اسرائیل سفیر اوکراین را بر سر رای به قطعنامه فلسطینی احضار کرد

Okrayn-esraeel
وزیر امور خارجهٔ اسرائیل، سفیر اوکراین را در اعتراض به رای این کشور در سازمان ملل متحد احضار کرد.
اوکراین به نفع یک قطعنامهٔ سازمان ملل متحد برای درخواست استفساریه از دیوان بین‌المللی دادگستری درباره «اشغال کرانهٔ غربی توسط اسرائیل» رأی داد.
پس از این رای، در یک رأی‌گیری دیگر سازمان ملل برای جبران خسارت‌های اوکراین پس از حملهٔ روسیه، اسرائیل رأی مخالف داد.

وای‌نت، سایت خبری اسرائیل به نقل از چند مقام اسرائیلی اعلام کرد که این رأی مخالف تلافی‌جویانه نبوده و فقط نگرانی از این بوده است که چنین کاری الگویی برای فلسطینیان شود.
در گزارش‌ رسانه‌های اسرائیلی واژهٔ «اشغال» در گیومه آورده شده است.
منابع اسرائیلی گفتند وزیر‌خارجهٔ اسرائیل، سفیر اوکراین در اسرائیل، یوگنی کورنیچوک را پس از رأی مثبت به قطعنامه سازمان ملل برای ارجاع وضعیت کرانهٔ غربی اشغالی به دیوان بین‌المللی دادگستری یا دادگاه جهانی برای "توضیح و بازخواست" فرا‌خواند.

کمیتهٔ ویژهٔ ضد‌استعماری سازمان ملل به درخواست مقامات فلسطینی از دیوان بین‌المللی دادگستری خواست تا دربارهٔ «اشغال طولانی، شهرک‌سازی و الحاق سرزمین‌های اشغالی از سال ۱۹۶۷» اظهار‌نظر کند.
به گزارش روزنامهٔ عبری‌زبان ها‌آرتص، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل از این قطعنامه سازمان ملل انتقاد کرده است. این قطعنامه با ۹۸ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۵۲ رأی ممتنع تصویب شد.
به نقل از لاپید در این روزنامه آمده است: «حمایت از این حرکت تشویق تروریسم و کارزاری علیه اسرائیل است».

به گزارش شبکه «کان» وابسته به سازمان رادیو و تلویزیون ملی اسرائیل ۱۵ نوامبر اسرائیل به قطعنامهٔ سازمان ملل متحد برای درخواست کمک اوکراین برای بازسازی پس از حملهٔ روسیه رأی مخالف داده است که به نظر می‌رسد واکنش تلافی‌جویانهٔ اسرائیل به حمایت اوکراین از فلسطینی‌ها باشد.
کورنیچوک به کان گفت صحبت از قرار ملاقات در وزارت خارجهٔ اسرائیل پیش از رأی‌گیری سازمان ملل در ۱۴ نوامبر بوده است اما قرار پس از رأی‌گیری نهایی شد. کان از قول سفیر اوکراین در اسرائیل می‌گوید او قصد دارد "پرسش‌های چالش‌برانگیزی" با وزیر‌خارجهٔ اسرائیل مطرح کند از جمله در مورد افزایش میزان رد ویزای شهروندان اوکراینی که به اسرائیل سفر می‌کنند.

به‌گزارش شبکهٔ خبری وای‌نت به‌نظر چند تن از مقامات که نخواستند نام‌شان فاش شود ندادن رای مثبت اسرائیل به قطعنامهٔ پرداخت غرامت به اوکراین اقدامی تلافی‌جویانه در برابر قطعنامه پیشنهادی فلسطینیان در سازمان ملل بوده است. بنا‌بر همین گزارش رأی مخالف اسرائیل به این قطعنامه به این دلیل بوده است که نمی‌خواهد چنین روشی الگویی برای فلسطینی‌ها شود.
یک سیاستمدار اسرائیلی که خواست نامش محفوظ بماند به وای‌نت گفت به نظر او این رأی انتقام‌جویانه بوده است و آن را "رفتار بچگانه" اسرائیل توصیف کرده است.
اسرائیل از زمان حملهٔ روسیه به اوکراین سیاست محتاطانه‌ای در پیش گرفته است و به تحریم‌های جهانی علیه روسیه نپیوسته و هیچ سلاحی هم به اوکراین ارسال نکرده است اما با کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات حفاظتی از آنها حمایت کرده است.

مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند که قصد از این سیاست حفظ هماهنگی نظامی با نیروهای روسی در سوریه در جریان حملات اسرائیل به اهدافی در سوریه بوده است و همچنین انگیزهٔ دیگر آنها نگرانی برای جامعهٔ بزرگ یهودیان ساکن روسیه بوده است.

واژهٔ اشغال
در گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی از اشاره و استفاده از واژهٔ اشغال خودداری شده است و این واژه یا در گیومه و به صورت نقل‌قول آمده است یا به‌جای آن از واژه‌های دیگری استفاده شده است.
شبکه کان وابسته به سازمان رادیو و تلویزیون ملی اسرائیل قطعنامهٔ سازمان ملل در مورد اشغال کرانهٔ غربی را «حضور اسرائیلیان در مناطق یهودا و شومرون» نامیده است و سایت انگلیسی‌زبان تایمز اسرائیل قطعنامه سازمان ملل را «ضد‌ـ‌اسرائیلی» نامیده است.
سایت وای‌نت و روزنامهٔ راست‌گرا و طرفدار شهرک‌سازی ماکور ریشون هم «اشغال» را در همه گزارش‌ها در گیومه آورده‌اند.
.
منبع: بی بس سی