بیژن جیرسرایی، دبیرکل حزب دموکرات‌های آزاد آلمان: برجام نه آینده‌ای دارد و نه همخوانی با واقعیت روز

Jirsaraee-bijan
دبیرکل حزب دموکرات‌های آزاد آلمان خواهان توقف رسمی مذاکرات برجام و تحریم‌ هدفمند سپاه پاسداران شد. بیژن جیرسرایی گفت مردم ایران خواهان پایان جمهوری اسلامی هستند و آلمان و اتحادیه اروپا باید سیاستی در این راستا پیش گیرند.
بیژن جیرسرایی، دبیرکل حزب دموکرات‌های آزاد آلمان (لیبرال‌ها) در مصاحبه با دو وب‌سایت خبری آلمانی به آینده جنبش اعتراضی مردم ایران، آینده برجام و انتظاراتی که از آلمان و اتحادیه اروپا در برخورد به حکومت جمهوری اسلامی می‌رود پاسخ داد. این حزب یکی از سه حزب تشکیل‌دهنده دولت ائتلافی آلمان است.

زنان و مردان جوان ایران خواستار پایان دادن به جمهوری اسلامی هستند
از دبیرکل حزب دموکرات‌های آزاد در ابتدا درباره "سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات" مردمی در ایران پرسیده شد. جیرسرایی ضمن تاکید بر "اندوه و خشم" نسبت به حکومت جمهوری اسلامی بر "همبستگی عمیق" خود با "جامعه مدنی شجاع ایران" تاکید کرد. او یادآور شد که "تظاهرکنندگان مردان جوان و به ویژه زنان جوانی هستند که خواستار اصلاحات نیستند، بلکه خواستار پایان دادن به جمهوری اسلامی هستند".
جیرسرایی با اشاره به این واقعیت که طیف گسترده‌ای از گروه‌های اجتماعی در ایران به اعتراضاتپیوسته‌اند، تصریح کرد: «کیفیت اعتراضات کنونی نیز با تظاهرات گذشته متفاوت است. یک روند انقلابی واقعی در ایران در حال وقوع است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا واقعاً فکر می‌کند که "رژیم در پی این اعتراضات سقوط کند"، گفت: «جامعه مدنی ایران بسیار سیاسی و روشنفکر است، زنان و مردان جوانی با تحصیلات بالا دارد و روند انقلابی که این روزها در خیابان‌های ایران شاهد آن هستیم، احتمالا زمان خواهد برد و می‌تواند سال‌ها به طول انجامد. اما در نهایت موفق خواهد شد‌.‌»
دبیرکل ایرانی‌تبار حزب دموکرات‌های آزاد آلمان به خشونت گسترده حکومت ایران اشاره و تاکید کرد که با وجود این جمهوری اسلامی "دیگر نمی‌تواند مطالبات مردم برای آزادی، برای چشم انداز زندگی بهتر، برای دموکراسی و حاکمیت قانون را سرکوب کند".

برجام ‌آینده‌ای ندارد
بخشی از مصاحبه جیرسرایی درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا و آینده برجام بود. از او پرسیده شد که آیا تحریم‌های تاکنونی "کافی" است؟ دبیرکل حزب لیبرال این تحریم‌ها را کافی ندانست و در پاسخ گفت که آلمان و همچنین اتحادیه اروپا باید اقدامات بیشتری در زمینه تحریم‌ها انجام دهند.
او اضافه کرد: «علاوه بر این اتحادیه اروپا باید استراتژی جدیدی برای ایران تدوین کند. به نظر من، استراتژی قبلی جواب نداده است. وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، برنامه موشکی ایران، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، همه این‌ها در گذشته نادیده گرفته شده‌اند، زیرا هدف به نتیجه رساندن توافق هسته‌ای بود. از نظر من این جهت‌گیری یکطرفه اشتباه بود».

او در پاسخ به این سوال که احتمال دستیابی به یک توافق هسته‌ای چقدر است و آیا برجام "مرده" است، گفت که از نظر او این توافق نه آینده‌ای دارد و نه با واقعیت همخوانی دارد.
جیرسرایی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: «ادامه گفت‌وگوها در مورد توافق به معنای مذاکره با یک رژیم غیرانسانی است که توسط مردم خود کاملا طرد شده و هیچ مشروعیتی ندارد. مردم سراسر منطقه توافق هسته‌ای را رد می‌کنند. کشورهای عربی خلیج فارس آن را رد می‌کنند. اسرائیل آن را رد می‌کند. حتی مردم ایران هم آن را رد می‌کنند. همه آنها بر این عقیده هستند که این توافق به تقویت رژیم ایران منجر می‌شود و نه به تنش‌زادیی از اوضاع سیاسی. واقعا چرا ما فکر می‌کنیم که بهتر از مردمی که در آنجا زندگی می‌کنند، می‌دانیم چه چیزی برای منطقه خوب است؟»
جیرسرایی این پرسش را مطرح کرد که رفتن سر میز مذاکره با جمهوری اسلامی "چه پیامی برای مردمی که هم اکنون در خیابان هستند، خواهد داشت؟"

آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند فشارهای بیشتری وارد کنند
از نظر جیرسرایی آلمان و اتحادیه اروپا باید تحریم‌های "گسترده‌تر، سخت‌تر و هدفمندتری" را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی برقرار کنند و می‌توانند از کانادا و آمریکا"یاد بگیرند".
او در این مصاحبه خواهان این شد که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای به طور رسمی متوقف شود و گفت: «ما باید به صراحت بگوییم که رژیم ایران برخلاف منافع مردم خود، علیه حقوق بشر و علیه آزادی در همه جای جهان است». او خواستار این شد که جوامع کشورهای غربی "پاسخ صریحی به این رژیم بدهد".
جیرسرایی در مورد نگرانی از "منافع اقتصادی آلمان" در صورت افزایش تحریم‌ها گفت که ایران در حال حاضر از نظر اقتصادی برای آلمان الویتی ندارد. او تاکید کرد که "صدمات و رنج غیرقابل تصوری که رژیم ایران ایجاد می‌کند، به مراتب بیشتر از منافع کوتاه‌مدت اقتصادی و حفظ مناسباتخوب" با حکومت جمهوری اسلامی است.

سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی
دبیرکل حزب لیبرال آلمان با اشاره به سخنان آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان درباره قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی، آن را "گامی در مسیر درست" دانست و گفت: «این سخنان باید به سرعت به عمل تبدیل شوند. کنجکاوانه در انتظارم که ببینم وزارت امور خارجه چقدر برای عملی شدن آن تلاش می‌کند.»
جیرسرایی تاکید کرد که "پاسخ مناسب به سرکوب وحشیانه رژیم، چندین سنگ بنا دارد" و یکی از آنها تحریم‌ مقام‌های جمهوری اسلامی و وابستگان آنها است.
او گفت: «بسياری از نمايندگان جمهوری اسلامی دارایی در خارج از کشور دارند. حتی برخی در آنجا زندگی می‌کنند یا فرزندان‌شان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند. آنها اینجا در اروپا زندگی خوبی دارند و در ایران به مردم خودشان ظلم می‌کنند. ما نمی‌توانیم اجازه چنین چیزی را بدهیم.»
.
منبع: دویچه وله

 


در این رابطه