تصویب قطعنامۀ محکومیت قتل مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران توسط پارلمان اروپا

Euro-Tahrim rfi فارسی: در حالی که اعتراضات سراسری در ایران همچنان ادامه دارد، پارلمان اروپا روز پنجشنبه ششم اکتبر/ چهادهم مهرماه، قطعنامه محکومیت قتل مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران را به تصویب رساند. این پارلمان همچنین از اتحادیه اروپا خواست کسانی که در سرکوب معترضان در ایران دست دارند را تحریم کند.
 
همزمان با ادامه سرکوب اعتراضات سراسری در ایران از سوی نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی، پارلمان اروپا روز پنجشنبه ششم اکتبر/چهاردهم مهرماه، قطعنامه محکومیت قتل مهسا امینی و کشتار معترضان در ایران را به تصویب رساند.
 
نمایندگان پارلمان اروپا در این قطعنامه ضمن محکوم کردن قتل مهسا امینی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند که عاملان قتل این دختر جوان و همچنین مقامات رژیم جمهوری اسلامی که در سوکوب معترضان ایرانی دست دارند را تحریم کند. 
 
در قطعنامه‌ ای که روز پنجشنبه به تصویب رسید، نمایندگان پارلمان اروپا خواستار «تحقیقات بی‌ طرف، مؤثر و مهمتر از همه مستقل دربارۀ برخورد نامناسب و قتل غم‌ انگیز» مهسا امینی شدند.
 
نمایندگان پارلمان اروپا همچنین با ابراز حمایت قاطع خود از اعتراض‌ های مسالمت‌ آمیز در ایران و از «زنان جوانی که اعتراض‌ ها را رهبری می‌ کنند و در آن‌ ها مشارکت می‌ کنند»، رفتار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان را به شدت محکوم کردند.
 
این نمایندگان در قطعنامه اخیر خود از مقام‌ های حکومت ایران خواستند معترضانی که به خاطر استفاده از حقوق شان در آزادی بیان، تشکل و اجتماعات مسالمت‌ آمیز زندانی شده‌ اند را «فوراً و بدون قید و شرط و هرگونه اتهامی» آزاد کنند. 
 
قطعنامه پارلمان اروپا قطعنامه در محکومیت قتل مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران درحالی به تصویب می‌ رسد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ششم اکتبر/ چهاردهم مهرماه، از اعمال تحریم‌ های جدید علیه حکومت ایران خبر داد. 
 
وی با اشاره به سرکوب خشونت‌ آمیز معترضان ایرانی از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت که وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا در نشست بعدی خود در مورد تشدید تحریم‌ ها علیه حکومت ایران بحث و گفتگو خواهند کرد.