اعتراضات ایران؛ زنجیره انسانی ایرانیان خارج از کشور، پس از شرق کره‌زمین و عبور از اروپا، به آمریکا رسید

Zanjire Ensani Jahani Mahsa

«دعوت به تشکیل زنجیره انسانی از سوی انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ که دی ماه ۱۳۹۸ با دو موشک سپاه پاسداران ساقط شدف برنامه ریزی شده»
 
زنجیره انسانی ایرانیان خارج از کشور در حمایت از معترضان در ایران که از نیوزیلند در شرق کره زمین آغاز شده بود، با ادامه روز به شهرهای اروپایی رسید و اکنون در ایالات متحده در جریان است.
 
بر اساس گزارش خبرنگاران اعزامی ما و تصاویری که از خود شهروندان به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، زنجیره انسانی در شهر گلاسگو در اسکاتلند در شمال بریتانیا، استکهلم پایتخت سوئد، آمستردام پایتخت هلند، رم پایتخت ایتالیا، ژنو در سوئیس، پاریس پایتخت فرانسه و تورنتو در کانادا هم برگزار شده است.
برگزاری این زنجیره انسانی به ابتکار و هماهنگی انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ صورت می گیرد که دی ماه ۱۳۹۸ با دو موشک سپاه پاسداران ساقط شد و همه ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن کشته شدند.
ایرانیان مقیم لندن هم در حمایت از اعتراضات ایران در مسیر بین میدان ترافالگار تا چرخ و فلک «لاندن آی» زنجیر انسانی طولانی تشکیل دادند.
 
با آغاز روز در شرق کره زمین، ایرانیان مقیم نیوزیلند اولین زنجیره انسانی را در حمایت از اعتراضات ایران تشکیل دادند. تصاویری که دربرخی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده از تشکیل نخستین زنجیره در شهر ولینگتون نیوزیلند و در هوای بارانی و همچنین در برخی از شهرهای استرالیا خبر داد. ایرانیان در این شهر با تشکیل زنجیره انسانی و کوبیدن پا بر زمین شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.
 
در ملبورن و و سیدنی استرالیا هم ایرانیان امروز به حمایت از هموطنان خود در ایران، دست به تجمع زدند.
از زمان آغاز اعتراضات در ایران که هفته هفتم آن آغاز شده، این سومین حرکت ایرانیان خارج از کشور در حمایت از اعتراضات ایران و مطالبات معترضان است. حامد اسماعیلیون سخنگوی این انجمن تجمعات ایرانیان خارج از کشور را برنامه‌‌ریزی می‌کند.
 
در دو بار گذشته ایرانیان در شهرهای مختلف جهان دست به راهپیمایی و تجمع اعتراضی در حمایت از هموطنان خود در ایران زدند و هفته گذشته هم با تجمعی تاریخی در شهر برلین، توجه جهانی به اعتراضات ایران را جلب کردند.
ایرانیان در تجمعات خود در خارج از کشور شعار می دادند «اگر چه دوریم از وطن، پشت شماییم هموطن».
 
در جریان تجمع و راهپیمایی اول، ایرانیان خارج از کشور ایرانیان مقیم لس‌آنجلس، سن دیگو و سانفرانسیسکو در آمریکا در کنار جامعه ایرانیان مقیم غرب کانادا، در شهرهای ونکوور و ویکتوریا استان بریتیش کلمبیا آخرین گروهی بودند که نوبت به تجمع و راهپیمایی آنها رسید و بر اساس زمانبندی امروز هم احتمالا آخرین حلقه این زنجیره‌های انسانی را تشکیل خواهند داد.
 
اعتراضات در ایران ۴۳ روز پیش و پس از آن آغاز شد که مهسا امینی شهروند ۲۲ ساله ایرانی در زمان بازداشت توسط گشت ارشاد دچار اغما شد و جان‌بخت.
طی شش هفته گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به طور مکرر از پایان یافتن اعتراضات گفته‌اند. آنها از اعتراض شهروندان ایرانی با نام «اغتشاش» یاد می‌کنند.
 
در اولین واکنش عمده به اعتراضات، آقای خامنه‌ای با حضور در یک پادگان در تهران در جمع فرماندهان نظامی، اعتراضات را کم اهمیت خواند.
در دیگر واکنش به آن در جمع اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، آقای خامنه‌ای گفت اعتراضات سراسری «اغتشاش‌های پراکنده» است و آن را «طراحی انفعالی و ناشیانه دشمن در مقابل پیشرفت‌ها و حرکت‌های ابتکاری» ملت ایران خواند.
 
شهروندان ایرانی در دیوارنویسی ها و شعارهای خود در تجمعات روزانه و اعتراضات شبانه، به طور پی درپی شعارهایی علیه خامنه ای می دهند و خواستار «سرنگونی دیکتاتوری در ایران» می شوند.
 
 
 
نقل از: بی‌بی‌سی فارسی