ادامه اخبار انفجارها در اوین؛ روایت یک زندانی زندان اوین از تیراندازی به زندانیان و ضرب‌وشتم شدید آنها

Evin Zendan2

«یکی از زندانیان سیاسی زندان اوین در تماسی با خبرنگار رادیو فردا خبر از تیراندازی مأموران با گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای به زندانیان و ضرب و شتم شدید آنان توسط مأموران می‌دهد.»
 
به گفته این زندانی سیاسی، شامگاه شنبه «ساعت یک ربع به ۹، در بند هفت زندان اوین شورش شد، مامورها شروع به تیراندازی ممتد خیلی وحشیانه کردند و باعث تحریک زندانیان بند هشت هم شدند. زندانیان بند هشت خواستند کمک کنند و جلوی کشتار را بگیرند.»
 
این زندانی می‌افزاید: «پس از آن، حمله به تمام زندانیان بند هشت صورت گرفت و تیراندازی مستقیم شد، ده الی پانزده نفر تیر ساچمه‌ای خوردند و یک نفر تیر جنگی. گویا آن شخص از پنجره اتاق تیر خورده است و خونریزی شدید داشته‌است.»
 
این زندانی به خبرنگار رادیو فردا گفت: «سرهنگ محمودی، رئیس بند [که فرمانده یگان حفاظت سازمان زندان‌ها است]، ۴۰ الی ۵۰ تن از زندانیان سیاسی بند هشت را با شیوه خیلی بدی با باتوم کتک زده و آنها را برده‌اند، مکان انتقال آنها مشخص نیست. سرهنگ محمودی دیشب با باتوم به سر بچه‌ها می‌زده، آمده و گفته: «مادرها تون رو به عزاتون میشونم، روز مرگ تک تک شماها فرا رسیده.»
 
این زندانی اضافه می‌کند: «از بیرون صدای کتک‌کاری می‌آید، در داخل زندان حکومت نظامی راه انداخته‌اند، رفتار بسیار بدی دارند و معلوم نیست چه بلایی قرار است سر چه کسی بیاید و واقعاً نیاز به حمایت همه هست. دستشان باز باشد، همه را تکه‌پاره می‌کنند. حمید کربلایی هم صبح داخل بند هشت همه را با لگد می‌زده، داخل تک تک اتاق‌ها شروع به تهدید کرده‌اند. زندانیان بند هشت بدنبال آزادی زندانیان دیگر هم بوده‌اند.»
 
آتنا دائمی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، گفته است، بامداد روز یکشنبه ۲۴ مهرماه «چند آمبولانس و دو‌ اتوبوس تحت الحفظ» از زندان اوین خارج‌ شدند.
 
آتنا دائمی در توییتی نوشته است: « حدودا ساعت چهار (بامداد) چند آمبولانس و دو‌ اتوبوس تحت الحفظ با پشتیبانی نیروهای امنیتی از زندان خارج‌ شدند که نمی‌دانیم چه کسانی داخل آنها بودند و‌ مقصد کجا بوده. راه ها از ساعت ۶ صبح باز شده اما سپاه در چند نقطه ایست بازرسی گذاشته. 
 
در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند آتش‌سوزی در زندان اوین مهار شده است، فعالان سیاسی در ایران نسبت به وضعیت زندانیان در بندهای ۷ ، ۸ و همچنین بند زنان ابراز نگرانی می‌کنند.
 
«مقامات قضایی از کنترل آتش در زندان اوین خبر دادند»
ساعاتی پس از دیده شدن شعله‌های آتش در زندان اوین، مقامات قضایی و استانداری از کنترل آتش در این زندان خبر دادند.
 
شدت آتش‌سوزی در زندان اوین در حدی بود که شعله‌های آتش از صدها متر دورتر قابل مشاهده بود و صدای تیراندازی در محوطه زندان به گوش می‌رسید اما دادستان تهران هیج اشاره‌ای به تعداد مجروحان احتمالی نکرد.
 
به گفته علی صالحی، درگیری روز شنبه زندانیان هیچ ارتباطی با اغتشاشات اخیر ندارد و بند مرتبط با زندانیان امنیتی از بندهای سارقان و محکومان مالی که آتش و درگیری آن‌جا رخ داده جداست و فاصله دارد.
 
با زبانه کشیدن شعله‌های آتش در زندان اوین، خانواده‌های زندانیان به سوی این منطقه حرکت کردند به طوری که به گفته شاهدان عینی نیروهای ویژه، با پرتاب گاز اشک‌آور اقدام به متفرق کردن افراد در اطراف زندان اوین نمودند. محسن منصوری،‌استاندار تهران، ساعت پنج بامداد از کنترل کامل نیروهای انتظامی بر زندان اوین و خیابان‌های اطرافش خبر داد.
 
خبرگزاری فارس می‌گوید تعدادی از زندانیان اوین به روی مین رفته‌اند
در این میان، خبرگزاری فارس روز یک‌شنبه نوشت که شب گذشته در میانه آتش‌سوزی و سرکوب زندانیان توسط ماموران، « تعدادی زندانی اقدام به فرار می‌کنند. آنها در ضلع شمالی زندان که کوه وجود دارد، وارد میدان مین می‌شوند. گفته می‌شود که صداهای انفجار شنیده شده مربوط به همین موضوع بوده است.»!
 
شامگاه شنبه یک شاهد عینی در خیابان درکه، مشرف به زندان اوین تهران، به خبرنگار رادیو فردا گفت که ساکنان منطقه صدای پنج انفجار مهیب را شنیده‌اند.
 
خبرگزاری فارس می‌نویسد برخی رسانه‌ها از ۸ مصدوم در این ماجرا خبر دادند اما هنوز آمار دقیقی از میزان مصدومان یا تلفات احتمالی منتشر نشده است.
 
این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران می‌گوید که درگیری‌ها در بندهای هفت و هشت زندان اوین رخ داده و مدعی شده است.
 
در عین حال در این رابطه، آگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین الملل در توئیتی با اشاره به آتش‌سوزی در زندان اوین و وضعیت محبوسان در این زندان نوشته است: «جامعه بین‌المللی باید برای ایجاد یک سازوکار تحقیقاتی و پاسخگویی سازمان ملل در مورد جنایات بسیار زیاد علیه مردم ایران توسط دولت و مقامات مذهبی ایران، خواستار تشکیل جلسه ویژه‌ای از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بشود.»