تداوم اعتصاب و اعتراض در پنجاه و پنجمین روز؛ از دانشگاه تا خیابان‌های ایران

Jonbesh-1401
باوجود فشار حاکمیت بر دانشجویان و سرکوب مردم در مجامع عمومی، اعتراضات سراسری و تحصن در ایران پنجاه‌ و پنجمین روز را سپری می‌کند
کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور، روز پنج‌شنبه از تحصن دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد خبر داده‌است.
به‌گزارش این رسانه، دانشجویان روز نوزدهم آبان، با اعتراض به «تعلیق غیرقانونی دانشجویان» این دانشگاه و «برخورد تهدیدآمیز مسئولان» با این دسته از دانشجویان معترض، در دانشگاه علوم پزشکی بجنورد تحصن کرده‌اند.

همچنین بر پایه بیانیه‌ای که توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه «علوم بهزیستی و توانبخشی ولنجک» منتشر شده، این دانشجویان خبر دادند که تصمیم دارند حضور در «تمامی کلاس‌ها» را تحریم کنند.
گزارش‌های منتشرشده در این روز، همچنین حاکی است که گروهی از دانشجویان «دانشکده هنرهای زیبا» در دانشگاه تهران نیز، در اعتراض به «کشتار شهروندان بلوچ و سرکوب دانشجویان» اقدام به تحصن کرده‌اند.
از سوی دیگر، شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده که مسئولان دانشگاه تهران، در روز‌های گذشته با برقراری تماس‌ تلفنی به دانشجویان ممنوع‌الورود غیربومی ساکن خوابگاه‌های دانشگاه اخطار داده‌اند که تا روز شنبه ۲۱ آبان، فرصت دارند که خوابگاه‌های‌شان را تخلیه کنند.

در همین راستا، خبرگزاری هرانا نیز خبر داده که ۱۳۰ دانشجوی دانشگاه «علامه طباطبایی» به‌دستور مقامات حق ورود به این دانشگاه را ندارند.
به‌گزارش این خبرگزاری، معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی تهران با اشاره به اعمال «ممنوعیت موقت ورود» در مورد برخی از دانشجویان که در پی اعتراضات اخیر صورت گرفته، می‌گوید: در حال حاضر به حدود ۱۳۰ نفر از دانشجویان، به‌واسطه تماس یا پیامک اعلام شده‌است که حق ورود به دانشگاه را ندارند.
در مواردی متعدد گروه‌هایی از دانشجویان در دانشگاه‌هایی از جمله دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه امیرکبیر تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، در هفته جاری درخواست تحصن داده‌اند.

از سویی دیگر در شام‌گاه چهارشنبه نیز، ایران شاهد تجمعات و تظاهرات در چند شهر از جمله تهران، سقز و مهاباد بود.
بر پایه ویدیوها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، با انتقال پیکر فایق مام‌قادری از ارومیه به مهاباد، شام‌گاه چهارشنبه جمعیتی کثیر از مردم به پیشواز او رفته و تجمعی اعتراضی را برگزار کرده‌اند.
فایق مام‌قادری، اهل مهاباد روز ۲۳ مهرماه به‌واسطه شلیک گلوله که توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفت، به‌شدت زخمی شد.

او پس از این‌که ۲۵ روز از زندگی را در کما سپری کرد، روز چهارشنبه ۱۸ آبان در بیمارستانی در ارومیه درگذشت.
در خبری دیگر، گزارش‌ها از کرمان حاکی است که در جریان حمله چهارشنبه‌شب مامورهای لباس شخصی به خوابگاه دانشگاه «علوم پزشکی کرمان» ۳ تن از دانشجویان توسط گلوله‌های پلاستیکی شلیک‌شده مجروح و به بیمارستان منتقل شده‌اند.
بر پایه گزارش کانال «دانشجویان متحد» شام‌گاه چهارشنبه در خیابان‌های اطراف خوابگاه فجر کرمان که دانشجویان علوم پزشکی در آن سکونت دارند، تجمعات اعتراضی برگزار شده‌است.

این گزارش حاکی است که تجمع برشمرده به خشونت کشیده شد و در پی آن تعدادی از مردم به کوچه‌ای که خوابگاه در آن قرار دارد، وارد شده‌اند.
کانال دانشجویان متحد افزوده که نیروهای لباس‌شخصی در پی مردم معترض رفته و داخل کوچه و به‌سمت خوابگاه، تیراندازی کرده‌اند.
بر پایه این گزارش، دانشجویانی که هدف گلوله پلاستیکی قرار گرفتند در حال بازگشت از باشگاه ورزشی بودند.

این گزارش افزوده‌است که شیشه‌های ورودی خوابگاه خرد شده و معترضان مورد اصابت گاز اشک‌آور نیز قرار گرفته‌اند.
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده‌است که تا کنون در ۱۳۷ شهر ایران در مجموع ۸۷۷ تجمع اعتراضی برگزار شده‌است.
در این گزارش همچنین نوشته شده که در جریان سرکوب این اعتراضات، تاکنون دستکم ۳۲۸ شهروند از جمله ۵۰ کودک کشته شده‌اند.
.
منبع: رادیوفرانسه

 


در این رابطه