نمی‌شود دین مردم فدای نظام شود تا چند صباح بیشتر حکومت کنید/ حمایت‌ بد از ضربه دشمنان سنگین‌تر است

FazelMeybodi
«حفظ نظام از اوجب واجبات است حتی از حفظ جان امام زمان (عج) هم مقدم‌تر است.» این سخنان عجیب را حسین جلالی نماینده رفسنجان در مجلس مطرح کرده است که البته انتقادات زیادی هم به همراه داشت که طبق کدام حدیث و آیه، حفظ نظام تا این اندازه اهمیت دارد و اساسا چه کسی به این افراد اجازه داده‌اند که اعتقادات مردم را ابزار و وسیله‌ای برای حفظ نظام کنند؟ حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی به همین سوال پاسخ داده است. او به رویداد ۲۴ می‌گوید:‌ ای کاش شورای محترم نگهبان که نظارت استصوابی را در مورد مسائل سیاسی جدی گرفته، درباره مسائل علمی هم جدی می‌گرفت. آن فردی‌که در لباس روحانیت چنین حرفی را می‌زند، نشان می‌دهد نه روحانیت را شناخته نه نظام را زیرا اعتقادات مردم را فدای نظام سیاسی کردن، بزرگترین خطاست.

فاضل میبدی در تحلیل دیدگاهش می‌گوید: فرق امام علی (ع) با معاویه در این بود که معاویه می‌گفت اخلاق باید به دنبال سیاست باشد اما امام علی می‌فرمود که سیاست باید به دنبال اخلاق باشد. این افراد می‌خواهند اخلاق و اعتقادات مردم را فدا کنند تا چند سالی بیشتر در مجلس و کرسی قدرت باقی بمانند. جا داشت حاکمیت و دادگاه ویژه روحانیت و علما و مراجع قم نسبت به این سخنان واکنش نشان دهند، زیرا اینها با اعتقادات مردم بازی می‌کنند و بدعت و تحریف درست می‌کنند که فقط خودشان را حفظ کنند.

او با بیان اینکه هیچگاه هیچ حکومتی با اعتقادات مردم بازی نکرده است و حتی در رژیم پهلوی نیز چنین نمی‌کردند، می‌گوید: متاسفانه اکنون با اعتقادات مردم بازی می‌شود. اگر این آقا دلش برای ملت و کشور و نظام می‌سوخت، اینگونه صحبت نمی‌کرد. این سخنان به معنای این است که اعتقادات مردم فدای نظام شود و هر چه گفتند ملت باید قبول کنند، اینطور که نمی‌شود. این حرف نه در اعتقادات است و نه در قران و آیه و حدیث. حرف این نماینده مجلس قابل تعقیب و پیگیری است. این حرف نه عقلا و نه شرعا قابل دفاع نیست.

عضو مجمع روحانیون مبارز می‌گوید: متاسفانه جو حاکم این است که با این قبیل افراد برخوردی نمی‌شود و فضا به شکلی است که اگر حرفی زده شود که به مذاق حاکمیت خوش نیاید، تبعات سختی برای گوینده دارد اما برای چنین سخنانی برخوردی نمی‌شود. متاسفم که برای حفظ نظام با همه چیز بازی می‌کنیم و ارزش‌های اخلاقی و احکام دین فدا می‌شود فقط برای اینکه چند صباحی بیشتر حکومت کنند. این در حالی است که اصل حکومت برای حفظ اخلاق، آزادی‌های مردم و دین است.

میبدی با بیان اینکه نظام با این تفکرات نه تنها حفظ نمی‌شود بلکه آسیب هم می‌بیند، خاطرنشان کرد: کسانی که صاحب نظر و فکر هستند می‌بینند که یک روحانی به مجلس رفته و به جای حفظ دین، به آن آسیب وارد می‌کند. البته امثال ایشان باز هم هستند. این افراد باید به دنبال خواسته‌ها و منافعشان بروند، اما با دین مردم بازی نکنند.
او می‌گوید: این افراد عنوان روحانیت را یدک می‌کشند و اصلا فکر نمی‌کنند. چون فکر دردسر دارد، ولی زبان دردسر ندارد و هرآنچه می‌خواهند می‌گویند. حمایت از نظام خوب است، اما اینکه بخواهید هر چیزی را برای حفظ و دفاع از آن فدا کنید، سرانجامی نخواهد داشت.

فاضل میبدی می‌گوید: مسئولان که معصوم نیستند و احتمال خطا و خیانت به نام دین و اسلام وجود دارد. می‌گویند اگر می‌خواهید چیزی را از بین ببرید، به آن حمله نکنید، از آن بد دفاع کنید. امروز این حمایت‌ها از حرف دشمنان بدتر و ضربه سنگین‌تری است. به این افراد توصیه می‌کنم سیاست را رها کنند و بروند حوزه دوباره بنشینند و علم و اخلاق را یاد بگیرند.

این روحانی اصلاح‌طلب با اشاره به فضای کنونی کشور می‌گوید: جوانان به خیابان می‌آیند تا در واکنش به وضعیت نابسامانی که دارند، فریاد اعتراض سر دهند. نظام به جای دستگیری و خشونت، حرف و درد دل جوانان و مردم را بشنوند و خواسته‌هایشان را برآورده کنند زیرا وقتی خشونت انجام می‌دهید، طرف مقابل هم دست به خشونت می‌زند و این به نفع کشور نیست و سرانجام بدی خواهد داشت. اعتراضات که اولین بار نیست و همیشه بوده اما برخورد‌ها با اعتراضات هیچوقت درست نبوده است.
.
منبع: رویداد۲۴- زینب غبیشاوی