دموکرات‌ها با پیروزی در نوادا کنترل سنای آمریکا را حفظ کردند

Curtez Masto-Katrin

«دموکرات‌های ایالات متحده در پی پیروزی سناتور کاترین کورتز ماستو در ایالت نوادا توانسته‌اند اکثریت سنای آمریکا را حفظ کنند. با این موفقیت شمار نمایندگان حزب دموکرات در آمریکا به ۵۰ کرسی می‌رسد.»
 
پیش از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در روز سه‌شنبه گذشته (۸ نوامبر)، نظرسنجی‌ها حاکی از موفقیت جمهوری‌خوهان بود. اما نتیجه‌ای انتخابات به گونه‌ای دیگر از آب در‌آمد.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و همچنین شبکه‌های خبری متعدد در آمریکا سناتور کاترین کورتز ماستو توانست در ایالت نوادا بر رقیب جمهوری‌خواه خود، ادم لاکسالت پیروز شود.
شمارش آرا در ایالت نوادا به خاطر رقابت تنگاتنگ کورتز و لاکسالت به درازا کشیده شده بود.
 
دموکرات‌های آمریکا با این کامیابی انتخاباتی توانسته‌اند شمار کرسی‌های خود در سنا را به ۵۰ رساند و کنترل این نهاد را حفظ کنند.
البته شمار آرای ایالت جورجیا همچنان ادامه دارد، اما حتی اگر جمهوری‌خواهان در این ایالت پیروز شوند و شمار کرسی‌های خود را مانند دموکرات‌ها به ۵۰ برسانند، حزب دموکرات همچنان کنترل سنا را حفظ خواهد کرد.
 
کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری آمریکا که ریاست سنا را بر عهده دارد، اجازه دارد که در صورت بروز حالت پات در رأی‌گیری‌های این نهاد،  رأی دهد و با این یک رأی کفه ترازو را به نفع دموکرات‌ها سنگین کند.
این پیروزی بزرگی برای جو بایدن ، رئیس جمهوری ایالات متحده در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا محسوب می‌شود.
 
بایدن که برای شرکت در اجلاس کشورهای عضو "آسه‌آن" راهی کامبوج شده ا‌ست، بامداد یکشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) ضمن ابراز "خرسندی بی‌اندازه" از نتیجه انتخابات گفت: «این نتیجه بازتابنده کیفیت نامزدان حزب دموکرات است».
 
سنای آمریکا در ساختار سیاسی ایالات متحده نقشی ویژه و مهم ایفا می‌کند. انتصاب‌های مهم در سطوح ارشد، مانند سفیران، اعضای کابینه و همچنین قاضیان دیوان عالی باید از سوی سنا مورد تأیید قرار گیرند.
جو بایدن اما برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های سیاسی خود به مجلس نمایندگان آمریکا وابسته است و شمارش آرا بر سر تقسیم کرسی‌های این نهاد مهم همچنان ادامه دارد. 
 
ناظران و رسانه‌ها پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا جمهوری‌خواهان با اختلاف کمی در انتخابات مجلس نمایندگان به پیروزی برسند.
هر حزبی که ۲۱۸ کرسی به دست بیاورد، اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار خواهد داشت.
 
 
نقل از دویچه وله فارسی