رویای کیم برای تبدیل کره شمالی به قدرت برتر اتمی جهان

Kore shomali-Niroye Atomi

«رهبر کره شمالی می‌گوید هدف نهایی این کشور تبدیل شدن به قدرتمندترین نیروی اتمی جهان است و قادر است به این هدف برسد. او این سخنان را در مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران تولید و آزمایش یک موشک قاره‌پیما بیان کرد.»
 
کیم جونگ اون برای دومین بار همراه با یکی از فرزندان خود در مراسمی با حضور شماری از مقام‌های ارشد ارتش و متخصصان و تکنیسین‌های صنایع نظامی کره شمالی شرکت کرد.
خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) روز یک‌شنبه، ۲۷ نوامبر (ششم آذر) اعلام کرد کیم در این مراسم موشک بالستیکی که جمعه گذشته آزمایش شد را قدرتمندترین سلاح استراتژیک جهان خواند.
 
به گزارش منابع حکومتی به تازگی آزمایش جدیدترین سامانه از نسل موشک‌های بالستیک هواسونگ – ۱۷ با قابلیت حمل کلاهک اتمی با موفقیت انجام شده است.
کیم می‌گوید آزمایش این موشک که در نوع خود پیشرفته‌ترین به شمار می‌رود نشان دهنده عزم راسخ و توانایی کره شمالی برای ساختن قدرتمندترین ارتش اتمی جهان است.
او افزود دانشمندان کره شمالی در نصب کلاهک اتمی بر روی موشک‌های بالستیک "جهشی شگفت‌انگیز" داشته‌اند و ثابت کردند این کشور می‌تواند با تهدیدهای اتمی مقابله کند.
 
«دومین حضور علنی دختر کیم طی حدود یک هفته»
تا کنون علت حضور دختر کیم جونگ اون همراه پدرش در یک مراسم نظامی مشخص نشده اما بی‌سابقه بودن و تکرار آن طی حدود یک هفته بسیار جلب نظر کرده است.
درباره زندگی خصوصی رهبر ۳۸ ساله کره شمالی اطلاعات زیادی در دست نیست. به گفته رسانه‌های کره جنوبی او سه فرزند دارد که در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ متولد شده‌اند.
 
کره شمالی از منزوی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و وضعیت اقتصادی آن به دلیل تحریم‌ها و هزینه‌های سرسام‌آور برنامه‌های تسلیحاتی بسیار وخیم است.
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۶ تا کنون بیش از ۱۰ قطعنامه تحریمی به خاطر آزمایش‌های اتمی و موشکی کره شمالی تصویب کرده‌است.
اکثریت اعضای این شورا پس از آزمایش اخیر موشک قاره‌پیمای کره شمالی نیز این اقدام را محکوم کردند اما به دلیل مخالفت چین و روسیه بیانیه مشترکی در این ارتباط صادر نشد.
 
کره شمالی در واکنش به محکومیت آزمایش موشکی جدید خود توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل او را "عروسک خیمه‌شب‌بازی" آمریکا خواند.
پس از تازه‌ترین رزمایش‌های مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، آزمایش‌های موشکی کره شمالی به طرز قابل توجهی افزایش یافته و تعداد آنها در سال جاری بیش از هر سال دیگر بوده است.
 
گمان می‌رود کره شمالی امسال حدود ۳۰ موشک با بردهای کوتاه، متوسط و بلند آزمایش کرده باشد که موشک آزمایش شده هفته گذشته قدرتمندترین آنها بوده است.
به نظر می‌رسد حمایت‌های چین و رئیس جمهوری آن شی جین‌پینگ در افزایش آزمایش‌های موشکی و قدرت‌نمایی نظامی کره شمالی بی‌تاثیر نبوده باشد.
 
شی روز شنبه اعلام کرد قصد دارد در زمینه "صلح جهانی" با کره شمالی همکاری کند. به گزارش خبرگزاری KCNA رئیس جمهوری چین در پیامی به کیم گفته پکن آماده است با پیونگ‌یانگ برای "صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه منطقه و جهان" همکاری کند.
 
«واکنش آمریکا به آزمایش موشکی جدید»
کره شمالی آزمایش‌های مکرر موشک‌های بالستیکی را واکنشی به تهدیدهای کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا عنوان می‌کند و موشکی که روز جمعه آزمایش شده از نظر برد می‌تواند مناطقی در خاک ایالات متحده را هدف بگیرد.
با این حال دولت آمریکا به نقل از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید آزمایش موشکی جدید کره شمالی را خطری برای این کشور ارزیابی نمی‌کند.
 
جان کربی، مدیر روابط عمومی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید با وجود نگران‌کننده بودن آزمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی، آمریکا آن را به عنوان تهدید مستقیم علیه این کشور طبقه‌بندی نمی‌کند.
او افزود در عین حال کره شمالی با هر آزمایش موشکی دانش فنی خود در این زمینه را ارتقاء می‌دهد و این مسئله نگران‌کننده است.
 
خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده می‌گوید آمریکا قصد دارد از چین درخواست کند که با استفاده از نفوذ خود بر کره شمالی مانع ادامه فعالیت‌های نگران‌کننده این کشور شود.
 
 
 
نقل از سایت رادیو دویچه وله