خبرهای جنبش اعتراضی در ایران؛ ادامه تظاهرات در برخی شهرها/ دفن مخفیانه نیکا شاکرمی و بازداشت بستگان او

eterazat11mehrانقلاب اسلامی در هجرت: علیرغم سرکوب شدید نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها در برخی از شهرهای ایران اعتراضات به طور پراکنده ادامه دارند. خبرهایی از دعوت به اعتصاب در اصناف مختلف در همبستگی با معترضین هم منتشر شده است. تجربه نشان داده است،هرگاه جنبش های اعتراضی که مطالبات حق طلبانه دارند با اعتصاب و تعطیلی موسسات،گارگاه ها و بخش صنایع در همبستگی با معترضین با هدفی شفاف همراه می شوند موفق خواهند شد. از این رو نظام ولایت مطلقه کوشش دارد تا با به خشونت کشیدن جنبش از شکل گیری این اتحاد جلو گیری به عمل آورد.

به گزارش رادیو فردا؛ ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ساکنان تهران، کرج، شیراز و اصفهان در شامگاه دوشنبه یازدهم مهر با شعارهایی نظیر «مرگ بر دیکتاتور» به اعتراضات خود ادامه داده‌اند.

تهرانپارس و شهرک اکباتان از جمله کانون‌های این اعتراضات در تهران بوده است و صدای شعارهای شبانه ساکنان این مناطق در ویدیوها شنیده می‌شود. در یکی از ویدیوهای مربوط به شهرک اکباتان صدای تیراندازی نیز به گوش می‌خورد.

همچنین ویدیوهایی از خیابان آزادی در تهران منتشر شده است که شهروندان در آن با به صدا درآوردن ممتد بوق خودروها و شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» اعتراض خود را ابراز کرده‌اند.

ساکنان جهانشهر کرج، اصهان و شیراز نیز شامگاه دوشنبه با بوق‌های ممتد و پیاده‌روی بدون حجاب زنان در خیابان اعتراض خود را به نمایش گذاشتند.

اعتصاب در پتروشیمی دنا و فراخوان کارکنان اسنپ به اعتصاب

بنابر خبر دویچه وله: شماری از نیروهای پیمانی در پتروشیمی دنا در عسلویه در همصدایی با مردم و واکنش به دو ماه حقوق معوقه اعتصاب کرده‌اند. فراخوان کارکنان اسنپ به اعتصاب با یورش به دفترمرکزی این شرکت و پیگرد رانندگان همصدا با مردم توأم شد.

"شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت" از پیوستن شماری از نیروهای شاغل در پتروشیمی دنا به اعتصاب خبر داد. این کارکنان پیش‌تر در اعلامیه‌ای هشدار داده‌ بودند که در صورت پایان نیافتن سرکوب مردم و آزار زنان با معترضان همصدا خواهند شد.

در اطلاعیه کارکنان "عدم پرداخت دو ماه حقوق" دلیل اعتصاب عنوان شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان نیز در فراخوانی خطاب به آموزگاران و دانش‌آموزان از آنها خواسته است در روز جهانی معلم اعتصاب کنند و با خودداری از رفتن به کلاس، همبستگی و همراهی خود با معترضان را نشان دهند.

در بیانیه این شورا آمده است: «امسال پنجم اکتبر هم‌زمان شده است با یک تعطیلی سراسری. از همین رو از معلمان و دانشجویان می‌خواهیم با خودداری از کلاس رفتن، همبستگی و همراهی خود را با همه معترضان جان به لب آمده، نسبت به بی‌عدالتی‌های حاکمیت نشان دهند.»

طی دو روز گذشته دانش‌آموزان پس از تعطیلی کلاس‌ها بیرون از محوطه مدرسه جمع شده و شعارهای آزادیخواهانه می‌دهند.

یک روز قبل، کامیون‌داران و صنعتگران منطقه شاپورجدید اصفهان اعتصاب کرده و با آتش زدن لاستیک خیابان‌ها را مسدود کرده بودند.

ماموران امنیتی به دفتر اسنپ ریختند

فراخوان اعتصاب از سوی شماری از کارکنان اسنپ، با یورش ماموران به دفتر مرکزی این شرکت همراه شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که نهادهای امنیتی با فهرست کد ملی و اطلاعات پرسنلی فعالان اسنپ به آنجا رفتند و کارکنان را در ساختمان نگه داشتند.

این یورش هم‌زمان با جلسه مدیرعامل شرکت با کارکنان آن صورت گرفته است.

به دلیل انسداد اینترنت و فیلترینگ پیام‌رسان‌ها، جزییات و اطلاعات تأیید‌شده‌ای از خبر در دست نیست. کاربری نوشته است: «همین الان از همکار قدیمم در اسنپ شنیدم که یکی از بچه‌ها رو بخاطر پست اعتصاب بردن به چند نفر هم گفتن باید بیاین خودتون رو معرفی کنین تعدادی که بردن رو خبر نداشت ولی یک نفر رو مطمئن بود...»

در توییتی دیگر نوشته شده است: «فضای اسنپ امنیتی شده. جلوی دفتر ون آوردن ریختن داخل. انگار دسترسی مدیرا رو گرفتن. از چتایی که توی سازمان رد و بدل شده بوده آدما رو شناسایی کردن و ورداشتن بردن.»

کاربر دیگری گفته است که ماموران در حال چک کردن چت‌ها هستند و توصیه کرده که رانندگان اعتصابی، گوشی‌های خود را خالی کنند و از پیام‌رسان‌ها خارج شوند.

دفن مخفیانه نیکا شاکرمی و بازداشت بستگان او

dafnemakhfianeh

نیروهای امنیتی از خاکسپاری دختر ۱۷ ساله‌ خرم‌آبادی در گورستان صالحیه این شهر جلوگیری کردند. همشهری‌های خانواده شاکرمی خبر داده‌اند که او بر خلاف خواست نزدیکان، به صورت مخفیانه در روستایی در حوالی خرم‌آباد دفن شد و خاله‌اش را نیز بازداشت کردند. برخی منابع از بازداشت مادر او نیز خبر داده‌اند.

نیکا شاکرمی در جریان تظاهرات بلوار کشاورز ناپدید شده بود. خانواده او پس از ۹ روز بی‌خبری، جنازه‌اش را در حالی در سردخانه کهریزک شناسایی کردند که بینی و جمجمه این دختر جوان خرد شده بود.

‌ بنا بر گزارش بی بی سی، ویدیوهای ارسالی به بی‌بی‌سی فارسی از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به عزاداران نیکا شاکرمی خبر می‌دهد. در ویدیوها که همگی ۱۱ مهر در قبرستان صالحین خرم‌آباد ضبط شده، تعدادی از عزاداران دیده می‌شوند که با تیر ساچمه‌ای زخمی شده‌اند. مردی در این میان فریاد می‌زند:«انقلاب شروع شده بدبختا، باید قرص خواب بخورید بدبختا»یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت که مردم برای شرکت در مراسم آمده بودند، اما در کمال ناباوری فهمیدند که نیروهای امنیتی همان صبح نیکا را بدون حضور بستگان و مردم در روستای حیات‌الغیب از توابع ویسیان دفن کردند. مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده و ماموران به آنها حمله کرده‌اند.