حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز/ داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت

hamleh shah cheraghانقلاب اسلامی در هجرت: در حالیکه نظام ولایت مطلقه تمام توان و توجه خود را معطوف سرکوب اعتراضات حق طلبانه و مسالمت آمیز مردمی کرده و تاکنون تعداد زیادی کشته و زخمی به جا گذاشته است از حفاظت اماکن مذهبی که خود را متولی اصلی آنها می داند عاجز است. به گزارش یورو نیوز ؛

خبرگزاری‌های رسمی ایران می‌نویسند تیراندازی در حرم شاهچراغ شهر شیراز در عصر چهارشنبه ۴ آبان (۲۶ اکتبر) «حمله تروریستی» بوده و بیش از ۱۰ کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشته است.

داعش ساعاتی پس از این حمله خونین مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

گزارش‌های ضد و نقیضی در دقایق اولیه وقوع این حمله از شمار قربانیان و مجروجان و نیز تعداد افراد مهاجم منتشر شده است.

در حالی که اغلب منابع خبری از حضور سه مهاجم در این حمله خبر داده‌اند فرمانده پلیس استان فارس در گفتگو با شبکه خبر تلویزیون ایران تصریح کرد که تنها یک فرد مسلح در این حمله شرکت داشته و دستگیر شده است.

ایرنا در گزارشی به نقل از اسماعیل محبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس شمار کشته‌شدگان را ۱۵ نفر اعلام کرده است.

خبرگزاری دانشجویی ایران، ایسنا نیز همانند ایرنا شمار کشته‌شدگان را ۱۵ نفر و تعداد مجروحان این حمله را حدود ۴۰ نفر اعلام کرده است.

این در حالیست که برخی دیگر از منابع خبری داخلی در ایران از جمله خبرگزاری تسنیم پیش‌تر شمار کشته‌شدگان را دست کم ۱۳ نفر و تعداد مجروجان را حدود ۴۰ نفر اعلام کرده بودند.

رئیس کل دادگستری استان فارس نیز کشته شدن سیزده زائر در حرم شاه‌چراغ را در دقایق اولیه حمله تایید کرده و گفته بود که یک زن و ۳ کودک در میان قربانیان به چشم می‌خورند.

به گفته کاظم موسمی حمله توسط یک «تروریست» صورت گرفته که بلافاصله توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و هم اکنون تحت بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که در برخی گزارش‌ها شمار مهاجمان سه نفر عنوان شده و آمده بود که دو نفر از این سه فرد مسلح دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس که گفته می‌شود نزدیک به سپاه پاسداران ایران است یک زن و دو کودک در میان قربانیان این حمله قرار دارند و چند نیروی انتظامات حرم نیز هدف شلیک مهاجمان قرار گرفته‌اند.

بر اساس آنچه در این گزارش آمده مهاجم که از آن به عنوان «تروریست‌» نام برده شده با سلاح کلاشینکف اقدام به تیراندازی کرده و خشاب‌های اضافه نیز به همراه داشته‌است.

این حمله در حالی انجام شده است که اغلب شهرهای ایران از چهل روز پیش، در پی مرگ مهسا امینی، دختر جوان کرد اهل سقز که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت، صحنه اعتراض‌ها و تظاهرات پراکنده و دامنه‌دار بوده است.

فارس به نقل از برخی منابع آورده است که مهاجمان ملیتی غیرایرانی داشتند و از «عناصر گروهک‌های تکفیری» بوده‌اند.

 منبع: یورونیوز