تجمع شبانه مقابل بیمارستان دی در حمایت از حسین رونقی

ronaghi hosein

نقلاب اسلامی در هجرت:هرچند همه نگران جال حسین رونقی هستیم اما خوشبختانه مردم ایران وی را می شناسند و اخبار نیز گزارش میدهد مرتب پیگیر وضع جسمی وی هستند. اما هستند بسیاری از مردم عادی و دانشجویان در میان 14000 بازداشتی که کمتر کسی انها را می شناسد لذابر همه ایرانیان است که  اخبار این گمنامها را نیز مرتب پیگیری نمایند. هر ایرانی اگر آنها را فرزند خودبداند دست از پیگیری نخواهد کشید.

دویچه وله :تجمع شبانه مقابل بیمارستان دی در حمایت از حسین رونقی

یک‌شنبه شب گروهی از مردم مقابل بیمارستان دی تهران در حمایت از حسین رونقی تجمع کردند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان خواهان پرداخت نکردن قبوض آب و برق و گاز شده است. ۱۲۰ فعال و هنرمند از توماج صالحی حمایت کرده‌اند.

یک‌‌شنبه شب ۲۲ آبان جمعی از مردم مقابل بیمارستان دی تهران تجمع کرده و فریاد "حسین رونقی" سر دادند. حسن رونقی، برادر او در توییتر نوشت، مأموران امنیتی حسین را ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه به مقصد اعزام به بیمارستان از زندان خارج کردند. حسین رونقی در آن زمان به هوش بوده و توانسته چند کلمه‌ای با پدرش صحبت کند.

با راه افتادن آمبولانس حامل حسین رونقی، پدر و مادرش نیز به دنبال آمبولانس رفته‌اند اما در میانه راه به نوشته حسن رونقی، پدر و مادرش را "گم کرده‌اند". او نوشته ساعت هشت و نیم شب تازه حسین رونقی وارد بیمارستان دی شده و مشخص نیست در این پنج ساعت کجا بوده و چه بر سرش آمده است.

فیلم‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد برخی خیابان‌های منتهی به بیمارستان دی توسط نیروهای انتظامی بسته شده بوده تا از رفتن مردم به آنجا جلوگیری شود.

یک‌شنبه شب همچنین جمعی از ایرانیان مقیم برلین در حمایت از حسین رونقی مقابل وزارت امور خارجه آلمان تجمع کردند و با سر دادن شعار خواهان همبستگی بین‌المللی با مردم ایران شدند.

حسین رونقی، فعال مدنی، دوم مهر در حالی که عازم دادسرای اوین برای معرفی خودش بود با خشونت دستگیر شد. او در اعتراض به این روش دستگیری دست به اعتصاب غذای تر زد. هم‌بندان حسین رونقی گفته ا‌ند که به دلیل برآورده نشدن خواسته‌هایش او از روز شنبه در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد.

بیانیه ۱۲۰ هنرمند و روزنامه‌نگار در دفاع از توماج صالحی

۱۲۰ هنرمند، شاعر، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی در نامه‌ای خواهان آزادی توماج صالحی، رپر زندانی شدند. در این بیانیه آمده است: «توماج صدای مردم است و ندای ملت خاموش نمی‌شود. اکنون صدای او باشیم، که اگر آزاد بود بر شکنجه‌ها و احکامِ اعدامِ معترضان می‌خروشید و رهایی‌شان را طلب می‌کرد. جسم و جان توماج را نشانه رفته‌اند، به انتقام این که بانگِ رسایِ مردم بوده است. شکنجه و مجازات توماج، خط قرمز ماست. توماج باید آزاد شود.»

برای خواندن مطالب بیشتر درباره اعتراضات سراسری اینجا را کلیک کنید

باشگاه خبرنگاران جوان از رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران ۱۱ آبان ویدیویی از لحظه دستگیری توماج صالحی منتشر کرد. در این ویدیو فردی که چشم بند به چشم دارد می‌گوید که توماج صالحی است.

این فیلم اعتراضات زیادی را نسبت به شکنجه و توهین به این خواننده رپ برانگیخت.

دعوت برای پرداخت نکردن قبوض آب و برق

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در دعوت‌نامه‌ای از مردم خواسته تا از پرداخت قبوض آب و برق خود خودداری کنند.

در این بیانیه که کانال تلگرامی این شورا آن را منتشر کرده، آمده است: «بیش از یک دهه است مسئله‌ی تحریم خود ساخته که ابعاد گوناگون زندگی مادی و معنوی مردم را به مرز فنا و تباهی کشانده است، از دولتی به دولت دیگر احاله شده و ابزاری برای قدرت‌طلبی، فساد و فرصت‌خواهی باندها و جناح‌های سیاسی گشته است.»

نویسندگان این بیانیه ضمن اعلام حمایت از اعتراضات خیابانی و محکومیت سرکوب این اعتراضات نوشته‌اند: «در راستای حقوق مشروع، قانونی و نافرمانی‌های مدنی از همکاران خود، اقشار مختلف و مردم فهیم و نجیب ایران می‌خواهیم به منظور کاهش و تحدید بخشی از درآمدهای دولت که صرف سرکوب و کشتار کودکان و زنان آزاده می‌شود از پرداخت قبوض آب و برق و گاز خودداری نمایند و به پرداخت این قبوض نه بگویند.»

این شورا نوشته "این را حق مردمی می‌داند که به مراتب زیر فشار و خط فقر تحمیلی واقع شده‌اند".

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان همچنین از تحریم شرکت‌ها و نهادهایی که در سرکوب مردم در خدمت نیروهای امنیتی بوده‌اند، حمایت کرده‌ است.

در دو ماه گذشته مشاهده شد که برخی شرکت‌ها و کارخانجات خودروهایشان را برای جابه‌جایی دستگیر شدگان در اختیار نهادهای امنیتی قرار داده‌اند. در شبکه‌های اجتماعی با انتشار فیلم و عکس، نام این شرکت‌ها فاش شده و از مصرف‌کنندگان خواسته می‌شود تا محصولات آنها را تحریم کنند.