اعتراضات سراسری در ایران؛ شنبه در مهاباد وضعیت جنگی بود

Mahabad Eterazat

«بازداشت خانه به خانه معترضان مهاباد و قطعی گسترده برق. وضعیت مهاباد «جنگی» و عملا «حکومت نظامی غیر رسمی» برقرار شده است.»
 
شامگاه شنبه۲۸آبان۱۴۰۱، در هفده استان ایران ۲۸ شهر صحنه اعتراضات علیه جمهوری اسلامی بود. هم‌زمان دانشجویان نیز در ۲۷ دانشگاه و ۱۹ دانشکده در تهران و شهرهای دیگر ایران، تجمعات اعتراضی برپا کرده یا دست به تحصن زدند.
 
براساس گزارشی که به دست «ایران‌وایر» رسیده، نیروهای مسلح حکومتی هم‌زمان با ادامه اعتراضات سراسری مردم در مهاباد، بامداد روز یک‌شنبه٢٩آبان١٤٠١، برای سرکوب اعتراضات سراسری و بازداشت معترضان، به بسیاری از محلات این شهر یورش برده و آن‌ها را هدف گلوله قرار داده‌اند.
به گفته یک منبع آگاه، نیروهای مسلح حکومتی به کمک جاش‌ها (جاش در زبان کردی به معنی مزدور حکومتی است) محلات پشت‌تپ، خیابان منبع و میدان ساعت را محاصره کرده تا علاوه‌بر سرکوب شدید اعتراضات، معترضان زخمی را هم بازداشت کنند. 
 
این منبع محلی، با «جنگی» توصیف کردن وضعیت فعلی شهر مهاباد، می‌گوید: «در حال حاضر [سه و نیم بامداد] در محلات پشت‌تپ، خیابان منبع و میدان ساعت، نظامیان حکومتی وارد خانه به خانه وارد منازل شهروندان می‌شوند تا معترضانی که در جریان اعتراضات زخمی شده‌اند بازداشت کنند.»
از سوی دیگر، نیروهای مسلح حکومتی در اغلب محلات به‌ویژه محلات پشت‌تپ، خیابان منبع و میدان ساعت، با ماشین زرهی در داخل کوچه‌ها در حال گشت‌زنی هستند و در بسیاری مواقع هم بدون هدف به سمت خانه‌های مردم شلیک می‌کنند.
منبع «ایران‌وایر» همچنین تاکید کرد که هم‌زمان با محاصره و سپس حمله به محله پشت‌تپ، برق این منطقه هم قطع شده است.
 
شایان ذکر است که به گفته این محلی، در جریان سرکوب اعتراضات سراسری روز گذشته [تا لحظه تنظیم این خبر] در مهاباد علاوه‌بر زخمی شدن شماری از معترضان، دو معترض نیز در پی شلیک گلوله‌های نظامیان حکومتی جان‌باخته‌اند که هنوز هویت آن‌ها احراز نشده است.
این در حالی است که طبق گزارش این منبع محلی، غروب روز گذشته ده‌ها نفر از نیروهای نظامی وابسته به سپاه پاسدارن از ارومیه وارد شهر مهاباد شده‌اند که به نظر می‌رسد وظیفه‌ای جز سرکوب معترضان ندارند.
 
براساس ویدیوهایی که «ایران‌وایر» دریافت کرده نیز، شهر مهاباد در روز شنبه و به دنبال انجام مراسم خاکسپاری برای دو تن از معترضانی که در روزهای قبل کشته شده بودند، از ساعات اولیه روز شاهد حضور مردم در خیابان‌ها بود.
 
شامگاه شنبه اما حمله گسترده نیروهای امنیتی و یگان‌ویژه به شهر مهاباد همراه با قطعی برق و اینترنت در برخی از مناطق شهر موجی از نگرانی را به دنبال داشت.
 
ویدیوهای دریافت شده از مهاباد شهر کوچکی در استان آذربایجان غربی نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی و یگان‌ویژه، با سلاح‌های جنگی و خودروهای زرهی وارد این شهر شده و صدای تیراندازی از مناطق مختلف شهر به گوش می‌رسد.
سایت «هه‌نگاو»، هم‌زمان ویدیویی منتشر کرد که ورود خودروهای زرهی به خیابان‌های مهاباد را نشان می‌داد و «نسبت به هرگونه جنایت احتمالی جمهوری اسلامی در مهاباد» هشدار داد .
 
در گزارش «هه‌نگاو» همچنین تاکید شده است که نیروهای اعزامی به این شهر «مسلح به سلاح‌ جنگی کشنده و سلاح‌های نیمه سنگین» هستند.
 
این سایت همچنین با انتشار تصاویری از نقل و انتقال خودروهای زرهی و نیروهای مسلح، تاکید کرد که نقل و انتقال این تسلیحات نظامی نیمه سنگین به مهاباد در روز شنبه انجام شده است.
تصاویر زیادی نیز از پوکه‌ها و گلوله‌ها در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در شرح آن‌ها آمده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای ایجاد رعب و وحشت در دل شهروندان به خانه‌های مردم شلیک‌های کور می‌کنند.
 
در شهر مورموری از توابع شهرستان آبدانان در استان ایلام نیز، تظاهرات گسترده معترضان که از روز شنبه آغاز شده بود تا ساعت‌های پایانی شنبه شب ادامه داشت.
در ویدیوها و تصاویر اعتراضات در شهر مورموری تعدادی از مراکز دولتی به آتش کشیده شده‌اند و از جمله در یکی از ویدیوها مقر سپاه پاسداران در این شهر در حال سوختن است.
 
«یدالله حاتمی»، فرماندار آبدانان، شامگاه شنبه اخبار مرتبط با به آتش کشیده شدن بیشتر اماکن دولتی در شهرمورموری را تایید کرد و گفت این‌کار توسط تعدادی از معترضان انجام شده است.
او اعتراضات شهروندان در شهر مورموری را «غیرقانونی» و معترضان را همچون سایر مقامات جمهوری اسلامی «اغتشاشگر» خواند.
 
«ایران‌وایر» از دیگر شهرهای ایران از جمله سنندج، شهر انار در کرمان، تهران، سقز، ملکان، بوکان، شاهین‌شهر و پاوه وبدبوهایی دریافت کرده که نشان می‌دهد خیابان‌های این شهرها صحنه نبرد شهروندان معترض با دست خالی و نیروهای سرکوب تا بن دندان مسلح بوده است.
 
شبکه حقوق بشر کردستان از سنندج گزارش داد که «با تداوم اعتراضات در محلات مختلف سنندج، نیروهای لباس شخصی با یورش به شهرک ویلاشهر در حال تخریب منازل و خودروهای شهروندان هستند.»
در این گزارش تاکید شده است که اعتراضات مردمی در شهرک ویلاشهر سنندج در ساعات‌های پایانی شنبه شب همچنان ادامه دارد و صدای تیراندازی شنیده می‌شود.
 
مردم دو شهر خوی و تکاب در آذربایجان غربی، گلپایگان در اصفهان، نیز شامگاه شنبه به خیابان آمدند و شعارهاییی علیه جمهوری اسلامی سردادند.
 
- در تهران علاوه‌بر اعتراضات پراکنده، جمعی از معترضان روز شنبه۲۸آبان، در مراسم خاکسپاری «حمیدرضا روحی» در بهشت زهرا، به سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی پرداختند و شامگاه شنبه نیز جمعی از معترضان بار دیگر مقابل منزل این دانشجوی کشته شده در شهرزیبا تجمع کردند.
- در آذربایجان شرقی مناطقی از شهر تبریز و همچنین شهر ملکان، زادگاه «آیلار حقی»، دانشجویی که در اعتراضات تبریز کشته شد شامگاه شنبه صحنه اعتراضات بود.
- در استان اردبیل هم شهر اردبیل شاهد تبدیل چهلم «اسرا پناهی»، دانش‌آموز کشته شده، به صحنه شعارهای اعتراضی بود و شماری از معترضان و جوانان نیز در مقابل یکی از مدارس اردبیل تجمع و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سردادند.
- در اصفهان، شهر اصفهان روز شنبه شاهد تجمع اعتراضی کشاورزان بود و در شهرهای گلپایگان شاهین‌شهر اعتراضات شهروندان تداوم یافت.
- در شیراز مرکز استان فارس عصر روز شنبه مردم برای حضور مراسم خاکسپاری پیکر «سجاد قائمی»، از کشته‌شدکان اعتراضات، حاضر شده و شعارهای اعتراضی علیه حکومت سر دادند.
- در شهرهای گرمسار استان سمنان ، شهر زیباکناردر استان گیلان  و در ساری مرکز استان مازندران نیز جمعی از معترضان به خیابان آمده و دست به اعتراضات خیابانی زدند.
 
شهروندان شهر پیشین و همچنین مرکز این شهرستان، راسک، در استان سیستان‌و‌بلوچستان، روز شنبه شاهد اعتراضات خیابانی معترضان بود. در مناطقی از زاهدان از جمله بازار مشترک و کوثر هم معترضان با برپا کردن آتش برخی از خیابان‌ها را بستند.
- شهر مشهد در استان خراسان رضوی طی روز شنبه با وجود استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان‌ویژه در معابر عمومی، شاهد اعتراضات پراکنده در چند منطقه بود.
- در استان کرمانشاه نیز مردم شهر پاوه، بار دیگر به خیابان آمده و به سردادن شعارهای اعتراضی پرداختند. در استان همدان معترضان شهر قروه درجزین و در استان مرکزی نیز مردم شهر محلات تجمع اعتراضی برگزار کردند.
 
- همچنین دانشجویان ۲۷ دانشگاه از جمله پنج دانشگاه در تهران در سراسر کشور در روز شنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند که گسترده‌ترین تجمع اعتراضی دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین دانشگاه بهشتی تهران برگزار شد. علاوه‌بر این، دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف کشور ۱۹ دانشكده صحنه تجمع اعتراضی یا تحصن بودند.
در شبانه روز گذشته دانشجویان دانشگاه کردستان و دانشجویان دانشگاه آزاد شهر قدس، محل تحصیل حمیدرضا روحی، دانشجوی کشته شده در تظاهرات ۲۶آبان شهرزیبا، شاهد شدیدترین یورش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بودند که طی آن شماری از دانشجویان زخمی و تعدادی از دانشجویان نیز بازداشت شدند.