نگاهی به مبارزات اخیر و چرایی وقوع آنها/ ۱۰ درصد پیدای کوه یخی مخالفت ها با فساد و تبعیض و تندروی و ...

Gasht Ershad-A M-1 اعتمادآنلاین: محمد جواد حق‌ شناس با اشاره به اینکه «دختران ایرانی در این ۴۰ روز مسأله گشت ارشاد را حل کرده‌ اند»، گفت: حتی خانمی که ۴۰ سال و ۵۰ سال حجاب داشته، برای مخالفت با این روش، حجاب از سر برداشته و مخالفتش را اعلام می‌ کند.
 
چهل روز از مرگ مهسا امینی گذشت و دیروز نیز بسیاری از شهرهای کشور، شاهد برپایی تجمعات اعتراضی بود. 
 
به گزارش اعتماد، محمد جواد حق‌ شناس در گفتگویی از زیر پوست تحولات اخیر، چرایی وقوع آن و تحقق مطالبات جوانان گفته که بخش‌ های مهم آن را در ادامه می‌ خوانید: 
 
* مطالبات به مرحلۀ غیرقابل بازگشت رسیده است.
 
* پس از انتخابات سال ۱۴۰۰، دوز برخوردهای ارشاد با دستور رئیس‌ جمهور بیشتر شد و فشارها به مردم افزایش یافته است.
 
* سیستم به راحتی می‌ توانست با تدابیر لازم، موضوع را مدیریت کند، عذرخواهی کند و متخلفان معرفی شوند. اما این کار صورت نگرفت تا بحران به یک نقطۀ آغاز برای یک حرکت اعتراضی و جنبش اجتماعی بدل شود. 
 
* اتفاقی که امروز رخ داده این است که یک جنبش اعتراضی با حضور دهه هشتادی‌ ها داریم که مورد حمایت میلیون‌ ها خانوادۀ ایرانی قرار دارند.
 
* این اعتراضات، پشتوانه‌ ای دارد که در هیچ‌ کدام از اعتراضات قبلی نمونه‌ ای ندارد. مانند کوه یخی در بستر اقیانوس قطبی که ۱۰ درصد آن پیداست، اما حجم انبوهی از آنکه هستۀ اصلی آن را شکل می‌ دهد، زیر آب قرار دارد.
 
* حاکمیت به دنبال حل موضوع در یک هفته بود و فکر کرد موضوع را مانند رخداد های قبلی حل می‌ کند.
 
* صدا و سیما در هفتۀ ابتدایی، وظیفۀ خود را پاشیدن بنزین بر آتش ماجرا می‌ دانست.
 
* اینکه اسم رخداد اخیر، جنبش است یا شورش است یا خشم است، مهم نیست، مهم این است که سیستم بدون هیچ واسطه‌ ای روبروی مردمش قرار گرفته است و باید چشم در چشم مردمش بدوزد و تصمیم بگیرد.
 
* اگر سیستم دچار کژ کارکردی نمی‌ شد، جوانان به میدان اعتراض نمی‌ آمدند. اگر فساد وجود نداشت، اگر تبعیض وجود نداشت، اگر تندروی وجود نداشت، اگر اقتصاد مناسب وجود داشت و ده‌ ها اگر دیگر، جوان ایرانی دلیلی برای حضور در میدان نداشت.
 
* بسیاری از مطالبات جوانان عملاً محقق شده است.
 
* مهمترین دلیل آغاز اعتراضات، بحث گشت ارشاد بود که امروز ظاهراً حل شده است.
 
* دختران ایرانی در این ۴۰ روز، مسأله گشت ارشاد را حل کرده‌ اند. در همین ستارخان، صدها نیروی انتظامی ایستاده‌ اند، اما یک دختر با شرایط مدّ نظر خود از روبروی او رد می‌ شود. اصلاً به قصد از مقابل مأمور حرکت می‌ کند که قدرت خودش را نشان دهد.
 
* حتی خانمی که ۴۰ سال و ۵۰ سال حجاب داشته، برای مخالفت با این روش، حجاب از سر برداشته و مخالفتش را اعلام می‌ کند.
 
* در دانشگاه‌ ها که حراست اجازه نمی‌ داد، بانویی بدون مقنعه وارد دانشگاه شود، در مقابل رئیس دانشگاه حجاب از سر بر می‌ دارند، بدون اینکه حادثۀ خاصی رخ دهد.
 
* مسأله پلیس امنیت اخلاقی، گشت ارشاد و برخی تابو ها عملاً فروریخته است. حاکمیت اگر نخواهد این واقعیت‌ ها را درک کند، به کشور، به خودش، و به مردم و به آینده ایران، ضربۀ جد وارد می‌ سازد. 

در این رابطه