نفت برنت بشکه ای ٩٠.۴۲ دلار/ نگرانی‌ های رکود اقتصادی - نزدیکی زمانی اجرای تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه

Naft Dalar قیمت نفت روز جمعه در پی افت ارزش دلار آمریکا، بهبود یافت، اما تحت تأثیر نگرانی‌ ها نسبت به ضعیف شدن تقاضای چین برای سوخت و افزایش بیشتر نرخ بهره در آمریکا، در مسیر ثبت رشد هفتگی قرار گرفت.
 
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۶۴ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش، به ۹۰ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه رسید، اما از رکورد اندک ۸۹ دلار و ۵۳ سنت که روز گذشته به آن سقوط کرده بود و پایین‌ ترین قیمت ۴ هفته اخیر وجود، فاصله زیادی ندارد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۵ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، به ۸۲ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید که نزدیک به پایین‌ ترین رکورد شش هفته گذشته است.
 
معاملات نفت برنت شب گذشته با ٣ دلار و ٨ سنت کاهش و وست تگزاس اینترمدیت با ٣ دلار و ۹۵ سنت کاهش، بسته شده بود. شاخص نفت آمریکا از ابتدای هفته جاری تاکنون بیش از ٧ درصد و نفت برنت حدود ۶ درصد کاهش داشته است. شاخص دلار آمریکا روز جمعه کاهش یافت و نفت را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌ تر کرد.
 
تحلیلگران اظهار کردند: نگرانی‌ ها نسبت به احتمال اعلام قرنطینه در چین برای مقابله با موج شیوع بیماری کووید و نگرانی‌ ها نسبت به افزایش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و کشیده شدن اقتصاد این کشور به رکود، بازار را در وضعیت ناخوشایندی قرار داده است.
 
کمیسیون ملی بهداشت چین روز جمعه اعلام کرد: چین که بزرگترین واردکننده نفت در جهان است، ۱۷ نوامبر، ۲۵ هزار و ۳۵۳ مورد جدید ابتلا به کووید را گزارش کرد که بالاتر از ۲۳ هزار و ۲۷۶ موردی بود که یک روز قبل، اعلام شده بود.
 
بر اساس گزارش رویترز، با وجود نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه و کاهش تولید اوپک پلاس، بازار نفت هفته جاری به نگرانی‌ های رکود متمرکز ماند.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی، 
دبیر: فاطمه محمد‌ نژاد