌ ها درباره درگیری زاهدان، ساعتی بعد از اتمام نماز جمعه این شهر منتشر شد.
 
به نوشته کمپین فعالان بلوچ، تظاهرات روز جمعه در پی فراخوانی برای اعتراض به «قتل حکومتی مهسا امینی» و همچنین «تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ توسط سرهنگ ابراهیم کوچکزایی فرمانده انتطامی چابهار» برپا شد.
 
اندکی بعد نیز منابع محلی استان سیستان و بلوچستان از کشته‌‌ و زخمی شدن ده ها تن، گزارش‌ هایی منتشر کردند.
 
کمپین فعالان بلوچ با انتشار عکسی از ٢ معترضی که کشته شده‌ اند، نوشت که یکی از این ٢ نفر، محمود برآهویی نام دارد و اهل روستای شیرآباد است و دیگری یکی از «طلبه‌ های مدرسه دینی بدرالعلوم» به نام امین است.
 
خبرگزاری «حال‌ وش» نیز گزارش داد که علاوه بر این ٢ نفر، یکی دیگر از کشته‌ شدگان رافع نارویی نام دارد که یک جوان ۲۳ ساله اهل زاهدان است.
 
در یک ماه گذشته انتشار خبر «تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار» به یک دختر ۱۵ ساله، موجی از خشم و اعتراض عمومی را در پی داشته است.
 
ساعتی بعد از انتشار خبرهای درگیری، شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان با صدور بیانیه‌ ای از شهروندان درخواست کرد که به اعتراض‌ ها نپیوندند.
 
در این بیانیه آمده است: «افرادی که ساعتی پیش قصد داشتند با تیراندازی اوضاع شهر را نا امن کنند، با هوشیاری و واکنش نیروهای امنیتی و انتظامی، اوضاع کنترل گردیده است» (اشتباه دستوری از بیانیه شورای تأمین است).
 
خبرگزاری «حال‌ وش» نوشته است: «هلیکوپترهای نظامی بر فراز مسجد جامع مکی، به پرواز درآمده و از هوا به سمت معترضان شلیک می‌ کنند.»
 
به نوشته این خبرگزاری، چندین ساختمان دولتی در زاهدان، آتش گرفته‌ اند و اعتراض‌ ها به سراسر زاهدان گسترش یافته است.
 
خبرگزاری تسنیم– وابسته به سپاه پاسداران- نیز خبر گسترش اعتراض‌ ها را تأیید کرده و نوشته است که معترضان در برخی خیابان‌ های شهر، لاستیک آتش زده اند و «یک پایگاه اورژانس و برخی اماکن دیگر را به آتش کشید‌ند».
 
رسانه‌ های رسمی جمهوری اسلامی،، همگی آنچه را رخ داده، یک «حمله تروریستی» خوانده‌‌ اند.
 
از آن جمله، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی– ایرنا- نوشته است: «افراد مسلح، ضمن به رگبار بستن کلانتری، همچنین تعدادی کوکتل مولوتف به سمت کلانتری پرتاب کردند.»
 
خبرنگار صدا و سیما نیز در یکی از بخش‌ های خبری شبکه خبر گفت: «ظهر امروز تعدادی فرد مسلح ناشناس اقدام به تیراندازی به کلانتری ۱۶ زاهدان کردند. مأموران برای حفاظت از ساختمان پاسگاه مجبور شدند به حمله کنندگان تیراندازی کنند.»
 
بر اساس این گزارش «عده‌ ای از مأموران و عابرین اطراف کلانتری مجروح شده‌‌ اند».
 
خبرنگار صدا و سیما همچنین خبر داد که علاوه بر نیروهای نظامی، بسیج محلات نیز برای کمک به اماکن نظامی زاهدان؛ وارد عمل شده‌ اند.
 
صدا و سیما مدعی است که زندگی عادی به شهر زاهدان بازگشته و «از نظر امنیتی مشکل خاصی نیست».
 
در یکی از ویدئوهایی که در شبکه‌ های اجتمای منتشر شده، عده‌ ای در حال انتقال مجروحان به بیمارستان هستند و در عین حال همچنان صدای تیراندازی شنیده می‌ شود.
 
صدای ضجه و سوگواری عده‌ ای از شهروندان نیز شنیده می‌ شود.
 
حبیب‌ الله سربازی بلوچ، از فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در توییترش نوشته است که به دلیل تعداد بالای مجروحان در زاهدان، «بیمارستان‌ ها، تخت خالی ندارند».
 
در یکی دیگر از ویدئوهایی که از زاهدان منتشر شده، عده‌ ای نمازگزار دیده می‌ شوند که در میانۀ نماز خواندن، صدای شلیک گلوله‌ ها را می‌شنوند و نمازشان را قطع می‌ کنند.
 
خبرگزاری «حال‌ وش» نوشته است که در جریان درگیری‌ ها، چندین زن نیز زحمی شده‌ اند.
 
خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی از نمازگزاران نوشته است: «یکی از آنان (معترضان) با اتوبوس به دیوار کلانتری زده و قصد تخریب دیوار و ورود به کلانتری را داشتند که موفق نشدند و تنها بخشی از دیوار تخریب شده است.»

در این رابطه