جنبش همگانی مردم ایران؛ در تیراندازی مستقیم ماموران امنیتی در سنندج تعدادی از معترضین مجروح و چند نفر کشته شدند

eterazat sanandaj1401در هفته چهارم جنبش اعتراضی در ایران، بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی دوشنبه شب، اعتراضات و درگیری در شهر سنندج در استان کردستان سنگین بوده و صدای تیراندازی از خیابان‌های این شهر شنیده شده است. بنا بر گزارشها چندین نفر نیز در این درگیری‌ها زخمی و تعدادی کشته‌شده‌اند. هنوز آمار رسمی در این رابطه در دسترس نیست.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه نگاو در جریان اعتراضات چند روز گذشته در کُردستان دستکم‌ ۵ شهروند با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی جانشان را از دست داده و ۲ شهروند نیز زیر شکنجه جانباخته است و بیش از ۴۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از روز شنبه ۱۶ مهرماه هم‌زمان با اعتصابات گسترده در شهرهای مختلف کُردستان و ایران، شاهد اعتراضات شدید مردمی بوده‌ایم که در چندین شهر این اعتراضات با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و در شهرهای ثلاث‌باباجانی، سنندج، دهگلان، سقز، مریوان، دیواندره، بوکان، مهاباد، کرمانشاه و جوانرود دست‌کم ۷ شهروند جانشان را از دست داده و ۴۳۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش هه نگاو تا کنون، خشونت و سرکوب ماموران امنیتی در قبال جنبش اعتراضی در استانها کرمانشاه،ایلام، کردستان و آذربایجان غربی ۳۲ کشته و ١٥٤١ زخمی به جا گذاشته است.

سازمان عفو بین الملل با انتشار توییتی نسبت به ابعاد سرکوب معترضان در سنندج هشدار داد و نوشت:

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به ابعاد گسترده سرکوب جاری معترضان در #سنندج در استان کردستان، هشدار می‌دهد.

گزارش‌های دریافت شده حاکی از استفاده نیروهای امنیتی از سلاح گرم و شلیک مکرر گاز اشک‌آور، از جمله به خانه‌های مردم، است.


در این رابطه