نسرین شا‌کرمی: تصویردختری که در ویدئوی صدا و سیما نشان دادند نیکا نیست

shakarami nika madarنسرین شا‌کرمی،‌ مادر نیکا شاکرمی با تایید حضور نیکا در تظاهرات تهران و آتش زدن روسری‌اش می‌گوید تصویری که از صدا و سیما پخش شده «مربوط به نيكا نيست.»

مادر نیکا شاکرمی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که تصاویر پخش شده از تلویزیون ایران واضح نبوده و ممکن است «آنها از شخصی شبیه نیکا استفاده کرده باشند.»

او ویدئو و روایت پخش شده از تلویزیون حکومت ایران را رد کرد و گفت مشخص نیست که این فیلمی که پخش شده مربوط به چه زمانی بوده و افزود:‌ «۱۰۰ درصد او را چند روز نگه داشتند.»

در همین حال یک منبع نزدیک به خانواده نیکا شاکرمی هم به بی‌بی‌سی فارسی گفته که «شکل راه رفتن» دختری که در ویدئو صدا و سیما پخش شده با نیکا متفاوت است و «نیکا نیست.»

روزنامه اعتماد، چاپ تهران در شماره امروز دوشنبه ۱۸ مهرماه نیز مصاحبه‌ای با خانم شاه‌کرمی منتشر کرده که او بار دیگر روایت صدا و سیما جمهوری اسلامی از مرگ نیکا را رد کرد و آن را «دروغ» خواند و گفت که «این اوج بی‌انصافی است که دختر نوجوانی کشته شود و تهمت‌های زیادی هم به او زده شود.»

مادر نیکا در این مصاحبه گفته بود که انتظار داشته که «دروغ‌های زیادی درباره دختر مظلومش» مطرح شود و افزود که «این حرف‌ها زده می‌شود تا برخی از افرادی که مسئول مرگ او هستند نقش خود را انکار کنند.»

نیکا شاکرمی دختر معترض ۱۶ ساله‌ای بود که پس از شرکت در نخستین تظاهرات شهریور ۱۴۰۱ در روز ۲۹ شهریور دربلوار کشاورز تهران گم شد.

به گفته خانواده، او در آخرین تماس تلفنی گفته بود که در حال فرار از نیروهای امنیتی است. پس از نزدیک ۱۰ روز بی‌خبری، خانواده نیکا برای شناسایی جسد او فراخوانده شدند. به گفته منابع نزدیک به خانواده «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیدند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند.»

صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران با انتشار تصاویری از یک دختر نوجوان که با ماسک و کلاه لبه‌دار وارد خانه‌ای شده ادعا کرده که نیکا شاکرمی خودکشی کرده است.

خانم شاکرمی حتی احتمال می‌دهد که دخترش را تهدید کرده باشند و می‌گوید: «تهدیدهای جورواجور و ترسناک می‌کنند و مسلما تهدید کرده بودند.»

خانم شاکرمی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی همچنین به «تهدیدها و ترساندن خواهر و برادرش» اشاره کرده و گفت که برادرش را «تهدید» کرده بودند که اگر مطابق خواسته آنها صحبت نکند «زن و بچه ۴ ساله‌اش» را بازداشت می‌کنند.

روایت رسمی حکومت درباره چگونگی جان باختن نیکا شاکرمی و ادعای خودکشتی او از برنامه ۲۰:۳۰ صدا و سیما جمهوری اسلامی پخش شد و آتش و محسن شاه‌کرمی،‌ خاله و دایی نیکا که همزمان با خاکسپاری نیکا بازداشت شدند در آن حضور داشتند.

آتش شا‌کرمی،‌ نقاش و خاله نیکا در بخشی از این ویدئو محلی را نشان می‌دهد و می‌گوید که جسد نیکا در اینجا افتاده بوده است. در حالیکه مادر و دایی نیکا اولین بار ۱۰ روز پس ازگم شدن او،‌ جسدش را در سردخانه دیده بودند.

تلویزیون ایران در پخش نمایش اعترافات اجباری دروغین و تحت شکنجه سابقه دارد.

خانم شا‌کرمی همچنین استفاده از خواهرش را در این ویدئو برای نشان دادن محلی که جسد نیکا افتاده «دروغی» و «ساختگی» خواند و گفت که خواهرش را «به شدت ترسانده ومجبور به این کار کرده بودند.»

آتش شا‌کرمی که خبر گم شدن نیکا و پیدا شدن جسد او را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود و هم زمان با انتقال جسد نیکا به خرم آباد و پس از اینکه از ربودن جسد او خبر داد،‌ بازداشت شد.

او دیروزدر پستی اینستاگرامی از آزادی خود خبر داده بود و نوشته بود: «می‌دانم دل نگران حال من هم بوده اید. اگر بگویم خوبم به رنج خود و آنچه بر من گذشته و زیسته‌ام اهانت کرده ام. خوب نیستم. خوب نخواهم شد. اما زنده‌ام. در سلامت جسمی هستم. و در خانه ام.»

مادر نیکا در گفتگو با روزنامه اعتماد تاکید کرد که به خاک سپردن نیکا در روستایی در لرستان به جای خرم‌آباد با رضایت او یا خانواده پدری نیکا نبوده و تصمیم مسئولان امنیتی بوده است.

«من هم مثل نیکا مخالف حجاب اجباری هستم»

خانم شا‌کرمی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: «به آنها گفتم که نیکا عزیزترین شخص زندگی من بود.»

او دخترش را نوجوانی بیگناه وسرشار از هوش، توانایی و استعداد توصیف کرد.

نسرین شا‌کرمی می‌گوید که او هم مثل نیکا با حجاب اجباری و اینکه به این بهانه بچه‌هایشان با «تحقیر و توهین» رو به رو شوند، مخالف است. او گفت که دخترش با حجاب اجباری مخالف بوده و حق داشته که به آن اعتراض کند.

خانم شا‌کرمی به روزنامه اعتماد هم گفته بود که نیکا «با انگیزه،‌ شاداب و پرانرژی» بود و به اطرافیانش «روحیه» می‌داد.

او با اشاره به حضور دخترش در تظاهرات گفته بود: «مگر کسی که افسرده باشد یا قصد خودکشی داشته باشد برای اصلاح وضع موجود در تجمعات شرکت می‌کند؟»

نسرین شاکرمی دخترش را «جسور و نترس» توصیف کرده ومعتقد است که جسارت دخترش باعث کشته شدن او شده است.

منبع: بی بی سی