تداوم اعتراضات در ایران؛ دست‌کم ۹ شهر صحنه تظاهرات و شعارهای ضدحکومتی بود

eterazat iran1401

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی است که در اولین شب هفته هشتم اعتراضات سراسری مناطقی از شهر تهران، و شهرهای سنندج، مریوان، سقز، اهواز، شهریار، اراک، شهرکرد، شهرک بعثت کرج شاهد تظاهرات ضدحکومتی و سردادن شعارهایی علیه علی خامنه‌ای در تجمع‌های اعتراضی بودند.
 
تصاویر متعددی از منتشر شده که نشان می‌دهند مناطقی از شهر تهران شنبه شب در اولین شب از هشتمین هفته اعتراضات سراسری در ایران صحنه سردادن شعارهای ضدحکومتی بود.
 
مردم معترض در مناطقی چون بلوار شاهین جنوبی، آریاشهر (صادقیه)، اکباتان در غرب تهران و همچنین مناطقی چون تهران‌پارس و هفت حوض در شرق تهران به شکل پراکنده با تشکیل تجمع‌های اعتراضی شروع به سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، علیه خامنه‌ای و نیروهای بسیج کردند.
 
مناطقی از شهر تهران نیز شنبه شب شاهد نصب بنرهایی مرتبط با اعتراضات سراسری بود. در بزرگراه همت، معترضان بنری با اسم «نیکا شاکرمی» و در بزرگراه مدرس نیز بنری با شعار «زن، زندگی، آزادی» نصب کردند. معترضان همچنین بر روی تبلیغات حکومتی بزرگی در بزرگراه ستاری، شنبه شب شعار «مرگ بر خامنه‌ای» را نوشتند.
 
-علی شریفی زارچی، استاد دانشگاه شریف بامداد یکشنبه ۱۵ آبان از بازداشت دو دانشجوی دیگر این دانشگاه خبر داده است. این استاد دانشگاه می‌گوید، هم اکنون پنج دانشجوی این دانشگاه در بازداشت به‌سر می‌برند.
طی هفته‌های اخیر دانشگاه صنعتی شریف صحنه اعتراضات گسترده دانشجویان علیه حکومت جمهوری اسلامی بود.
 
«اعتراضات در مریوان به دنبال جان باختن نسرین قادری»
تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که شهر مریوان شنبه شب به دنبال جان‌باختن نسرین قادری، دانشجوی مریوانی که در تهران مورد اصابت ضربات باتوم به سرش قرار گرفته بود، شاهد اعتراضات در چندین منطقه بود.
 
مردم معترض با روشن کردن آتش، برخی از خیابان‌های شهر مریوان را بستند و به سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی پرداختند.
 
همزمان دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی شمار زیادی از نیروهای یگان ویژه و نیروهای امنیتی را به مریوان اعزام کرده و این شهر در ساعات‌های پایانی شنبه شب فضایی به شدت امنیتی داشت.
 
«معترضان بنری با نام نیکا شاکرمی را در بزرگراه همت تهران نصب کردند»
اعتراضات سراسری در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و با گذشت پنجاه روز همچنان به شکل‌های گوناگون ادامه یافته؛ تظاهرات خیابانی، اعتصاب، تحصن، پخش شب‌نامه، دیوارنویسی و سردادن شعارهای اعتراضی شبانه در مناطق مختلف از جمله این شیوه‌ها‌ست.
 
-گزارش ها در شبکه های اجتماعی حاکی است که اهواز نیز شنبه شب در اولین شب هشتمین هفته اعتراضات سراسری در ایران صحنه تظاهرات ضدحکومتی بود. در یک ویدئو، شماری از معترضان نیز شامگاه شنبه مجسمه قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران، را در سه راه فرودگاه اهواز به آتش کشیدند.
 
تجمعات اعتراضی ایرانیان روز شنبه نیز در نقاط مختلف جهان علیه جمهوری اسلامی ادامه یافت.
 
-در ویدئویی که از سخنرانی حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ در دانشگاه اوهایو در آمریکا منتشر شده است، او به پرسش‌هایی درباره دلایل عدم ورود انجمن خانواده‌ها به تشکیل ائتلاف سیاسی پاسخ داد.
 
آقای اسماعیلیون در این نشست که روز پنج‌شنبه، ۱۲ آبان برگزار و ویدیوی آن به‌تازگی از سوی یکی از برگزارکنندگان این جلسه منتشر شده است، گفت که هر فردی که در ایران متولد می‌شود،‌ آدم سیاسی به‌ دنیا می‌آید و «تمام زندگی‌اش در سیطره یک حکومت تمامیت خواه وحشی و جنایتکار بی‌حد و مرز است.»
 
او در ادامه به تفاوت فعال مدنی و فعال حزبی و سیاسی پرداخت و گفت که فعالان سیاسی کسانی هستند که کار سیاسی کرده‌اند، نگاهی به قدرت دارند و تشکیل دولت انتقالی، دادن برنامه و نوشتن قانون اساسی کار آن‌ها است.
او در ادامه افزود که قرار گرفتن خانواده قربانیان پرواز در نقشی که به آن تعلق ندارند، به موقعیت قربانیان و خود ‌آن‌ها به‌ویژه در درازمدت لطمه خواهد زد.
 
 
نقل ازسایت رادیو فردا

در این رابطه