سازمان حقوق بشر ایران: جامعه بین‌الملل باید قبل از بروز فجایع بزرگ‌تر، اقدام کند

eeterezate zahedan

یک ساختمان سوخته پس از آتش سوزی در زندان اوین تهران. شعله های آتش و دود برخاسته از زندان عصر شنبه به طور گسترده قابل مشاهده بود

سازمان حقوق بشر ایران، از جامعه بین‌الملل خواست تا با ورود فوری به پرونده آتش سوزی در زندان اوین، یک سازوکار جهانی و مکانیسم تحقیق مستقل، زیر نظر سازمان ملل متحد ایجاد کنند.

سازمان حقوق بشر ایران، در متنی که در مورد وقایع زندان اوین، امروز یکشنبه ۲۴ مهر، در وبسایت این سازمان منتشر شد، با اشاره به اینکه گزارش‌هایی که به این سازمان رسیده، حاکی از تحریک زندانیان توسط نیروهای گارد ویژه و تهیه مقدمات سرکوب آن‌ها می باشد، اعلام کرده است که این سازمان « با اشاره به پیشینه جمهوری اسلامی در کتمان حقایق و نظر به سابقه‌ی کشتار در زندان‌ها و عادی‌بودن دروغگویی میان مقام‌های مسؤول، توضیحات رسمی را نمی‌پذیرد.»

همچنین، گزارش‌هایی به سازمان حقوق بشر ایران رسیده که هم دیروز و هم صبح امروز، « برخی از زندانیان سیاسی و غیرسیاسی مورد ضرب و شتم با باتون قرار گرفته‌اند.»

سازمان حقوق بشر ایران، «تنها راه درک کامل حقایق و مسؤول شناختن مرتکبان این فجایع » را « ورود فوری جامعه بین‌الملل به این پرونده و ایجاد یک سازوکار جهانی زیر نظر سازمان ملل متحد » دانسته است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت:

«تشکیل یک مکانیزم تحقیق مستقل تحت نظر سازمان ملل متحد برای رسیدگی به کشتار معترضان، اتفاقات زندان اوین و پیگرد قانونی و بین‌المللی عاملان و آمران این جنایت‌ها ضروری‌تر از هر زمان دیگری است. این مکانیسم باید قبل از بروز فجایع بزرگ‌تر، ایجاد شود.»

منبع: رادیو فرانسه