دانشگاه‌های ایران ملتهب، دانشجویان معترض، ماموران در حال سرکوب

Jonbeshe Daneshjooie

«دانشگاه‌ها در ایران در التهاب هستند و دانشجویان معترض وارد هشتمین هفته اعتراضات سراسری در ایران شد‌اند. آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱، اعتراضات مردمی به جان باختن «مهسا امینی» در بازداشت گشت ارشاد را، به اعتراضات دانشجویی پیوند زده است. »
 
دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف، هفته‌‎های متوالی است که تبدیل به یکی از پیشروترین گروه‌ها در اعتراضات سراسری در ایران شده‌اند. حتی سرکوب خشونت‌بار دانشگا‌ه‌هایی از جمله صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه نوشیروانی بابل هم نتواسته است موجب سکوت دانشجویان شود.
 
آغاز هفته هشتم؛ «به کلاس‌ها نمی رویم»
دانشجویان در آغاز هفته هشتم اعتراضات، در بیانیه‌های متعددی اعلام کردند که از امروز در کلاس‌های درس حاضر نخواهند شد. 
 
مطالبه دانشجویان در این اعتصاب سراسری، آزادی بی‌قید و شرط دانشجویان بازداشتی، منع قرار تعقیب برای دانشجویان آزاد شده، رفع تعلیق‌ها و محرومیت‌های اخیر تحصیلی و ممنوع الورودی‌ها، خروج تمامی نیروهای امنیتی و لباس شخصی از دانشگاه‌ها، برکناری تمامی عواملی از دانشگاه و حراست که در حوادث اخیر نقش داشتند و پایان دادن به قوانین مرتجعانه‌ حاکم بر دانشگاه مانند، تفکیک جنسیتی در سلف غذاخوری و دخالت حراست در پوشش دانشجویان اعلام شده است.
 
همزمان تجمعات دانشجویی در دانشگاه‌‎های مختلف کشور از جمله: دانشگاه‌های دانشگاه شیراز، علوم پزشکی کردستان، خوارزمی واحد کرج، هنر اصفهان، دانشکده پزشکی علوم پزشکی مشهد، آزاد تهران شمال، امیرکبیر، علم و صنعت، دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی، پردیس شمالی دانشگاه تهران، آزاد تهران واحد علوم و تحقیقات، گیلان، شریف، مهندسی شیمی، دانشکده نفت و گاز علم و صنعت، دانشکده هنر و معماری گیلان و آزاد مشهد ادامه یافت.
 
دانشجویان این دانشگاه‌‎ها شعارهایی از جمله «خونی که در رگ ماست، خوراک رهبر ماست»، «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم»، «زن زندگی آزادی»، «با خون ما نوشتید، مهسا رو ما نکشیم»، «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه، چه رهبر» و … سر دادند.
 
«نادیده گرفتن هشدار خامنه‌ای درباره خطر تعطیلی دانشگاه‌ها»
اعتراضات دانشجویی در شرایطی ادامه دارد که ۲۷مهر۱۴۰۱، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی «لَنگ و تعطیل» شدن دانشگاه‌ها را به «دشمنان» نسبت داده بود.
 
خامنه‌ای در دیدار با  کسانی که «نخبگان و استعدادهای برتر علمی» کشور خوانده شدند، بدون آن که از فرد، گروه یا کشور خاصی نام ببرد، گفت: «هرچه دانشگاه را بتوانند لنگ و تعطیل و خراب و ناقص کنند، برای دشمنان کشور و برای دشمنان پیشرفت کشور مغتنم است.»
جمهوری اسلامی در سال‌های اول استقرار خود با هدف «پاکسازی» دانشگاه‌ها از افراد غیر خودی، ماه‌ها دانشگاه‌های کشور را تعطیل کرد، که از آن با نام «انقلاب فرهنگی» یاد می‌شود، اما نزدیک به چهار دهه پس از آن، اینک دانشجویان معترضان، جمهوری اسلامی را عملا با دانشگاه‌های تعطیل شده مواجه کرده‌اند.
 
«دانشجویان ممنوع الورود؛ یک فهرست بلند بالای حکومتی»
درپی بالا گرفتن اعتراضات دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در کشور، برخی از دانشجویان را در اقدامی غیر قانونی «ممنوع الورود» کردند. مطابق قوانین جاری در ایران، فقط کمیته‌های انضباطی چنین اختیاری دارند، که باید پس از بررسی و طی شدن روند قانونی باشد، درحالی‌که فهرست بلند بالای دانشجویان ممنوع‌الورود، محصول فشار نهادهای امنیتی و اقدام روسای دانشگاه‌هاست.
 
صف طولانی دانشجویان شریف که یک به یک اطلاعاتشان با فهرست ممنوع‌‌الورودی‌ها چک می‌شود، این روزها  به تصویری آشنا تبدیل شده است.
رسانه «شریف تودی» که اخبار دانشگاه صنعتی شریف را پوشش می‌دهد در این رابطه نوشته است:‌ «در روزهای اخیر برای تشخیص دانشجویان ممنوع‌‌الورود، صف‌های طویلی در جلوی در‌های دانشگاه تشکیل می‌شود. به تازگی از تکنولوژی‌های جدیدی مانند چک‌کردن کیو.آر کد کارت‌های دانشجویی برای تشخیص هویت این دانشجویان استفاده می‌شود.» 
دانشگاه صنعتی شریف در بیانیه خود مدعی شده که این تصمیم «جهت مصلحت دانشگاه و خودشان»، یعنی دانشجویان اتخاذ شده است. در رابطه با ممنوعیت ورود دانشجویان دانشگاه تهران هم اخباری منتشر شده است.
 
ممنوع الورود کردن دانشجویان از ۲آبان و با جلوگیری از ورود دانشجویان دانشگاه شریف آغاز شد. در لیست اولیه دانشجویان ممنوع‌الورود به دانشگاه شریف، نام ۳۳ دانشجو دیده می‌‎شد؛ این لیست اما به مرور بلندتر شد و به بیش از ۸۰ نفر رسید.
 
در دانشگاه‌های دیگر نیز، دانشجویان معترض ممنوع‌الورود شدند. از جمله ۳۰ نفر از دانشجویان دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه شیراز؛ ۴۱ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت؛ ۶۰ دانشجوی دانشگاه اصفهان و تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران. همچنین تمامی دانشجویان رشته نمایش و موسیقی دانشگاه تهران نیز از ورود به دانشگاه‌شان منع شده‌اند و اعلام شده است که تمامی کلاس‌های این دانشگاه، غیرحضوری و مجازی تشکیل خواهند شد.
 
۱۴آبان، اخباری مبنی‌بر جلوگیری از ورود برخی دانشجویان دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف به این دانشگاه‌ها منتشر شده بود.
در این دانشگاه‌ها وسایل شخصی دانشجویان را به دنبال ماسک و سفره جستجو می‌کردند، تا در صورت برگزاری تجمع، دانشجویان راحت‎تر شناسایی شوند و از ناهار خوردن دسته جمعی دانشجویان خارج از سلف جلوگیری کنند.
علاوه‌بر این، ویدیوهایی از دانشگاه شریف، امیرکبیر و تهران منتشر شده است که حراست، دانشجویان را تهدید می‌کند. 
 
براساس گزارش‌ها، در دانشگاه تهران حراست به دانشجویان می‌گوید: «در صورت ادامه تحصن، نیروهای نظامی وارد دانشگاه می‌شوند.»
 
 در دانشگاه امیرکبیر نیز مامور حراست ضمن اینکه می‌گوید «همه معترضان شناسایی و ممنوع‌الورود می‌شوند، تاکید می‌کند بازداشت آن‌ها به ما ربطی نخواهد داشت.»
 
«بار خلاقیت یک اعتراض سراسری»
دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه‌های مختلف ایران، تاکنون ضمن برگزاری تجمعات اعتراضی، با اجراهای متفاوتی از سرودهای قدیمی و اجرای برنامه‌های مختلف، خشم خودشان را از روند موجود در کشور نشان دادند.
 
«اجرای دانشجویان دانشگاه هنر تهران»
دانشجویان، جلوهای دیگری از خلاقیت را نیز در این روزها نشان دادند. در یکی از سرویس‌های بهداشتی، روی آینه با شابلون نوشته: «این چهره کسی است که می‌تواند تغییر ایجاد کند.» زمانی که دانشجو تصویر خود را در آینه می‌بیند، این نوشته را هم حتما می‌خواند.
 
«تنش بر سر سلف»
دانشجویان در متنی از اعتراض «برابری خواهانه»، اولین قدم‌‎ها را برای برداشتن دیوارهای تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها برداشتند و سلف‌های دانشگاه‌ها را مختلط کردند.
 
دانشجویان دانشگاه شریف اولین گروهی بودند که تلاش کردند تا دیوارهای تفکیک جنسیتی را در قسمت غذاخوری دانشگاه بردارند. در مقابل بسیج دانشجویی، سلف این دانشگاه را تبدیل به سنگر کرده و در مقابل خواست دانشجویان مقاومت کردند.
این اقدام دانشجویان، به سرعت به دانشگاه‌‎های دیگر کشور از جمله تهران، نوشیروانی بابل، رشت، یزد، شیراز، مشهد، علامه طباطبایی و … کشیده شد.
 
حراست دانشگاه‌ها در مقابل، اقدام به تعطیل کردن غذاخوری‌ها کردند. دانشجویان معترض نیز غذاخوردن در فضای باز و بدون تفکیک جنسیتی را، به غذا خوردن در غذاخوری‌ها ترجیح دادند.
هرچند این اقدام دانشجویان نیز، با برخورد و سرکوب حراست دانشگاه‌ها، بسیج دانشجویی یا لباس شخصی‌ها مواجه شد.
 
«شب سیاه دانشگاهیان ایران»
نیروهای امنیتی همراه با شمار بسیاری از نیروهای موسوم به لباس شخصی، در شامگاه یکشنبه۱۰مهر، با محاصره دانشگاه صنعتی شریف تهران و حمله به دانشجویان، ضمن ضرب‌وشتم و تیراندازی، شمار نامعلومی از دانشجویان را زخمی یا بازداشت و به مکان‌های نامعلومی انتقال دادند.
 
خبرگزاری «هرانا» در این رابطه نوشت که حداقل ۳۰ تا ۴۰ دانشجو بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و وضعیت به‌قدری بحرانی بود که وزیر علوم، «زلفی‌گل» به دانشگاه رفت. حمله و تیراندازی به خوابگاه‌های دانشگاه شریف و همچنین حمله و تیراندازی در پارکینگ دانشگاه نیز گزارش شده‌است.
 
پس از آن، نیروهای سرکوب، لباس شخصی‌ها و ماموران یگان‌ویژه، به دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی مختلف در کشور از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشگاه سنندج، حمله کردند.
 
 
نقل از سایت ایران وایر