مهراد عباد: پروپان تولیدی ما توسط چین خریداری و با ۲۰ برابر قیمت وارد می‌ شود - این سرمایه ملی از بین می‌ رود

Gaz-1 عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: پروپان تولیدی بندر امام توسط چین خریداری می‌شود و گرید ۹۹ درصد را تبدیل به ۹۹.۹۹ کرده و با ۲۰ برابر قیمت بیشتر ما از این کشور وارد می‌ کنیم. 
 
مهراد عباد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی تولید و صادرات گاز هلیوم اظهار داشت: حدود ۱۰۰ سال است که گاز هلیوم به صورت صنعتی مورد مصرف قرار می‌گیرد و در  دستگاه‌ های ام‌ آر‌ آی بیمارستان، آنالایزر های شرکت‌ های نفت و گاز و پتروشیمی، نشت‌ یابی اکسیژن تنفسی غواصی و جوشکاری تخصصی کاربرد دارد .
 
انحصار امریکا و فرانسه:
 
وی افزود: در ۱۰۰ سال اخیر بواسطه برخورداری از تکنولوژی و علم؛ انحصار گاز کرایوژنیک در دست دو کشور امریکا و فرانسه بوده است، قطر نیز از چاه‌ های میدان پارس‌ جنوبی برداشت دارد و حدود ۱۰ سال است که جداسازی را انجام می‌ دهد. یکی از مخازن ما هم شناسایی شده که دارای هلیوم است، باید مشتقات از گاز طبیعی جدا شود که نیاز به فیلتراسیون دارد، نوع فیلتر هم در دست امریکا و فرانسه است، البته روسیه و چین هم خریداری کرده‌ اند، اما انحصار آن را ندارند، هلیوم یکی از گران‌ ترین گازها است و مصرف بالایی دارد. 
 
تمام هلیوم مورد نیاز کشور وارداتی است:
 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد هلیوم مورد نیاز کشور از امارات و مابقی از چین، ترکیه و روسیه وارد می‌ شود، شرکت‌ های امریکایی و فرانسه در این امارات شعبه دارند و ایران هم با واسطه خریداری می‌ کند.
 
پروپان تولیدی خودمان را با ۲۰ برابر قیمت از چین وارد می‌ کنیم:
 
وی گفت: قطر ۴ کارخانه در چاه‌های مشترک با ایران راه‌اندازی کرده و اخیرا نیز با ۴ غول گازی برای توسعه میدان قرارداد منعقد کرده است، گاز طبیعی مشتقات زیادی دارد که ما آن را خام‌سوزی کرده و جداسازی انجام نمی‌شود، فقط برخی پتروشیمی‌ها به طور کاملا محدود پروپان و بوتان را با خلوص پایین جدا می‌کنند. مثلاً پروپان تولیدی بندر امام توسط چین خریداری می‌شود و گرید ۹۹ درصد را تبدیل به ۹۹.۹۹ کرده و با ۲۰ برابر قیمت بیشتر ما از این کشور وارد می‌کنیم.
 
سرمایه ملی در کشور ما از بین می‌ رود:
 
عباد با بیان اینکه یکی از موارد قراردادی ما با توتال و شرکت چینی برداشت گاز هلیوم بوده است، خاطرنشان کرد: با کناره‌ گیری این شرکت‌ های بین‌ المللی، پروژه جداسازی این گاز هم در ایران متوقف شد، این سرمایه ملی در کشور ما از بین می‌ رود و تنها تفکر ما برداشت گاز طبیعی است، اکنون در قرارداد با روسیه بنا داریم که جداسازی را انجام دهیم و واحد پژوهشی ارتش، دانشگاه صنعتی‌شریف و امیرکبیر به طور مختصر و پراکنده روی آن کار کرده‌اند.
 
پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم:
 
وی با بیان اینکه ما هنوز موفق به کار خاصی نشده و سرمایه عظیمی از بین می‌رود، گفت: بحث صنعت گازهای فشرده و کرایوژنیک فوق سرد در دست بخش خصوصی است، ما پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم متشکل از بخش خصوصی و دولتی را دادیم که همه افراد متخص این حوزه متمرکز شوند و کار اجرایی شود برای این کار لازم بود که یک چاه به طور آزمایشگاهی در اختیار محققین قرار گیرد.
 
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همچنین بیان داشت: گاز هلیوم در سفره‌های زیرزمینی تانزانیا و کانادا هم پیدا شده است، بخش دیگری از آن در هوا وجود دارد که ۲۰ درصد اکسیژن، ۷۹ درصد نیتروژن و یک درصد ناخالصی‌های دیگر است که در این ناخالصی هلیوم وجود دارد و ما در ایران فقط تکنولوژی جداسازی آرگون را در اختیار داریم.
 
بازارهای صادراتی:
 
وی با اشاره به بازار صادراتی گاز هلیوم گفت: این محصول در صنایع مختلفی استفاده می‌شود و کشورهایی  که کمی صنعتی باشند از این گاز استفاده می‌کنند، مخصوصا کشورهای نفتی و گازی خلیج‌فارس مشتریان بزرگی هستند، اکنون کشورها این گاز را از قطر و امریکا وارد می‌کنند، یعنی انحصار آن در دست امریکا است، یعنی مرکز زمین‌شناسی امریکا کل هلیوم دنیا را خریداری می‌کند و طی مزایده به دیگر کشورها می‌فروشد، در نتیجه ما نیز اگر برداشت داشته باشیم بازار صادراتی خوبی دارد و مانع از خروج ارز از کشور می‌شود.
 
سالانه ۱۰۰ هزار لیتر گاز مایع وارد می‌ کنیم:
 
عباد خاطرنشان کرد: در سال ۱۰۰ هزار سیلندر گاز و ۱۰۰ هزار لیتر گاز مایع وارد کشور می‌شود، این کالا استراتژیک است. اگر هلیوم وارد کشور ما نشود، تمام آزمایشگاه‌های نفت، گاز و پتروشیمی و ام‌آرآی از کار می‌افتند، گاز هلیوم صنعت مهجوری است که ما از آن استفاده نمی‌کنیم، در دنیا همه کشورها به سمت انرژی‌های پاک می‌روند که یکی از پتانسیل‌های بالا در این زمینه هم هیدروژن است، ما این پتانسیل را داریم که تولیدکننده عمده هیدروژن باشیم ولی هیچ برنامه و فکری برای آن نداریم.