هشتگ علیه «نسل‌کشی هزاره‌ها» از مرز سه میلیون گذشت

hezarehhaانفجار صبح جمعه در میان دختران دانش آموز که در یک آزمون آزمایشی ورود به دانشگاه شرکت کرده‌ بودند، بیش از ۱۶۰ کشته و زخمی برجا گذاشت. مسئولان مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل گفتند که مهاجم انتحاری، نگهبانان را کشته و خود را در میان دانش آموزان منفجر کرد.

این رویداد کارزار بی‌سابقه‌ای با هشتگ «نسل کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» #StopHazaraGenocide را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است که از دوم اکتوبر تا امروز بیش از ۳ میلیون و ۱۳۰ هزار بار تنها در توییتر استفاده شده است.

برخی از چهره‌های سرشناس و سلبریتی‌ها از افغانستان و جهان با یادآوری قربانیان این رویداد این هشتگ را همرسانی کرده‌اند.

حمله روز جمعه در منطقه‌ای عمدتا هزاره و شیعه‌نشین کابل رخ داد، در سال ۲۰۱۸ نیز مهاجمان انتحاری داعش در همین محل که به نام «کورس موعود» بود حدود ۵۰ دانش آموز را کشتند و ده‌ها زخمی برجا گذاشت.

زنان در چندین شهر از جمله در کابل، هرات و مزارشریف در حمایت از این کارزار و حقوق زنان به خیابان‌ها ریخته و شعارهایی سر دادند که با برخورد شدید نیروهای امنیتی طالبان مواجه شدند که با تیراندازی هوایی و ضرب و شتم آنها را پراکنده کردند.

با توجه به محدودیت‌ها و هزینه بالای اینترنت در افغانستان استفاده بیش از سه میلیون از هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»، بی‌سابقه است

پائیلو کوئیلو نویسنده مشهور برزیلی توییتی را با این عکس بازنشر کرده، هاجر و مرضیه دو دختر دانش آموزی که در حمله روز جمعه کشته شدند، در دفتر یادداشت خود نوشته بودند که به تازگی رمان کیمیاگر او را خوانده‌اند.

فرهاد دریا، هنرمند سرشناس افغانستان در صفحات اجتماعی خود دراینستاگرام و فیسبوک وتوییتر از این هشتگ حمایت کرده است.

آقای دریا در توییتی روز سه شنبه نوشت: فراخوان «تظاهراتی که قرار است به زودی اعلام شود، دادخواهی تنها برای یک قوم نیست» بلکه دادخواهی «برای همه اقوام افغانستان و برای درد مشترکی که همه از آن رنج می‌بریم.»

ملاله یوسفزی، برنده جایزه نوبل با این هشتگ همراه شده و در توییتی نوشته است که «دستکم ۵۳ کشته و ۱۱۰ زخمی، بیشترشان زنان جوان که در امتحان آزمایشی ورود به دانشگاه در کابل شرکت کردند.»

او که خود نیز در سال ۲۰۱۲ هدف گلوله طالبان در پاکستان قرار گرفته بود، افزوده که «طالبان از اقلیت‌ها در برابر حملات خشونت‌آمیز حفاظت نمی‌کند. کودکان با به خطر انداختن جانشان به مدرسه می‌روند، در حالی که رهبران [جهان] کناری ایستاده و تماشا می‌کنند.»

کلر دالی، نماینده ایرلند در پارلمان اروپا نیز در سخنانی گفته است که «ماه بعد از ماه مردم افغانستان در رنج‌اند و می‌میرند، مانند هفته گذشته ۵۳ دختر عمدتاً هزاره، مردمی که در معرض خطر نسل‌کشی قرار دارند.»

او افزود که «با این حال، جهان حرف‌ها می‌زند و کاری نمی‌کند. این مردم چه کرده‌اند که سزاوار این [برخورد] شدند؟ زمان صدا بلند کردن، ایستادن و درخواست‌ است.»

علی احمد جلالی، استاد دانشگاه در آمریکا و وزیر امور داخله پیشین در توییتر نوشت: « تاریخ فراموش نه می‌کند که گروه‌های تروریست چون طالبان و داعش در جنون ایدیولوژی تکفیری و جاهلانه خویش سالها هموطنان هزاره و شیعه ما را خاصتاً مورد حملات جنایتکارانه و نسل‌کشی قرار داده‌اند.»

شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در نروژ نیز در توییتی نوشت: «اگر تمام مردم افغانستان کمپاین ختم نسل کشی هزاره‌ها را حمایت کنند و این کمپاین به دستاوردی که توجه ملل متحد به این فاجعه و تعیین کمیسیون حقیقت یاب است برسد، افغانستان، نمونه‌ای از انسجام و وحدت ملی را عملی کرده که کمر طالب و حامیانشان را خواهد شکست.»

hashtag naslkooshi

سخنگوی طالبان این حمله را «وحشت بزرگ» خواند و محکوم کرد و وعده پیگیری داد. هرچند تا هنوز داعش مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما مسئولیت حملات هولناکی به مدارس و مساجد و حتی زایشگاه در منطقه هزاره‌نشین کابل را برعهده گرفته است.

سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر طالبان را مسئول حفاظت از عموم مردم و از جمله اقلیت‌ها در افغانستان خوانده و از حکومت طالبان خواستند که به تعهدات خود در این زمینه عملا پایبندی نشان دهد.

بسیاری از افغان‌ها طالبان را به ایجاد آغازگران سابقه بمبگذاری‌های انتحاری متهم کرده‌اند.

منبع: بی بی سی