اعتراضات سراسری ، بازداشت ، زندان و اعدام

Bazdasht Motarezanاعتراضات سراسری؛ بازداشت ۶ شهروند از جمله ۱ دانشجو در شهرهای مختلف
خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ۶ شهروند از جمله ۱ دانشجو در ارتباط با اعتراضات سراسری در شهرهای مریوان، دره شهر ایلام، اسلام آباد غرب، سقز، تهران و نیکشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کوردپا، طی روزهای اخیر ۳ شهروند توسط نیروهای امنیتی بازدشت شدند.
هویت این شهروندان “حمید زینیوند، ۳۱ ساله، فرزند محمدحسین، اهل و ساکن دره شهر ایلام، خبات ویسی، فرزند عبدالله، ساکن روستای (گلچیر) از توابع مریوان و امیرحسین شاه محمدی، ۲۱ ساله و اهل شهرستان اسلام آباد غرب” عنوان شده است.
بر اساس این گزارش، بازداشت حمید زینیوند پس از احضار به دادسرا در روز شنبه ۱۴ آبان، خبات ویسی بامداد امروز دوشنبه ۱۶ آبان صورت گرفته است. در میان این شهروندان خبات ویسی در جریان اعتراضات سراسری در روز سه شنبه ۲۹ شهریورماه نیز سابقه بازداشت داشته است که در روز سه شنبه ۲۶ مهرماه با تودیع قرار وثیقه بصورت موقت آزاد شده بود.
همچنین کولبر نیوز از بازداشت یک شهروند به نام کیانوش عبدالله زاده، فرزند زاهد و اهل سقز توسط نیروهای امنیتی خبر داد.
از سوی دیگر شوراهای صنفی دانشجویان کشور، از بازداشت یک دانشجو در روز شنبه ۱۴ آبان، توسط نیروهای امنیتی خبر داد.
هویت این دانشجو “محمد ابراهیم واعظی، دانشجوی کارشناسی‌ ارشد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ورودی ۱۴۰۱” عنوان شده است.
به گزارش حال وش، روز یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱، یک شهروند به اسم مصطفی بلیده و فرزند زمان، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در نیکشهر بازداشت شد.
تا لحظه تنظیم این گزارش، از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

---------

به دلیل سر دادن شعارهای اعتراضی؛ ضرب و شتم و اخراج یک دانش آموز در کرج
خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۸ آبان، شماری از دانش آموزان در دبیرستان سمیعی فردیس کرج اقدام به سر دادن شعارهای اعتراضی میکنند. در پی این اقدام یکی از دانش آموزان توسط مدیر مدرسه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس اخراج می شود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱، یکی از دانش دبیرستان سمیعی فردیس کرج، به دلیل سر دادن شعارهای اعتراضی، از مدرسه اخراج شد.
به گفته یک منبع مطلع: “یکشنبه تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان سمیعی فردیس کرج، شعار های اعتراضی سردادند. سپس رزیتا شیرنسب، مدیر آموزشگاه یکی از دانش آموزان به نام حنانه صفری را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و اخراج میکند. مدرسه در نزدیکی کلانتری قرار دارد و پس از این اتفاقات، هر روز یک سرباز بالای پشت بام مدرسه می ایستد”.
این منبع مطلع افزود: “از روزی که دانش آموز اخراج شده است، اکثر معلم های مدرسه تحصن کردند و ۷ نفر از اولیا از رفتن فرزندانشان به مدرسه ممانعت میکنند”.
-------
بازداشت و انتقال به زندان یک شهروند همزمان با آزادی سه تن از جمله یک نوجوان
خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه،‌ امیر چمنی، فعال مدنی ساکن تبریز بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. همچنین طی روزهای اخیر سه شهروند معترض بازداشتی به نام های امید قاسمی نژاد، حسن قاسمی نژاد و عادل قاسمی نژاد ۱۶ ساله در شهرستان خمین با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، امیر چمنی، فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شد.
یک منبع در این خصوص به هرانا گفت: «امیر چمنی بعد از ظهر روز یکشنبه در تبریز بازداشت شد. به گفته‌ی منابع نزدیک به خانواده‌ی ایشان، وی به زندان مرکزی تبریز انتقال یافته‌ است.»
این منبع مطلع افزود: «احتمال می‌رود این بازداشت برای اجرای حکمی باشد که پیشتر برای او صادر شد بود. دادگاه انقلاب شهر تبریز پیش از این امیر چمنی را به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.»
امیر چمنی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی سابقه بازداشت و محکومیت دارد.
از سوی دیگر طی روزهای اخیر، سه شهروند در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهرستان خمین بازداشت و با پایان مراحل بازپرسی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.
هویت این شهروندان، امید قاسمی نژاد ۳۱ ساله، حسن قاسمی نژاد و عادل قاسمی نژاد ۱۶ ساله توسط هرانا احراز شده است.
آزادی امید قاسمی نژاد با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است. همچنین روز بعد حسن و عادل قاسمی نژاد نیز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.
به گفته یک منبع مطلع، «بازداشت امید قاسمی نژاد توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بوده به طوری که وی از ناحیه گوش سمت راست دچار آسیب شده است.»
تا لحظه تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.
------
اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ دانشجو همزمان با آزادی یک شهروند
خبرگزاری هرانا – کوروش جلیل از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، امروز یکشنبه ۱۵ آبان با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. همچنین ۵ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تاریخ ۱۰ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱، پنج دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بازداشت شدند.
هویت این دانشجویان امیرمحمد میرجلیلی⁩،‏⁧ حمیدرضا صفری، ‏⁧محمدمهدی نظری دانشجویان پزشکی،‏⁧ علی غیاثی پور، دانشجوی پرستاری، محمد رجبی، دانشجوی داروسازی و‏⁧ فرزین احمدی، دانشجوی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی توسط هرانا احراز شده است.
تا لحظه تنظیم این گزارش، از محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست.
از سوی دیگر، امروز امروز یکشنبه ۱۵ آبان، کوروش جلیل، با تودیع قرار وثیقه از زندان یاسوج آزاد شد.
وی در تاریخ ۳۰ شهریور ماه در جریان اعترضات سراسری در یاسوج بازداشت و از روز جمعه ۱۳ آبان در زندان یاسوج دست به اعتصاب غذا زد.
آقای جلیل پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت توسط نهادهای امنیتی و قضایی را دارد.
-----
اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان
خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۱۵ آبان ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان زاهدان به اجرا درآمد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، امروز یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱، یک زندانی در زاهدان اعدام شد.
هویت این زندانی “امان الله عالیزاهی، فرزند حسین، اهل و ساکن زاهدان” عنوان شده است.
در این گزارش به نقل از یک منبع آگاه آمده است: “امان الله در سال ٩٩ در شهرک گاوداران زاهدان از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و از آن زمان تاکنون در زندان بسر برده است.”
تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانی از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۲۲، حداقل ۵۲۸ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند، که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۹۸ درصد افزایش داشته است. صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه‌ دادرسی محروم‌اند.