گزارشی از فاجعۀ جنایتکارانۀ زندان اوین از چند روز قبل تا ٢٣ مهر امسال

Evin Zendan دویچه وله فارسی: ۶ منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌ اند، در وقایع ۲۳ مهر زندان اوین، مأموران امنیتی از گلوله‌ های جنگی و ساچمه‌ ای استفاده کرده و گاز اشک‌ آور را مستقیم به سمت زندانیان شلیک کرده‌ اند.
 
خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی و در گفتگو با ۶ منبع مطلع آنچه را که در شنبه شب ۲۳ مهر در زندان اوین رخ داد، تشریح کرده است.
 
بر اساس این گزارش، وقایع اوین نه در روز ۲۳ مهر، بلکه چند روز پیش از آن شروع شد. در این گزارش آمده است: «٢ روز پیش از ۲۳ مهر یک واحد پلیس ضدشورش وارد محوطه شد و با فریاد "الله اکبر" و کوبیدن باتوم به درهای سلول شروع به گشت زنی کرد.»
 
این ۶ منبع به رویترز گفته‌ اند، این گشت‌ زنی بدون هیچگونه تحریک آشکار از سوی زندانیان آغاز شد و از پنجشنبه تا شنبه ادامه داشت. برخی از زندانیان به حرکات تحریک‌ آمیز این افراد با فریاد مرگ بر خامنه‌ ای واکنش نشان دادند که بازتاب اعتراض‌ هایی بود که از اواخر شهریور در سراسر ایران آغاز شده است.
 
یکی از ازندانیان بند ۸ که مخصوص جرایم مالی است به رویترز گفته است: «پس از آن ما صدای شلیک و فریاد مرگ بر خامنه‌ ای از سوی زندانیان سایر بندها شنیدیم.»
 
رویترز در این گزارش با یک زندانی بند ۸، بستگان یک زندانی دیگر و نیز ۴ فعال حقوق بشر که با زندانیان اوین در ارتباط هستند گفتگو کرده است و همه آنها تأیید کرده‌ اند که شعارهای ضد دولتی "واکنش زندانیان به گشت‌ زنی خشونت‌ بار و تحریک‌کننده پلیس در محوطۀ زندان" بوده است.
 
رویترز به مقامات زندان اوین، وزارت کشور جمهوری اسلامی و مقامات قضائی ایمیل یا تلفن زده و از آنها خواهان توضیح شده است، اما هیچیک پاسخ رویترز را نداده‌ اند.
 
تنها یک مقام رسمی که نخواسته نام و سمتش فاش شود، تلفنی به رویترز گفته، "نمی‌ داند چرا پلیس ضد شورش به زندان اعزام شده و از این موضوع ابراز تعجب کرده است". او افزود، "به نظر می‌ رسد مقامات برای مدتی کنترل زندان را در شنبه شب از دست داده‌ اند".
 
یک فعال ضد جمهوری اسلامی نیز به رویترز گفت، دولت ممکن است سرکوب زندان را برای ترساندن و نشان دادن اینکه در صورت بازداشت چه چیزهایی در انتظار معترضان است، انجام داده باشد.
 
تکذیب آتش‌ سوزی در کارگاه:
 
مقامات جمهوری اسلامی گفته‌ اند، آتش‌ سوزی در کارگاه خیاطی اوین روی داده و علت آن درگیری "اراذل و اوباش" با دیگر زندانیان بوده است.
 
این در حالی است که زندانی‌ و فعالانی که رویترز با آنها صحبت کرده، گفته‌ اند، "نیمه‌ شب کسی در کارگاه نبوده و نمی‌ توانسته آنجا باشد، چون شب ها در کارگاه را قفل می‌ کنند".
 
زندانی‌ ای که رویترز با او حرف زد، گفته است: «وقتی ما صدای شلیک و شعار دادن را شنیدیم، سعی کردیم درها را بشکنیم و وارد کریدور شویم تا به دیگر زندانیان بند ۷ که درها را شکسته و با پلیس ضد شورش درگیر شده بودند، کمک کنیم. همه فریاد می‌ زدند ...»
 
بستگان یک زندانی دیگر نیز به رویترز گفته‌ اند، "پلیس ضد شورش و گارد زندان گاز اشک‌ آور و  گلوله‌ های فلزی به سمت صدها زندانی پرتاب می‌ کردند و آنها را با باتوم کتک می‌ زدند".
 
"میدان جنگ":
 
زندانی مورد مصاحبه رویترز گفته است: «در بند ۸ را باز کردند و با گلوله‌ های فلزی به سمت زندانیان شلیک و گاز شک‌ آور پرتاب کردند. ده‌ ها نفر آنجا بودند. تعداد زیادی زخمی شدند و نمی‌ توانستند نفس بکشند.»
 
این زندانی اضافه کرده است: «ما صدای شلیک‌ ها را می‌ شنیدیم، زندانیان فریاد می‌ زدند، گارد زندان شلیک می‌ کرد، آنها در را باز کردند و گاز اشک‌آور را داخل بند پرتاب کردند و از گلوله‌ های فلزی استفاده کردند. بسیاری از ز ندانیان بیهوش شدند و ده‌ ها نفر دیگر زخمی. آنجا شبیه میدان جنگ شده بود.»
 
آتنا دائمی، فعال حقوق بشر که ٢ سال زندانی بوده به رویترز گفته است: «زندانیان بند ۷ سعی کردند در بند ۸ را بشکنند تا زندانیان بند ۸ بتوانند خارج شوند. همزمان حدود ساعت ۸:۳۰ شب نیروهای امنیتی شروع به شلیک به سمت زندانیان با گلوله‌ های جنگی کرده‌ اند.»
 
بنا به آمار رسمی اعلام‌ شده از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در جریان آتش‌ سوزی در اوین، ٨ نفر "در اثر استنشاق دود" جانشان را از دست داده‌ اند.
 
سازمان عفو بین‌ الملل در روز ۲۶ مهر بیانیه‌ ای صادر کرد و در آن از مقامات ایرانی خواست، "فوراً به ناظران مستقل بین‌ المللی اجازۀ دسترسی بدون مانع به زندان‌ های ایران را بدهند، تا در مورد برخورد وحشتناک و غیرقانونی نیروهای امنیتی در زندان اوین تهران در ۱۵ اکتبر تحقیق کنند و از زندانیان در برابر قتل فراقانونی، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ ها محافظت کنند".
 
عفو بین‌ الملل در این بیانیه تأکید کرد: «حادثه مرگبار اخیر بار دیگر نیاز فوری برای پرداختن به جنایات انبوه مقامات ایرانی را از طریق یک مکانیسم مستقل تحقیق، گزارش و پاسخگویی برجسته می‌کند.»
 
رادیو صدای آمریکا نیز یک فایل صوتی از محمد نوری‌ زاد که در اوین است دریافت کرد. این فعال سیاسی در این فایل گفته است: «تیربار شلیک شد، آر پی‌ جی شلیک شد، رگبار کلاشنیکف شلیک شد. درست از بالای سر من و اطراف من. به شعور مردم توهین نکنید، نگویید عده‌ ای بر اثر استنشاق دود مردند.»
 
نوری‌ زاد اضافه کرده است: «ما در اوین خون و جنازه‌ های آش و لاش دیدیم. شما می‌ گویید، اراذل و اوباش؟ ما می‌ گوییم درست، ولی انسان که بودند! شورش زندان اوین را می‌ شد با گاز اشک‌ آور خواباند، نه با گلوله‌ های جنگی، نه با دوشکا، نه با آر پی‌ جی! باور کنید من در میان سپاهیان، اطلاعاتی‌ ها، بسیجی‌ ها، در پی دوست هستم تا دشمن!»