چند خبر جنبش مقاومت ایران/ مخالفت با حجاب اجباری - امتناع بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از خواندن سرود رژیم

hejab رادیو فردا: 
 
اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف سیستان‌ و‌ بلوچستان پس از نماز جمعه:
 
گزارش‌ های شبکه‌ های اجتماعی حاکی از شروع اعتراضات در شهرهای مختلف استان سیستان‌ و‌ بلوچستان، از جمله زاهدان، سراوان، راسک، خاش، ایرانشهر، چابهار پس از پایان نماز جمعه است.
 
در ویدئوهایی که به دست رادیو فردا رسیده، معترضان در خیابان‌ ها شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر سپاهی» سر می‌ دهند.
 
در چابهار معترضان با دست‌ های به هم پیوسته اعتراض خود را سرکوب مردم این استان نشان می‌ دهند.
 
بیش از چهل روز از جمعه خونین زاهدان می‌ گذرد و اعتراضات به رغم تهدید از سوی مقامات نظامی و حکومتی ادامه دارد.
 
ویدئوهای منتشرشده از ایرانشهر نیز نشان می‌ دهد که نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی می‌ کنند.
 
در ویدئویی که جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ از ایرانشهر منتشر شده، صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود و به سوی معترضین گاز اشک‌ آور پرتاب می‌ شود.
 
بر اساس تصاویری که در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده، نیروهای حکومتی در ایرانشهر به سوی معترضان آتش گشوده‌ اند. در نخستین جمعه پس از چهلم جان‌باختگان #جمعه_خونین_زاهدان خیابان‌های چندین شهر در استان سیستان و بلوچستان صحنه حضور معترضین شده است.
 
دستکم نیمی از قربانیان اعتراضات اخیر در سیستان و بلوچستان کشته شده‌ اند. شمار کشته‌ های تأیید شده در این استان ۱۰۲ نفر است که برابر با تعداد کشته‌ ها در ۱۵ استان دیگر ایران است.
 
در شهرهای دیگر از جمله خاش نیز به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک شده است.
 
بیش از چهل روز از «جمعه خونین زاهدان» که بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست‌کم ۱۰۰ معترض، تماشاچی و نمازگزار که دست‌کم ۱۶ نفر از آنها «کودک» بودند، کشته شدند.
 
ادامه انتشار تصاویر بدون حجاب اجباری زنان هنرمند در شبکه‌های اجتماعی:
 
در ادامه انتشار تصاویر بی‌ حجاب هنرمندان در حمایت از اعتراضات، رضوان سرمد، نایب رئیس هیئت مدیره انجمن مستند سازان سینمای ایران، سحر خوشنام، فیلمساز، مریم یاوری، عکاس و فیلمساز و همسر بکتاش آبتین، سپیده ابطحی، مستند ساز و دبیر انجمن مستند سازان، هم تصاویر بدون حجاب خود را در شبکه‌ های اجتماعی منتشر کردند.
 
رضوان سرمد: بیشتر از یک ماه پیش من و مژگان [ایلانلو] در حمایت از معترضین و شعار زن زندگی آزادی، عکس های بدون حجاب مان را در خلوت خانه که نه، در میدان تجریش و باغ موزه سینما منتشر کردیم. مژگان از من آدم رسانه ای تر و معروف تری است و طبیعتا عکس اش بیشتر منتشر و بابت اش تهدید شد. اما او از فعالیت اش در رسانه کم نکرد، تا جایی که که تا امروز ۲۶ روز است که در زندان است و حتی هنوز پرونده اش به شعبه ارجاع داده نشده است.
 
آن زمان بعضی از دوستان و همکاران فیلمساز و مستندساز، نه تنها ما را نادیده گرفتند، بلکه از دور و نزدیک زمزمه هایی به گوشم رسید که مژگان چقدر تند می رود، دلش می خواهد بگیرند اش!!!! حتی پس از دستگیری اش این بی مهری ها ادامه داشت تا جایی که در بیانیۀ انجمن صنفی مستندسازان، در حمایت از مجتبی میر طماسب و دستگیر شدگان، نامی از مژگان ایلانلو برده نشد.
 
از دیروز اما پس از انتشار عکس ترانه علی دوستی، دوستان و همکاران‌ خانم در حمایت از او و البته زن زندگی آزادی، یکی یکی عکس های بی حجابشان را منتشر می‌ کنند. چه خوب! اما ای کاش حداقل در زیر پست هایشان یادی هم بکنند از مژگان ایلانلو ی در بند به هرحال خوشحالم که اندک اندک جمع مستان می‌ رسد.
 
پ. ن: ضمناً من نایب رئیس هیات مدیره انجمن مستند سازان سینمای ایران هستم، اگر این القاب برای ارزش گذاری عملکردم اهمیتی دارد.
 
سحر خوشنام در کنار تصویر بدون حجاب اجباری خود نوشته: «بیایید به دیدن چهره‌ی واقعی یکدیگر عادت کنیم.بیایید هزینه را برای پیشگامان این حرکت پایین بیاوریم». بجای تشویق، همراهی کنیم.
 
از حبس مژگان اینانلو روزها می‌ گذرد. 
 
زن، زندگی، آزادی، 
ژن ژیان ئازادی، 
جنین، زند، آجوئی.
 
مریم یاوری نیز عکسی از خود را که پیشتر همسر فقیدش، بکتاش آبتین از وی گرفته، منتشر کرده است:
 
مریم یاوری راد: من به عنوان یک انسان، انسان، انسان، حق انتخاب دارم!
 
زن، زندگی، آزادی، ژن، ژیان، ئازادی،
 
انسان هستم. ایرانی هستم. زن هستم و به هیچ سازمان، نهاد، تشکیلات داخلی و خارجی وابستگی‌ ای ندارم. فقط و فقط به حکم انسان بودن‌ ام، آزادی بیانی را فریاد می‌ زنم که حقِ من، برای انتخاب‌ گر بودن است. ساده‌ تر از این، چگونه می‌ توان حرف زد!!!!؟
 
عکس، سال‌ ها پیش توسط بکتاش آبتین، در کیش گرفته شده است. یادم نمی‌ رود، یکی از اتهام‌ هایی که بر آبتین بسته شده بود و بعدتر، رفع اتهام شد، تشویق زنان ایران به فساد و فحشا بود.
اتهامی که فقط و فقط برای بیان حمایتش، از آزادیِ انتخاب پوشش، برای زنان جهان بود.
 
گفتگوی خیالی محمد عمرانی با نوید افکاری درباره شادی در «جشن بزرگ» در ایران:
 
محمد عمرانی، در ویدئویی به‌ تازگی در حساب کاربری اینستاگرام خود منتشر کرده که اجرایی از یک گفت‌گوی خیالی با نوید افکاری است. در روایت آقای عمرانی، نوید افکاری به او مژده "جشنی بزرگ" می‌ دهد و از او می‌ خواهد رقص و شادمانی بیاموزد.
 
اجرای ترانه «برای...» به زبان اشاره برای ناشنوایان و کم‌ شنوایان:
 
ملیحه طاهرخانی، آهنگ «برای...» از شروین حاجی‌ پور را برای ناشنوایان و کم‌ شنوایان به زبان اشاره ترجمه کرده است. این آهنگ به یکی از مورد توجه‌ ترین موسیقی‌ های اعتراضی پس از کشته‌ شدن مهسا امینی بدل شده‌ است.
 
 
ورود غیرقانونی "مأمورین" به منزل خواهر پویا بختیاری:
 
مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری با انتشار این ویدئو در حساب کاربری توئیتر خود، از ورود غیرقانونی "مأموران امنیتی" به خانه شان در روز پنجشنبه ۱۹ آبان خبر داد. در حالیست که پدر و مادر خانم بختیاری، منوچهر بختیاری و ناهید شیر پیشه در زندان جمهوری اسلامی دربند هستند، اعمال فشار بر خانوادۀ آن ها از سوی نیروهای حکومتی ادامه دارد.
 
هشدار غلام حسین محسنی اژه‌ ای به معترضان درباره «بی‌ ادبی» و «بی‌ حیایی»:
 
رئیس قوه قضائیۀ جمهوری اسلامی به کسانی که در جریات اعتراض‌ ها «بی‌ ادبی» کرده و به گفته او کلماتی بر زبان رانده‌ اند که مصداق «بی‌ حیایی» است، هشدار داد.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلام حسین محسنی اژه‌ ای که روز پنجشنبه، ۱۹ آبان به خراسان جنوبی سفر کرده بود، طی یک سخنرانی گفت: «در جریان قضایای اخیر، یک عده حیا و انسانیت را کنار گذاشتند و بی‌ ادبی‌ ها کردند و کلماتی بر زبان راندند که مصداق بی‌ حیایی» است.
 
به گفته وی، این افراد «تصور می‌ کردند که همه چیز تمام شده است و در این اثنا، یک عده از خواص نیز تحت تأثیر قرار گرفتند».
 
اشاره آقای اژه‌ ای به شعارهای صریح معترضان در جریان تجمع‌ های اعتراضی است که در آنها مقامات ارشد جمهوری اسلامی، بویژه علی خامنه‌ ای را مورد خطاب قرار دادند. بسیاری از کاربران ایرانی نیز از این شعارها به صورت هشتگ در شبکه‌ های اجتماعی استفاده کردند.
 
رقص گروهی از زنان اهوازی در زیر تابلوی بزرگ "زن، زندگی، آزادی":
 
ویدئویی از شامگاه پنجشنبه ۱۹ آبان در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است که در آن گروهی از زنان بدون حجاب اجباری در زیر بنر بزرگی با شعار زن، زندگی، آزادی، در خیابانی در اهواز شادمانی می‌ کنند. زنان و دختران بسیاری در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی به نشان اعتراض، حجاب از سر برداشتند.
 
ابراز نگرانی از کمک احتمالی روسیه به رژیم ولایت فقیه برای سرکوب اعتراضات:
 
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر مشاور امنیت ملی روسیه به تهران، «همکاری و در برخی موارد همکاری رو به رشد» ایران و روسیه را یک «تهدید عمیق» در عرصه جهانی خواند و بار دیگر نسبت به کمک احتمالی مسکو به تهران برای سرکوب اعتراضات ایران ابراز نگرانی کرد.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نوع کمک احتمالی روسیه به جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات ایران، بار دیگر به وجود نشانه‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد ممکن است روسیه برای سرکوب اعتراضات به مقام‌های جمهوری اسلامی مشاوره بدهد.
 
او تأکید کرد: «واقعیت این است که این دو کشور [روسیه و ایران] متاسفانه تجربه زیادی در زمینه سرکوب دارند».
 
آقای پرایس گفت: «این دو کارایی خود را در مورد توانایی سرکوب مردم، سرکوب آرمان‌های مشروع مردم خود، و در برخی موارد سرکوب مردم خود برای دستیابی مسالمت‌آمیز به حقوقی که جهانی است نشان داده‌اند».
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «بنابراین نگرانی ما این است که آنان [روسیه و ایران] این دانش را به اشتراک بگذارند و سعی کنند آن اقدامات [سرکوبگرانه] را بهینه کنند».
 
ورود "فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران" به زاهدان و تهدیدش:
 
یک روز قبل از برگزاری نماز جمعه اهل سنت زاهدان٬ فرمانده نیروی زمینی سپاه، وارد این شهر شد و تهدید کرد که در صورت تداوم اعتراضات، «به شدت با برهم زنندگان امنیت» برخورد می‌ شود.
 
یک روز قبل از برگزاری اولین نماز جمعه اهل سنت زاهدان پس از درخواست هفته گذشته مولوی عبدالحمید اسماعیل‌ زهی، برای «برگزاری رفراندوم با حضور ناظران بین‌ المللی»، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، وارد زاهدان شد و تهدید کرد که در صورت تداوم اعتراضات، «به شدت با برهم زنندگان امنیت» برخورد می‌ شود.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: «ما دوست نداریم خون از دماغ یک بیگناه بریزد، چون همه مردم عائله جمهوری اسلامی ایران هستند، اما به شدت با برهم زنندگان امنیت مردم برخورد خواهیم کرد».
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه «بعضی‌ ها در فضای مجازی اینگونه القا می‌ کنند که کار جمهوری اسلامی تمام است»، افزود که «جمهوری اسلامی همان نظامی است که همۀ دنیا اراده کردند که دولت سوریه و عراق سقوط کند، اما با اراده سپاه پاسداران این اتفاق نیفتاد».
 
محمد پاکپور همچنین اعتراضات در سیستان و بلوچستان را یکی از پیامدهای «فضای مجازی» عنوان کرد و گفت که «فضای بیانگر واقعیت استان نیست و بزرگان و ریش سفیدان باید مراقبت کنند که جوانان و نوجوانان در دام فضای مجازی نیفتند».
 
هشدار سازمان حقوق بشر ایران درباره احتمال اعدام‌ شتابزدۀ معترضان:
 
سازمان حقوق بشر ایران درباره احتمال برگزاری «اعدام‌ شتابزده و بدون پیش‌آگهی معترضان» هشدار داد و از جامعه جهانی خواست که با «واکنش به‌موقع» مانع از بروز این «جنایت» شوند.
 
این سازمان در گزارشی که روز پنج‌شنبه، ۱۹ آبان منتشر کرد، آورده که «مقام‌های جمهوری اسلامی در قریب به دو ماه اخیر که اعتراضات سراسری در ایران آغاز شده، همانند موارد پیشین، با کشتار معترضان در خیابان‌ها، بازداشت‌های گروهی، شکنجه و آزار بازداشت‌شدگان و برگزاری دادگاه‌های نمایشی، دست به سرکوب زده‌ اند»
 
انتشار تصاویر بدون حجاب آزاده بی‌ زار گیتی فیلمساز:
 
آزاده بی‌ زار گیتی، فیلمساز با انتشار عکسی بدون حجاب از خود و با در دست داشتن دست‌ نوشته‌ ای حاوی شعار «زن، زندگی، آزادی» از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کرد.
 
من آزاده بی‌ زار گیتی، به عنوان یک نویسنده، فیلم‌ ساز، همواره قلبم برای مردم‌ ام، بویژه زنانِ سرزمین‌ ام تپیده است. همواره در آثارم با شادی‌ شان، شاد، با اندوه‌ شان گریسته‌ ام. همواره در حد کوچک‌ ام جنگیده‌ ام، تا صدای آدم‌ هایی باشم که هنر رسمی، کمتر میل شنیدن صدای‌ شان را داشته و در این راه سختی کم ندیده‌ ام.
 
پس امروز نیز، به حکم انسانیت و شرافت، به حکم زن بودنم، به عنوان یک عضو کوچکِ ساکنِ سیارۀ زمین، ساکنِ ایران، کاملاً مستقل و بی هیچ وابستگی به هیچ حزب و گروهی، کنار زنان و مردانِ آزادی‌ خواه و برابری‌ خواه سرزمین‌ ام، ایستاده‌ ام که از مشروطیت تا اکنون فریادِ آزادیخواهی‌ شان را هیچ حاکمیتی به درستی نشنید ...!
 
به امید شنیدنِ صداهای متکثر،
به امید احترامِ به آزادی،
به امیدِ احترامِ به آزادیِ بیان،
به امیدِ تقسیم برابرِ نان، صلح، مسکن، شادی، عشق، آرامش،
به امید تحقق قوانینِ برابری طلبانه،
به امیدِ رویش گفتگو به جای گلوله،
به امیدِ آرامش به جای سرکوب،
به امید تحقق طنین پرشکوه و مهربانِ شعارِ《زن، زندگی، آزادی》در خیابان‌ های شهرم،
به نامِ《زن، زندگی، آزادی،
مهس اامینی
 
معصومه قاسمی‌ پور، بازیگر نیز با انتشار عکس بدون حجاب خود در اینستاگرام:
 
معصومه قاسمی پور نوشت: «بیست سال در این حرفه با لچک تحمیلی» بازیگری کرده‌ ام، «از داخل ایران از این حکومت اعلام برائت می‌ کنم» و «بابت تمام کارهای به اصطلاح هنری که در آن، این حجابِ تحقیر کننده و تَحمیق کننده بر سَرم بود»، از مردم عذرخواهی می‌ کنم.
 
معصومه قاسمی پور: به نام مهس امینی،
 
این معصومه است، آزاد، آزاد، آزاد.
 
بازیگری که ٢ سال است خود را کنار کشید، ولی جرأت ابراز رسمی آن را نداشته است.
 
هرگز حجاب را هم در بازیگری قبول نداشته و ندارد، چون با اصول و تکنیک درست بازیگری منافات دارد ولی به خاطر عشق به بازیگری و ناچاری برای اندک دستمزدِ کاری، برای سرپرستی از جانی که سال هاست تنها مَرا دارد، پذیرفته بود که اجرای نقش کند. کسی که همیشه می دانست یک جای بزرگ از ایفای نقش در محصولات ایرانی بخصوص کاراکتر زن، در ایران کنونی می لَغزَد و اشتباه است. بنابراین. هرگز در صفحه اش، هیچکدام از کارهایش را تبلیغ نکرده است. از ناتوانی نبود، از آگاهی بود و دانستن "حقیقت ". حالا رسمی اش می کنم که بماند برای خودم.
 
٢ سال است که تاریخ زندگی دیگرم شروع شده است و تازه عابد و زاهد و انقلابی نشده ام. در تمام زندگی ام شوریده ام، چه برعلیه خودم، چه بر علیه آنچه سنت و جامعه و خانوادۀ نداشته، به جرمِ زن بودن بر من تحمیل کرده است.
 
٢٠ سال در این حرفه با لچک تحمیلی شما بازیگری کرده ام. هر موقع گفتم دیگر کار نمی کنم، دوستانی بودند که می فرمودند، به هیچ جایِ هیچکس نیست که تو بازیگری نمی کنی، از تو بهتر فراوانند
 
می دانم به هیچ جای هیچ کس نیست. می دانم مشهور و معروف نیستم، اگاهانه و شجاعانه در طی بیست سال با شهرت و حاشیه حرفه ام مبارزه کرده ام کاسبی هنری نکرده ام که مرا نمی شناسید. اما به همه جای شرافت و وجدان و درستی و حقیقت است که من کجا ایستاده ام.
 
٢ سال است، در جای درست ایستاده ام. گر چه همۀ حضورم در طی ٢٠ سال با شرافت تمام بوده است.
 
با شرافت و آگاهی نسبت به حکومت و هنرمندانِ رانتی سیستم حاکم بوده است که مرا نمی شناسید!
 
من از "داخل ایران"، علام برائت از این حکومت می کنم: از فرهنگ و هنر این حکومت. و از هنربندان خون شور و بر سفرۀ خون نشستۀ تازه انقلابی شدۀ این حکومت. 
 
وَ هرگز با حجاب تحمیلی شما، بازی نخواهم کرد. و بابت تمام کارهای به اصطلاح هنری که در آن، این حجابِ تحقیر کننده و تَحمیق کننده بر سَرم بوده و در محصولات پر سانسورِ تولید شدۀ مردانه و زن ستیزانه ایفای نقش کرده ام، چه نفش بلند، و چه کوتاه.
 
در پیشگاه مردم، از مردمِ حقیقی، مردم طبقۀ خودم، عذرخواهم.
 
آمادۀ هرگونه محاکمه ای، در فردای آزادی، هستم. مرا از پا آویزان کنید، بخاطر تک تک ثانیه هایی که با لچک کثیف حکومتی، چه بر صحنۀ تأتر بودم، چه در جلوی دوربین. مرا محاکمه کنید، به جرم تنها به خود اندیشیدن، و به یاد مردم حقیقی نبودن.
 
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱،
مرگ بر جمهوری اسلامی
 
تصویر بدون حجاب مینا اکبری در پیِ تصویر بدون حجاب ترانه علیدوستی:
 
پس از انتشار تصویر بدون حجاب ترانه علیدوستی، بازیگر، مینا اکبری، فیلمساز نیز با انتشار تصویر بدون حجاب خود، همراه با دست‌ نوشتۀ «زن، زندگی، آزادی»، از اقدام خانم علیدوستی، حمایت کرده بود.
 
مینا اکبری: روزی که هما دارابی در اعتراض به حجاب اجباری، خودش را به آتش کشید تا به یادمان بیاورد حق بر بدن خود را فراموش کرده‌ ایم، گمان نمی‌ برد ٢ دهه بعد، دخترانی نه تنها روسری، که جان را مشت می‌ کنند برای گرفتن این حق.
 
ترانه علیدوستی بین سینما و مردم، مردم را انتخاب کرد تا «سهم» خودش را ادا کند. من هم به سهم خودم و در همراهی با او، فریاد مردمان آزاده سرزمینم را تکرار می‌کنم: زن، زندگی، آزادی
 
پیاده‌ رو های بدون حجاب اجباری در خیابان‌ های آمل:
 
تصویری از پیاده‌ رو های بدون حجاب اجباری در خیابان‌ های آمل، پنجشنبه شب، نوزدهم آبان منتشر شده است:
 
در جریان اعتراض‌ های سراسری پس از جان باختن مهسا امینی، تصاویر بسیاری از تردد زنان بدون حجاب اجباری در سطح شهرها منتشر شده است.
 
پارمیدا قاسمی در مراسم اهدای مدال لیگ خلیج فارس بدون حجاب اجباری:
 
پارمیدا قاسمی، کمان‌ دار رشته ریکرو تیم ملی ایران، در مراسم اهدای مدال در اختتامیۀ لیگ تیر و کمان تهران، حجاب اجباری را از سر برداشت.
 
این کمان‌ دار رشته ریکرو تیم ملی ایران، روز پنجشنبه نوزدهم آبان ماه، در مراسم اهدای مدال اختتامیۀ لیگ تیر و کمان جام خلیج فارس در تهران، پس از آنکه با دیگر اعضای تیم خود بر سکوی قهرمانی ایستاد، حجاب اجباری را از سر برداشت و مورد تشویق حاضران قرار گرفت.
 
این چندمین مورد از برداشتن حجاب اجباری از سوی زنان ورزشکار ایرانی به هنگام حضور در مسابقات در چند هفته گذشته و همزمان با اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی حین بازداشت توسط گشت ارشاد است.
 
الناز رکابی، ورزشکار رشته سنگ‌ نوردی، یکی از اولین چهره های ورزشی ایرانی است که برداشتن حجاب اجباری و حضور بدون حجاب او در مسابقات کره جنوبی، با استقبال گستردۀ مردم مواجه شد و واکنش‌ مقام‌ های جمهوری اسلامی را نیز در پی داشت.
 
نیلوفر مردانی، ملی پوش تیم اسکیت ایران، نیز بدون حجاب در مسابقات اسکیت ترکیه حضور یافت. وزارت ورزش جمهوری اسلامی ایران در واکنش به حضور بدون حجاب نیلوفر مردانی اعلام کرد که او از یک ماه قبل در تیم ملی اسکیت، عضویت نداشته است.
 
در اطلاعیه وزارت ورزش همچنین عنوان شد که شرکت مردانی در مسابقات ترکیه بدون اخذ مجوز لازم از شورای برون مرزی این وزارتخانه و در جریان سفری شخصی، انجام شده است.
 
احراز هویت ۲۰۷ تن از کشته‌ شدگان توسط رادیو فردا:
 
با گذشت بیش از ۵۰ روز از اعتراضات در ایران، هنوز در مورد تعداد و هویت کسانی که به ضرب گلوله یا باتوم نیروهای حکومتی کشته شده‌اند ابهامات زیادی وجود دارد.
 
سازمان‌ های حقوق بشری عمدتاً بدون اعلام جزئیات و هویت کشته‌شدگان آمارهای متفاوتی ارائه داده و تعداد کشته‌شدگان را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرده‌ اند.
 
رادیوفردا تا لحظه این انتشار این گزارش توانسته است که هویت ۲۰۷ تن از کشته‌ شدگان را تأیید کند. از این تعداد، ۳۶ نفر آن‌ ها کودک زیر ۱۸ سال، و ۱۶ نفر هم زن هستند.
 
این احراز هویت از طریق منابع مستقل ما و نیز تماس با خانواده‌ ها و نزدیکان کشته‌ شدگان انجام شده است.
 
خودداری بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از خواندن سرود "جمهوری اسلامی": 
 
امشب بازیکنان تیم_ملی فوتبال ایران در بازی دوستانه با تیم نیکاراگوئه در ورزشگاه آزادی، به نشانۀ حمایت از اعتراض‌ ها پس از جان باختن مهسا امینی، از خواندن سرود جمهوری اسلامی امتناع کردند.