ادامه جنبش اعتراضی مردم ایران؛ در سالگرد آبان خونین ۹۸، اعتصاب و اعتراض در ده ها شهر

eteraz iran 1401 abanدر پی ادامه جنبش آزادیخواهانه مردم،به دنبال دعوت به اعتصاب و تجمع اعتراضی در روزهای ۲۴ و۲۵ و۲۶ آبان به مناسبت یادبود کشته شدگان آبان ماه سال ۹۸که در پی اعتراضات به گرانی بنزین اتفاق افتاده بود، در برخی از شهر های ایران و دانشگاه ها تجمع های اعتراضی شکل گرفت ؛ تهران، کرمان، بابل، تبریز، رشت، کرج، شیراز، مشهد، مرودشت، اهواز، اصفهان، کرمانشاه، دیواندره، سنندج، بانه، بوکان، اشنویه، مهاباد و سقز از روز سه شنبه صحنه اعتراضات شهروندان و نیز تجمع هایی در دانشگاه ها بوده است.

بنا بر گزارشها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی در برخی از شهرها، کسبه اعتصاب کرده و مغازه ها بسته بودند.

شب گذشته( سه شنبه) در برخی از شهرها تجمع معترضین با حمله ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد، به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان سه نفر در اعتراضات سنندج و کامیاران کشته شده اند.

بنا بر این گزارش در جریان برگزاری اعتراضات مردمی سه‌شنبه شب ، دو تن در سنندج و یک نفر در کامیاران با تیراندازی نیروهای نظامی-امنیتی کشته شده‌اند؛ زانیار الله‌مرادی و عیسی بیگلری، شامگاه سه‌شنبه در سنندج بر اثر شلیک گلوله جان باخته‌اند. پیکر عیسی بیگلری تحت فشار نهادهای امنیتی در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شده است اما پیکر زانیار الله‌مرادی به خانواده تحویل داده نشده است.

به نوشته شبکه حقوق بشر کردستان،‌ خانواده فواد محمدی، کشته شده در کامیاران نیز در مقابل بیمارستان سینای این شهر تجمع کرده‌اند اما نیروهای سپاه پاسداران این بیمارستان را محاصره کرده و از تحویل پیکر او خودداری می کنند.

این گزارش می‌افزاید٬ این نیروها به سمت خانواده فواد محمدی تیراندازی کرده اند و چند عضو این خانواده مجروح شده اند.

به گزارش سازمان‌های حقوق بشری از ابتدای اعتراضات اخیر در ایران، تاکنون بیش از ۳۳۰ تن به دست نیروهای امنیتی و انتظامی کشته شده‌اند.