خبرهایی از جنبش مردم ایران؛ بیانیه های اعتراضی چند تشکل دانشجویی

daneshghah haبیانیه اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه معماری و هنر پارس راجع به سرکوب دانشجویان دانشگاه‌های شریف و تبریز

به نام زن، زندگی، آزادی

ما جمعی از دانشجویان دانشگاه معماری و هنر معماری پارس، امروز در برهه‌ای از تاریخ پشت میز دانشگاه نشسته‌ایم که دانشگاه بجای آنکه فضای علم و دانش باشد تبدیل به مراکز امنیتی و سرکوب شده است، دوستان و همکلاسی‌های ما در دانشگاه شریف، تبریز و برخی از دانشگاه‌های سراسر کشور به طور ناجوانمردانه‌ای سرکوب می‌شوند تا صدای عدالت‌خواهی این جوانان پاک و دلسوز میهن در نطفه خفه شود.

ما ضمن اعتراض، سرکوب و بازداشت دانشجویان دانشگاه‌های شریف و تبریز در فضای دانشگاه را محکوم کرده و وظیفه خود می‌دانیم صدای این دانشجویان مظلوم باشیم، کنار آنها ایستاده و همگام با این عزیزان ندای آزادی خواهی سر دهیم.

تاکید می‌کنیم ما مسالمت‌آمیز هستیم و ضمن برائت از هر گروه و فرقه خارجی ضد میهن‌مان ایران در مقابل این ظلم و ستم به دانشجو و دانشگاه خواهیم ایستاد و شعار زن، زندگی، آزادی سر می‌دهیم.

یادآور می‌شویم ضمن تحریم کلیه کلاس‌های حضوری و مجازی تا آزادی دانشجویان زندانی و پایان یافتن سرکوب دانشجویان سراسر کشور به اعتصاب و تحصن‌های اعتراضی خود ادامه خواهیم داد و از دانشجویان و اساتید آزادی‌خواه دانشگاه معماری و هنر می‌خواهیم در کنار ما بایستند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس

۱۲ مهرماه ۱۴۰۱

#اعتصاب_سراسری

#اعتراضات_دانشجویی

نامه سرگشاده دانشجویان به اساتید و مسئولین دانشگاه خوارزمی

مسئولین و اساتید دانشگاه خوارزمی

در برهه‌ای قرار داریم که کفتارهای افسارگسیخته حکومت به راحتی به ساحت مقدس دانشگاه تعرض می‌کنند و آن را تبدیل به میدان جنگ کرده و به دانشجویان تیراندازی می‌کنند. در حادثه شب ۱۰ ام مهرماه ۱۴۰۱، رییس و مسئولین دانشگاه و حتى وزیر علوم نیز توانایی مقابله با وحشیگری و تجاوز به حریم «دانشگاه شریف» را نداشتند. تیراندازی به دانشجویان، ضرب و جرح دانشجویان و بازداشت دوستانمان در دانشگاه شریف فقط گوشه‌ای از جنایاتی بود که توسط ماموران امنیتی در این سال ها علیه دانشجویان این کشور انجام شده است. ما دانشجویان ایرانی این وحشیگری نیروهای امنیتی را که بویی از وطن نبردند و مزدورانه بر سرمایه‌های انسانی ایران زمین می‌تازند، برنمی‌تابیم. ما می‌دانیم که تمامی دانشجویان این کشور تا رسیدن به آزادی کامل دست از اعتراض نخواهند کشید و هیچ نامردی نمی‌تواند ذره‌ای ترس در دل‌هایمان ایجاد کند.

زمان آن است که پرسش‌هایی را مطرح کنیم تا شاید بتوانیم روح انسانی شما را که ظاهرا به خوابی عمیق فرو رفته بیدار کنیم.

بزرگواران، آیا زمان آن نرسیده است که موضع خود را به شکل روشن و واضح اعلام کنید و پایانی دهید به دوران خاکستری بودن؟ آیا می‌خواهید دانشجویان دانشگاه خوارزمی نیز توسط نیروهای امنیتی سلاخی شوند و به راحتی به محیط علمی کشور تعرض شود؟ آیا وقت آن نرسیده که به غیرت و شرف خود رجوع کنید و با این دانشجویان ستم دیده همراهی کنید و حداقل به صورت کاملا رسمی دست به اعتصاب و عدم برگزاری کلاس‌ها بزنيد؟ آیا نمی‌خواهید که براساس شایستگی شما در دانشگاه مقام و منزلت دریافت کنید نه بر اساس تعداد نمازهای جماعتی که در کنار نماینده نهاد رهبری در دانشگاه می‌خوانید؟ آیا هنوز می‌خواهید به عنوان یک چهره علمی، هر سال از شما توسط عده ای بی سواد آزمون عقیدتی گرفته شود تا مبادا از یاد برده باشید که چگونه بنده و برده ظالم باشید؟ آیا به ستوه نیامدید از اینکه دانشجویان بسیجی می‌توانند آینده کاری شما را با یک گزارش و نامه دروغین به نهاد رهبری از بین ببرند؟ آیا از اینکه ریاست و معاونت‌های دانشگاه توسط نهادهای امنیتی و بر اساس میزان چاپلوسی ایشان در مقابل نهادهای حکومتی انتخاب می‌شوند، خشمگین نشدید؟

و سوالات زیاد دیگری را می‌توانید از خود بپرسید تا ببینید آیا در سمت حق تاریخ ایستاده‌اید یا سمت باطل ...

بزرگواران، ما از این نقطه تاریک و شوم تاریخ نیز به زودی عبور خواهیم کرد اما بدانید که حافظه تاریخی ما دانشجویان از آنچه که شما می‌اندیشید قدرتمندتر است. ما به یاد خواهیم آورد که چه کسانی دلبرانه به سمت حق شتافتند و ما را یاری کردند و چه کسانی بزدلانه صندلی های خود را رها نکردند و به اربابان ستمگر خود وفادار ماندند. این آزادی برای همه‌ی ما خواهد بود، مبادا خیلی دیر تصمیم بگیرید و از همراهی این مردم پس از پیروزی محروم بمانید.

زمان انتخاب فرا رسیده است.

#اعتصاب_سراسری

#اعتراضات_دانشجویی

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد سوهانک

به نام آزادی

دانشجویان، این قشرِ ترقی خواه که آزادی‌خواهی و سازندگی در رگهاشان جریان دارد، این روزها خونین در دانشگاه ایستاده‌اند؛ و جنایت رخ داده در این جغرافیای خونین را محکوم می‌کنند.

طی اقدامات ضد بشری نیروها و مسئولین دانشگاه علیه دانشجویان به ویژه دانشجویان باشرافت دانشگاه شریف و تبریز که اقدامی وحشیانه و ناجوانمردانه بود، ما جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد سوهانک به خونخواهی دوستانمان در صف اول این میدان می‌ایستیم و تا آزادی دیگر دوستان دانشجویمان دست از اعتراض و اعتصاب نخواهیم کشید.

لازم به ذکر است که برخی مسئولین با اجازه ورود به افراد متفرقه و شناسایی دانشجویان و گزارش آنان منجر به دستگیری این عده شده اند و از وظایفشان که حفظ جان و مال دانشجو است کوتاهی کرده و در قبال دانشجویان مسئول و محکومند.

و در پایان خطابه‌ای به استادان: شمایان که با وجود جنایات رخ داده در شریف و تبریز هنوز سکوت اختیار کرده اید، باید بدانید، امروز سکوت به معنای به تاراج دادن اساس و بنیاد آموزگاری یعنی شرافت است، و دیری نمی‌پاید که آن شأن و ارزشی که دانشجو به شما ارزانی داشته به باد خواهد رفت.

۱۴ مهر ۱۴۰۱

#اعتصاب_سراسری

#اعتراضات_دانشجویی

@senfi_uni_iran