اسرائیل مسئول حملۀ پهبادی به تانکرهای سوخت ارسال شده توسط رژیم ولایت فقیه به لبنان

Iran-Israel-1 دویچه وله فارسی: مسئول حمله به تانکرهای سوخت ایرانی که در مرز میان عراق و سوریه هدف پهپادها قرار گرفته بودند، اسرائیل اعلام شد. وال‌ استریت‌ ژورنال با اعلام این خبر می‌نویسد، تانکرهای ایرانی مظنون به قاچاق تسلیحات بودند.
 
وال‌ استریت‌ ژورنال به نقل از برخی مقامات رسمی اعلام کرده است، تانکرهای ایرانی درشامگاه سه‌ شنبه ٨ نوامبر (۱۷ آبان‌) با ظن اینکه در کنار نفت، مهمات و موشک حمل می‌ کردند، از سوی اسرائیل مورد هدف حمله پهپادی قرار گرفته‌ اند.
 
جبار المعموری، از فرماندهان حشد شعبی عراق نیز در گفتگو با پایگاه خبری Baghdad Today پهپادهای اسرائیلی را مسئول حمله به تانکرهای سوخت ایرانی که به سمت لبنان در حرکت بودند، معرفی کرده است.
 
صابرین نیوز، نزدیک به نهادهای شبه‌ نظامی در جمهوری اسلامی اولین رسانه‌ای بود که خبر حمله پهپادی به تانکرهای ایران را منتشر و در نخستین گمانه‌زنی، این حملات را به آمریکا نسبت داد.
 
در نخستین گزارش‌ها همچنین گفته شده بود، دست‌کم ۲۵ نفر در جریان این حمله کشته شدند. بسیاری از منابع شیعی عراقی نیز این تعداد کشته را تایید کردند. جان‌باختگان از نیروهای مرزبانی‌های سوریه و عراق و همچنین رانندگان تریلر اعلام شده بودند.
 
روزنامه جروزالم پست دراین‌باره می‌نویسد: «البته هیچ منبع رسمی تاکنون این آمار را تایید نکرده است. رسانه‌های رسمی از جان باختن ۱۵ نفر خبر داده‌اند.»
 
وال استریت ژورنال نیز شمار کشته‌شدگان این حمله را ۱۵ نفر اعلام کرده و نوشته است: «برخی منابع حتی اعلام کرده‌اند، کسی کشته نشده اما وقوع چهار انفجار در نتیجه حمله پهپادی، آتش‌سوزی وسیعی در منطقه محل تردد کاروان تانکرها ایجاد کرده بود.»
 
بسیاری از خبرگزاری‌های داخل ایران از ساعات اولیه مسئول این حمله پهپادی را آمریکا اعلام کردند. تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی در گزارشی حملات یاد شده را به آمریکا نسبت داد و افزود که هیچ آسیبی به رانندگان تانکرهایی که مورد هدف قرار گرفته‌اند، وارد نشده است.
 
آمریکا اما در همان ساعات نخست با رد این اتهامات از سوی جمهوری اسلامی اعلام کرد، هیچ دخالتی در این حملات نداشته است.
 
از سوی دیگر در حالی که ارتش اسرائیل به صورت رسمی از اظهارنظر درباره این حمله پهپادی خودداری کرده است، سایت خبری میدل ایست اعلام کرد، این کشور در چند سال گذشته بارها به مواضع شبه نظامیان نیابتی ایران در سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه حمله کرده اما به ندرت در مورد این حملات اظهار نظری کرده است.
 
به درخواست دبیر کل حزب‌ الله لبنان، جمهوری اسلامی برای کمک به حل مشکل سوخت در این کشور، از ماه‌ها پیش کاروان‌های زمینی حامل سوخت خود را از جاده البوکمال به سوریه می‌فرستد تا از آنجا راهی لبنان شوند.
 
البوکمال در مسیر استراتژیکی قرار دارد که از طریق آن شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، نیروهایشان را از عراق به سوریه می‌فرستند.
 
اما بنا بر اعلام رسانه‌ های اسرائیلی، سپاه پاسداران از جاده البو کمال نه تنها برای انتقال سوخت، بلکه برای نقل و انتقالات نظامی به سوریه و نیروهای حزب‌الله نیز استفاده می‌کند.