شلیک موشک بالستیک کره شمالی بر فراز ژاپن

moushak cooreکره شمالی در اقدامی که به نظر می‌رسد تلاشی عمدی برای افزایش تنش‌ و زیر فشار گذاشتن ژاپن و آمریکا باشد، موشکی را بر فراز ژاپن شلیک کرده است.

این موشک بالستیک پس از حدود ۴۵۰۰ کیلومتر در اقیانوس آرام سقوط کرد. اگر این موشک درجهت دیگر شلیک شود، بالقوه می‌تواند جزیره گوام را که متعلق به آمریکا است هدف قرار دهد.

این اولین شلیک موشک کره شمالی بر فراز ژاپن از سال ۲۰۱۷ تاکنون است.

سازمان ملل متحد، کره شمالی را از آزمایش موشک بالستیک و سلاح‌ هسته‌ای منع کرده است و این کشور تحت تحریم‌های شدیدی قرار دارد.

شلیک موشک به طرف یا بر فراز کشور دیگری بدون اخطار قبلی، با رویه و روال متعارف بین‌المللی نیز مغایر است.

مردم در شمال ژاپن در ساعات اولیه بامداد با صدای آژیر خطر و پیامی در موبایل‌هایشان بیدار شدند که: «به نظر می‌رسد کره شمالی موشکی را پرتاب کرده است. لطفا محل سکونت خود را ترک کنید یا در زیرزمین پناه بگیرید.»

ژاپن این اقدام کره شمالی را «خشونت‌آمیز» خوانده است.

ایدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، نیز این اقدام پیونگ یانگ را «بی‌ملاحظه و خطرناک» دانسته است.

موشک‌های کره شمالی

moushkai coree

رکوردشکنی کره شمالی در تعداد آزمایش‌های موشکی

در حالی که حداکثر آزمایش کره شمالی در سال ۲۵ موشک بوده، این کشور تاکنون در سال ۲۰۲۲ میلادی، دستکم ۳۱ موشک را آزمایش کرده است.

آمریکا پرتاب این موشک‌ها را پیوسته محکوم کرده و آنها را تهدیدی برای منطقه و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل خوانده است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بهار امسال هنگام بازدید از سئول اعلام کرد در صورت نیاز برای منصرف کردن کره شمالی از آزمایش موشکی، ایالات متحده توانایی‌های استراتژیک بیشتری در منطقه مستقر خواهد کرد.

اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱ کیم جونگ اون رهبر کره شمالی وعده داد توسعه تسلیحات هسته‌ای کشورش را شتاب ‌دهد و به گونه‌ای آماده ‌شود تا «در هر زمانی» که خواست از آنها استفاده کند.

منبع: بی بی سی