مقام روسی: تشدید تحریم‌های ایران خبر خوبی برای کرملین است

iran-rusie

یک مقام ارشد روسی در برنامه‌ای در تلویزیون دولتی روسیه گفت که تشدید تحریم‌های ایران خبر خوبی برای کرملین است.

مدیر کل صندوق ملی امنیت انرژی روسیه در برنامه شبکه تلویزیونی «روسیه ۱» اعلام اظهار داشت: «شاهد این حقیقت هستیم که کشورهای بیشتر و بیشتری به تحریم‌های ایران می‌پیوندند. به رغم اینکه روابط ایران و آمریکا همواره پیچیده و مشکل بوده، می‌بینیم که ایران یک انتخاب سیاسی جدی انجام داده که منجر به تحریم شده است.»

کنستانتین سیمینوف در ادامه تصریح کرد: «ایران تحت تحریم خواهد ماند و این تحریم‌ها بدتر هم خواهد شد. صادقانه بگویم که این خبر خوبی برای ما (روسیه) است.»

پیشتر نیز گزارش‌هایی از ممانعت روسیه برای رسیدن به توافق برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران منتشر شده بود که نمونه آن انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف وزیر خارجه سابق ایران در اردیبهشت پارسال است.

وی در مصاحبه‌ای با سعید لیلاز اقتصاددان نزدیک به دولت حسن روحانی از کارشکنی روسیه در مذاکرات برجام خبر داده و گفته بود «روس‌ها فکر نمی‌کردند برجام به نتیجه برسد و در هفته‌های آخر که دیدند برجام دارد به نتیجه می‌رسد شروع کردند به طرح پیشنهادهای جدید».
روسیه همچنین بعد از تحریم‌های غرب علیه کرملین به خاطر تهاجم نظامی به اوکراین، اواسط اسفند پارسال در حالی که گزارش‌ها حاکی از نهایی شدن مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی بود، به‌صورت ناگهانی پیش‌شرط‌هایی در مذاکرات مطرح کرد که باعث توقف چندماهه مذاکرات و نهایتا افزایش اختلافات میان ایران و غرب بر سر احیای برجام شد.

آن زمان، روسیه اعلام کرده بود «به دنبال تضمینی است تا مطمئن شود که تحریم‌های آمریکا، حقوق روسیه را در برجام نقض نمی‌کند».

ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نیز اخیرا منجر به بیشتر شدن شکاف غرب و ایران بر سر مذاکرات شده است، به‌طوری که جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز گذشته با اشاره به پشتیبانی نظامی ایران از روسیه و برنامه واشینگتن برای اعمال بیشتر تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، اعلام کرد فعلا تمرکز آمریکا بر دیپلماسی و مذاکرات هسته‌ای با ایران نیست.

آقای سیمینوف در ادامه برنامه تلویزیونی با اشاره به منافع تحریم‌های غرب علیه ایران برای روسیه گفته است: «در آینده مجبوریم با ایران همکاری‌های اقتصادی دوجانبه داشته باشیم. ما طرح‌های سرمایه‌گذاری بلندپروازانه در ایران داریم که شامل پروژه‌های نفت و گاز ایران به ارزش ۴۰ میلیارد دلار است.»

اشاره وی به امضای تفاهمنامه شرکت گازپروم روسیه با ایران در ۲۸ تیرماه است. همان زمان محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از امضای «تفاهمنامه» با شرکت گازپروم روسیه «به ارزش ۴۰ میلیارد دلار» خبر داد و آن را «بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی تاریخ صنعت نفت ایران» عنوان کرد.

اظهارات وی در حالی است که بعد از توافق برجام در سال ۲۰۱۵، شرکت‌های روسی تفاهمنامه‌های گسترده‌تر و بزرگتری در حوزه نفت و گاز با ایران امضا کرده بودند، اما همه آنها را بعد از تحریم‌های آمریکا لغو کردند.

روسیه و ایران همچنین به رغم گذشتن سه ماه از امضای تفاهمنامه‌های جدید، هیچ کدام از آنها را نهایی نکرده‌اند.

آقای سیمینوف نیز در برنامه شبکه تلویزیونی «روسیه ۱»، اجرایی شدن این تفاهمنامه‌ها را به آینده موکول کرده و گفته است آینده نشان خواهد داد که چه اتفاقی می‌افتد.

منبع: رادیو فردا


در این رابطه