سی‌امین شب اعتراضات سراسری؛ تناقض‌گویی این بار برای آتش‌سوزی در اوین

eterazat iran1401

سی روز از اعتراضات سراسری می گذرد و بازداشت‌های پی در پی همچنان ادامه دارد. در حالی که هنوز اطلاعات دقیقی از تعداد افراد بازداشت شده در دسترس نیست، شنبه شب، بخشی از زندان اوین دچار آتش سوزی شد؛ آتش سوزی که همراه با صدای چندین انفجار و تیراندازی‌های ممتد بود. بعد از آتش سوزی زندان رشت، این دومین‌بار است که در طول اعتراضات، زندانی دچار حریق می‌شود.

***

بازداشت ادامه دارد؛ ۱۷۰۰ نفر تنها در تبریز بازداشت شده‌اند
همزمان با تداوم اعتراضات سراسری در ایران، «سینا یوسفی»، وکیل و نایب رییس کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای آذربایجان شرقی، یک روز پس از انتشار توییتی درباره تشکیل «کمیته دفاع» از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری توسط وکلای تبریزی، بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، سینا یوسفی روز جمعه ۲۲مهر۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی بازداشت، و به مکان نامعلومی منتقل شد. این وکیل حقوق بشری، یک روز پیش از بازداشت با انتشار توییتی در صفحه کاربری خود، از تشکیل کمیته دفاع از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای آذربایجان شرقی خبر داده بود. آقای یوسفی در ادامه این توییت نوشت تنها در اعتراضات تبریز، بیش از ۱۷۰۰ نفر توسط نهادهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده‌اند.

در کنار تداوم بازداشت‌ها در تبریز، از سرنوشت تعدادی از بازداشت‌شدگان در این شهر اطلاعی در دست نیست. «آیسان آدی‌بیک»، دانشجوی دانشگاه مدنی تبریز و خواهرش «صدیقه آدی‌بیک»، دانش‌آموز، روز چهارشنبه ۲۰مهر۱۴۰۱، همزمان با تجمع شماری از شهروندان تبریزی مقابل بنای تاریخی ارک بازداشت شده‌اند. این دو شهروند تبریزی از زمان بازداشت با خانواده خود تماس نگرفته‌اند و از داشتن وکیل محروم بوده‌اند. پیگیری خانواده آیسان و صدیقه آدی‌بیک از نهادهای قضایی و امنیتی تبریز نیز بی‌نتیجه بوده و این مسوولین در کنار تایید خبر بازداشت آن‌ها، از پاسخگویی درباره محل نگهداری، آخرین وضعیت و اتهامات مطرح شده علیه آیسان آدی‌بیک و صدیقه آدی‌بیک خودداری کرده‌اند.

همچنین روز شنبه ۲۳مهر۱۴۰۱، در پی تایید خبر کشته‌ شدن یک دانش‌آموز اردبیلی به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، شهر اردبیل شاهد یکی از گسترده‌ترین اعتراضات ضد حکومتی طی یک دهه گذشته بود.

بر اساس اخبار رسیده، در اعتراضات ۲۳ مهر، دست‌کم ۵۰ تن از شهروندان اردبیلی بازداشت و شماری نیز زخمی شده‌اند. همزمان با تداوم بازداشت‌ها در روزهای اخیر، برخی از بازداشت‌شدگان طی یک ماه گذشته به زندان اردبیل منتقل شده‌اند و از سرنوشت شمار دیگری از بازداشت‌شدگان، اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر «نوید سیدعلی‎اکبر»، نویسنده و مترجم حوزه کودک و نوجوان، بازداشت شد.

یکشنبه صبح، پس از یورش ماموران امنیتی و لباس شخصی‎ها به منزل نوید سیدعلی‌‎اکبر، تجسس خانه و تنظیم صورت جلسه، این نویسنده و مترجم بازداشت شده است.

بر اساس گزارش ‌های رسیده نیز، پنج دانش‎آموز ۱۷ ساله در شهرستان «سروآباد» ربوده شدند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، ضمن اعلام این خبر نوشت که نیروهای اطلاعات سپاه‌ پاسداران، روز چهارشنبه۲۰مهر۱۴۰۱، به دبیرستان دخترانه سمیه هجوم برده، و پس از ایجاد رعب و وحشت اقدام به دستگیری دانش‌آموزان کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که یک روز بعد از آن نیز، سه دانش‌آموز ۱۷ ساله دبیرستان کاظمی سروآباد، توسط سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

هویت دانش‎آموزان بازداشت شده، «پروا حسینی»، «شنیا حسینی«، «اشکان ابراهیمی»، «آریا مرادی» و «مبین مرادی» اعلام شده است.

گفته می‌شود این پنج دانش‎آموز، به دلیل شعار نویسی در مدرسه بازداشت شده‌اند.

در همین راستا، گروه کثیری از نویسندگان، هنرمندان و کنشگران ایرانی، در اعتراض به بازداشت «آتفه چهارمحالیان»، بیانیه اعتراضی منتشر کردند و با انتشار بیانیه‌ای یک‌ صدا و قاطعانه، «خواهان آزادی آتفه چهارمحالیان و تمام محبوسان عقیده و بیان» در ایران شدند.

این بیانیه تا لحظه انتشار خبر توسط بیش از پانصد شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و کنشگر سیاسی امضا شده بود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «در حالی که قاضی‌القضات ایران، برای اولین‌بار از "همه جریان‌ها، گروه‌ها، جناح‌های سیاسی، دسته‌جات و افرادی از عموم مردم که دارای ابهام، سوال، انتقاد و اعتراض هستند" دعوت به گفت‌گو کرده است، دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران از حق انتخاب وکیل محروم مانده است، و به‌رغم گذشت هفته‌ها، هنوز هیچ گونه اطلاعی درباره دلیل بازداشت و اتهامات احتمالی این چهره عمومی، به اطلاع عموم و حتی خانواده خودش نرسیده است.»

دلایل جدید مرگ درباره کشته شدگان اعتراضات
یکشنبه۲۴مهر، مراسم تشییع و خاکسپاری بقایای پیکر «امین بذرگر» کشتی‌گیر سابق ایران، و دوست نزدیک «نوید افکاری» در گورستان «دارالرحمه» شیراز برگزار شد.

به گفته خانواده و دوستان امین بذرگر، او از مردادماه سال ۱۴۰۰ ناپدید شده بود. هفته گذشته، نیروهای امنیتی به خانواده او خبر دادند که بقایای جسد امین بذرگر، که شامل چند استخوان او بوده، در کوهی در شیراز پیدا شده است. خانواده امین بذرگر مدعی شده بودند که نیروهای امنیتی به آن‌ها گفته‌اند نتیجه آزمایش DNA روی این استخوان‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها بقایای امین است.

در ادامه خبرهای مربوط به اعتراضات، «حسن‌ شیخ‌نژاد» فرمانده انتظامی ارومیه، اخبار منتشره درباره جان باختن «نیما شفق‌دوست» در اعتراضات اخیر را رد کرده و اعلام کرد، این نوجوان ۱۶ ساله به دلیل عفونت ناشی از گاز گرفتگی سگ فوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری «مهر» به نقل از «انتظامی آذربایجان غربی»، فرمانده انتظامی ارومیه با انتقاد از رسانه‌های به اصطلاح «معاند»، که در مورد مرگ‌ نوجوان ارومیه‌ای سعی در «گمراهی مردم» دارند، گفت: «با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که نامبرده حدود ۳ هفته پیش به علت اینکه توسط سگ گاز گرفته شده است، به یکی از مراکز درمانی ارومیه مراجعه و سپس از ادامه درمان در بیمارستان خودداری کرده و در منزل تحت مداوا قرار می‌گیرد؛ که متاسفانه به علت شدت عفونت محل گاز گرفتگی، در نهایت فوت می‌کند.»

شیخ‌نژاد در حالی این ادعا را مطرح کرد که پیش‌تر، رسانه‌های مختلف نوشته بودند که این نوجوان در حین شرکت در اعتراضات خیابانی مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد، خانواده‌اش به دلیل ترس از دستگیری به مراکز درمانی نمی‌روند و شروع به مداوا در خانه می‌کنند، که نیروهای امنیتی متوجه این امر شده و با یورش به خانه، نوجوان مجروح را با خود می‌برند و چند روز بعد در تاریخ ۱۳مهر، جنازه او را تحویل خانواده می‌دهند.

الناز رکابی؛ صخره‌نوردی بدون حجاب اجباری
در حالی که فشار بر ورزشکاران حامی معترضان ادامه دارد، در آخرین ساعات یکشنبه، تصاویری از «الناز رکابی» صخره‌نورد ایرانی منتشر شد که او را با لباس تیم ملی ایران، و بدون حجاب نشان می‌داد. این ورزشکار، بدون حجاب اجباری به عنوان نماینده ایران در مسابقات آسیایی شرکت کرد و به مقام چهارم رسید.

زندانی که به خاک وخون کشیده شد
شنبه شب بخشی از زندان اوین که گفته می شود بند ۷ و ۸ آن بوده، دچار حریق شد. در پی آتش سوزی، ساکنین آن منطقه از صدای انفجارهای متعدد و تیراندازی‌های پی در پی خبر دادند. راه‌های دسترسی به زندان بسته شده بود و مردمی که تلاش می‌کردند اطراف زندان جمع شوند، با حمله نیروهای سرکوب مواجه می‌شدند.

خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران، یکشنبه۲۴مهر، در گزارشی از وقایع شب گذشته زندان اوین مدعی شد که صدای انفجارهای به گوش رسیده، مربوط به فرار تعدادی از زندانیان و گرفتار شدنشان در میدان مین اطراف زندان بوده، که روزنامه شرق به نقل از یک منبع مطلع، آن را تکذیب کرد.

در همین حال، خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی، به نقل از مرکز رسانه این قوه، گزارشی از آسیب‌های جانی وقایع شب گذشته زندان اوین منتشر کرد.

در این گزارش ادعا شده است که چهار زندانی بر اثر استنشاق گاز جان خود را از دست داده‌‎اند، ۶۱ زندانی مجروح شده‎ که ۱۰ نفر از آنان در بیمارستان بستری، و حال ۴ نفر از مجروحان وخیم گزارش شده است.

در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده است که «۷۰ زندانی نجات» یافتند. بنابر گزارش خبرگزاری «میزان»، تنها ۱۳۵ نفر در بند هفت زندان اوین محبوس بودند. این در حالی است که در مجموع ۷ سالن بند ۷ زندان اوین، بین حداقل ۲۰۰ تا ۷۰۰ زندانی محبوس هستند.

هنوز تعداد دقیق مصدومان و کشته‌شدگان آتش سوزی زندان اوین مشخص نیست. مرکز رسانه قوه‌قضاییه روز دوشنبه اعلام کرد، ۴ نفر دیگر که حالشان وخیم بوده نیز جان باخته‌اند و تعداد کشته شدگان، به ۸ نفر رسیده است.