مردم در شهرهای مختلف ایران باز به خیابان آمدند

Khizeshe Sarasari

«در حالی که حکومت ایران خبر از پایان اعتراضات داده بود، فراخوان دعوت به اعتراض و اعتصاب در روز شنبه با استقبال مردم روبه رو شد. تجمعات اعتراضی روز شنبه ۱۶ مهر، بار دیگر در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش‌تر فراخوان‌هایی برای اعتراض و اعتصاب در این روز منتشر شده بود.»
 
اعتراض‌های پراکنده در سراسر ایران تا نیمه‌های شنبه شب ادامه داشت. در سنندج معترضان در برخی نقاط ماموران امنیتی و نظامی را عقب رانند. همچنین رسانه‌های کُردی گزارش کردند ساختمان کلانتری عباس‌آباد و پایگاه سپاه پاسداران در نایسر به آتش کشیده شده است.
 
اعتراضات به سقز، کامیاران، بوکان، مهاباد، جوانرود و کرمانشاه نیز تسری یافت. در کامیاران و جوانرود خشونت ماموران پلیس در برخورد با معترضان شدید گزارش شده است.
همچنین گزارش‌هایی مبنی بر مسدود کردن مسیرهای ارتباطی بین‌شهری در برخی محورهای ارتباطی سنندج با دیگر شهرها از سوی معترضان منتشر شده است.
 
در دیگر شهرها نیز ویدئوهایی از خیزش شبانه در گلشهر کرج، اراک و بسیاری از مناطق تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
خبرگزاری‌های حکومتی شکل‌گیری تجمع در تهران و سنندج را تایید کردند و مدعی شدند پلیس توانسته معترضان را متفرق کند.
 
شامگاه شنبه همچنین یک دیدئو از حضور معترضان در خیابان‌های بوکان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این ویدئو صدای ممتد بوق خودروها در خیابان به گوش می‌رسد و معترضان علائم راهنمایی و رانندگی در خیابان را از جا کنده‌اند.
 
روایت خبرگزاری نزدیک به سپاه: معترضان حداقل در ۱۰ نقطه تهران تجمع کردند
خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران وابسته است شکل‌گیری تجمع در چند نقطه تهران را تایید کرد اما مدعی شد که جمعیت معترضان «اندک» بود. بر اساس این گزارش در بازار تهران، لاله‌زار، سعدی، ناصرخسرو، پانزده خرداد، نارمک، سعادت‌آباد، شهران، برخی نقاط خیابان آزادی و برخی نقاط خیابان انقلاب و هم‌چنین چهارراه ولی‌عصر تجمع اعتراضی شکل گرفت.
 
تسنیم بدون اینکه شعارهای فریادزده شده را نقل کند، آنها را «ساختارشکنانه» خواند و نوشت «معترضان نرده‌های خیابان‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس را تخریب کردند» و «سطل‌های جمع‌آوری زباله را آتش زده و در خیابان رها کردند».
 
این خبرگزاری ادعا کرد که با ورود پلیس، معترضان متفرق شده‌اند. خلاف این ادعا اما اعتراضات در تهران تا پاسی از شامگاه شنبه ادامه یافت.
براساس گزارش‌ها و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مردم در در تعدادی از شهر های کردستان اعتصابات خود را از سر گرفتند. از جمله در سنندج، سقز و بوکان. دختران دانش آموز در شهر سقز مقنعه‌ های خود را از سر درآوردند و راهپیمایی کردند.
 
در تهران، مشهد، سنندج، شاهین‌شهر، اراک، کرج، رفسنجان، شیراز، رشت هم فیلم‌هایی از تجمعات در مناطق مختلف منتشر شده است. شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «توپ تانک فشفشه» از شعارهای مردم است.
 
در سقز درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی گزارش شده است. در گوهردشت کرج، معترضان «این همه سال جنایت،‌ مرگ بر این ولایت»، «ایرانی با غیرت، حمایت حمایت»، «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» و «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سر دادند.
 
گزارش‌هایی از درگیری‌های شدید در مشهد منتشر شده است. معترضان خیابانی را بستند و با یورش گارد ضد شورش به سمت آنها سنگ پرتاب کردند. صدای شلیک هم شنیده می‌شود.
 
مناطق مختلف تهران هم شاهد اعتراضات بود. در بازار تهران و خیابان‌های اطراف آن مردم علیه خامنه‌ای شعار دادند. مغازه‌های بازار تهران هم تعطیل بود.
در مناطق مرکزی تهران مانند خیابان انقلاب و میدان فردوسی هم تجمعات شکل گرفت. در غرب تهران در شهرک غرب و سعادت آباد مردم علیه حکومت شعار دادند و زنان روسری از سر برداشتند. در شمال تهران در قلهک، چهارراه پارک وی و... هم مردم تجمع کردند. بازار تجریش هم تعطیل بود.
 
تجمعاتی در دانشگاه‌های مختلف در سراسر کشور شکل گرفت. در دانشگاه الزهرای تهران، دانشجویان شعار «رئیسی برو گمشو»‌ و «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.
 
در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی هم دانشجویان شعار «دانشجو می‌میرد،‌ ذلت نمی‌پذیرد» و «آزادی، آزادی، آزادی» سر دادند.
 
دانشجویان دانشگاه شریف در نزدیکی خوابگاه مصلی‌نژاد تجمع کردند.
دانشجویان دانشگاه تهران شعار «ما تماشاگر نمی‌خواهیم، به ما ملحق شوید» سر دادند.
 
دانشجویان دانشگاه دامغان و دانشجویان دانشگاه بین‌‌المللی قزوین، راهپیمایی کرده و شعار «دانشجوی با‌غیرت، حمایت حمایت» سر دادند. دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعارهایی چون «آهای آهای نشسته‌ها،‌ مهسای بعدی از شماست» سر دادند. از دانشگاه فردوسی مشهد هم خبر مشابهی می‌رسد.
 
براساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرامی فعالان حقوق بشر و حقوق کارگران منتشر شده است، مردم معترض در سنندج مقادیری از ادوات سرکوب نیروهای امنیتی را از آن‌ها گرفته‌اند و آتش زده‌اند.
 
خیابان‌های حسن آباد، صفری، میدان آزادی، چهارراه جام‌جم، میدان مادر و چند مسیر دیگر محل اصلی اعتراضات است. در برخی ویدیوها فرار ماموران امنیتی از دست مردم ثبت شده است. همچنین گزارش‌هایی در مورد شلیک مستقیم با اسلحه جنگی به سمت معترضان در این شهر منتشر شده است. تاکنون قتل یک شهروند به دست نیروهای امنیتی در اعتراضات امروز سنندج تایید شده است.
 
تجمعات اعتراضی در ایران وارد چهارمین هفته خود شده است. در جربان این تجمعات که نخست در واکنش به کشته شدن مهسا امینی به دست گشت ارشاد آغاز شد و به سرعت به اعتراضی فراگیر علیه جمهوری اسلامی تبدیل شد، تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر جان باخته اند و هزاران نفر بازداشت شده‌اند.
 
حکومت ایران چند بار اعلام کرده بود که این اعتراضات پایان یافته اما با این حال مردم برای ادامه این تجمعات و اعتصابات فراخوان‌هایی منتشر کرده‌اند. این اعتراضات واکنش‌های گسترده بین المللی را هم به دنبال داشته و ایرانیان سراسر دنیا با تشکیل اجتماعات چندهزار نفری از آن حمایت کرده‌اند.
 
فرمانده پلیس کردستان کشته‌شدن یک نفر را تایید کرد
فرمانده پلیس کردستان کشته شدن حداقل یک نفر در اعتراضات روز شنبه را تایید کرد اما آن را به آنچه که «ضدانقلاب» خواند، نسبت داد. علی آزادی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: «یک راننده پراید که حوالی ظهر امروز شنبه در حال عبور در میان آشوبگران در خیابان پاسداران سنندج بود توسط ضد انقلاب کشته شد». تصویر یک شهروند در سنندج که به ضرب گلوله در خودرو خود کشته شده بود، ظهر امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
 
رسانه‌های کُردی شمار کشته‌شدگان را دستکم چهار نفر گزارش کرده‌اند.
 
«معترضان در مهاباد هم خیابان آمدند»
عصر امروز دامنه اعتراضات گسترده شد. در مهاباد نیز گروهی از مردم معترض به خیابان آمدند. در یک ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که گفته می‌شود از اعتراض شبانگاهی در مهاباد است، معترضان با آتش زدن لاستیک یک خیابان را مسدود کرده‌اند.
 
در شیراز هم معترضان به خیابان آمدند. یک ویدئو از اعتراضات امروز در شیراز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن معترضان شعار می‌دهند: «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت».
 
فضا در جوانرود امنیتی است و صدای تیراندازی شنیده می‌شود
در جوانرود نیز معترضان عصر امروز به خیابان آمدند. شبکه حقوق بشر کردستان گزارش کرده است: از آغاز اعتراضات مردمی فضای این شهر به شدت نظامی و امنیتی شده و صدای تیراندازی از خیابان‌ها شنیده می‎شود.
در یک ویدئو که گفته می‌شود عصر روز ۱۶ مهر ماه در جوانرود ضبط شده است حرکت اجسام نورانی پرتعداد که نشانگر شلیک پیاپی است در آسمان این شهر مشخص است.
 
خیزش در مناطق جنوبی تهران
کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور معترضان در مناطق نازی‌آباد، قلعه حسن‌خان و سه راه آذری تهران در خیابان خبر داده‌اند. در تصاویری که از نازی‌آباد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است گروهی از معترضان خیابان را مسدود کرده‌اند و صدای بوق ممتد خودروها به گوش می‌رسد. در یک ویدئو دیگر از همین منطقه تهران معترضان در خیابان راهپیمایی می‌کنند و مرگ بر دیکتاتور را فریاد می‌زنند. در سه راه آذری تهران نیز معترضان همین شعار را تکرار کردند.
 
یک ویدئو نیز از اعتراض مردم در قلعه حسن‌خان تهران (شهر قدس) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «می‌کشم می‌کشم آنکه خواهرم کشت» به گوش می‌رسد. یک تجمع مشابه نیز در خیابان شریعتی تهران شکل گرفت.
 
 
 
نقل از رادیو فردا

در این رابطه