رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر: هدف دانشگاه ممانعت از برگزاری تجمعات دانشجویی نیست . اما

daneshgah shari  ایرنا - رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: هدف دانشگاه ممانعت از برگزاری تجمعات دانشجویی نیست اما با توجه به اینکه در مواقعی اعتراض‌ها به شعارهای تند و خشونت منجر شده است با تصمیم هیات رییسه مقرر شد برای مدتی تجمعات با مدیریت دانشکده‌ها و با هماهنگی روسای آنها برگزار شود.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سیدحسن قدسی پور در نشست اساتید با هیات رییسه دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: مصصم هستیم تا در کنار توجه به دغدغه‌های اجتماعی و سیاسی در حفظ استانداردهای آموزشی و پژوهشی و برقراری نظم در دانشگاه نیز گام‌های اساسی برداریم.

وی به حوادث اخیر در دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد و گفت: در ۲ هفته اخیر اعتراضات رخ داده در این دانشگاه برای چندمین بار به بروز تنش منجر شد.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: دانشکده‌ها و اساتید می‌توانند در مدیریت این گونه اتفاقات و ایجاد زمینه برای گفتگو و اعتراض بدون حاشیه و تنش ، نقش کلیدی ایفا کنند؛ از این‌رو ازروسای دانشکده‌ها درخواست شد که ضمن حفظ و تقویت تعامل مستقیم با دانشجویان بستر گفتگو، انتقاد و اعتراض با آرامش را برای دانشجویان فراهم کنند.

قدسی پور یادآور شد: تجمعی بدون اخذ مجوز روز سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد. غالبا در تجمعاتی که بدون مجوز برگزار می‌شود احتمال خشونت، درگیری و سردادن شعارهای تند دور از ذهن نیست از این رو انتظامات دانشگاه بر اساس وظیفه خود خواستار متفرق شدن حاضرین در تجمع شد.

وی با تاکید بر اینکه هدف دانشگاه ممانعت از برگزاری اجتماعات دانشجویی نیست،گفت: اما با توجه به اینکه در مواقعی این اعتراضات به شعارهای تند و خشونت ختم شده است بر اساس تصمیم هیات رییسه مقرر شد برای مدتی اعتراضات با مدیریت دانشکده‌ها و با هماهنگی روسای آنها برگزار شود که قطعا کمک زیادی به حاکم شدن فضای منطقی می شود.

رییس دانشگاه امیرکبیر ادامه داد: همچنان تکرار روند گذشته از سوی برخی دانشجویان ادامه یافته است، بدیهی است که در این شرایط هیچ مرزی برای پایان این مساله وجود ندارد و وجود یا عدم وجود مجوز نیز اهمیتی ندارد و به راحتی شعارهایی با محتوای «براندازی خشن» داده ‌می‌شود؛ کاملا محتمل است که اتفاقاتی مثل هجوم به "ساختمان فارابی" در دانشگاه باردیگر تکرار شود، به ناچار باید از ابزارهای دانشگاه برای توقف این روند استفاده کرد که اگر چنین نشود قطعا نهادهای بیرونی برای مدیریت فضا از ابزارهای قانونی استفاده خواهند کرد.

قدسی پور خاطرنشان کرد: در این میان برخی مکرر خواستار عدم هر گونه برخورد با دانشجو هستند و همواره هر گونه قصور و ناخدمتی را به مجموعه‌هایی مثل انتظامات دانشگاه نسبت می‌دهند.

وی یادآور شد: در روزهای اخیر، دانشجویی با پرتاب یک تکه بلوک سیمانی منجر به آسیب جدی به سر یکی از کارکنان انتظامات شد ؛ به طوری که وی بیهوش و به بیمارستان منتقل شد. آیا قابل پذیرش است که کارکنان انتظامات به خاطر انجام وظیفه که برقراری نظم و آرامش در دانشگاه است مورد مواخذه و سرزنش قرار بگیرند؟ دانشجویان خاطی به خاطر برخی اقدامات مثل ضرب و جرح، شکستن درب ساختمان فارابی، فحاشی و توهین، هجوم به داخل جلسه شورای دانشگاه و ... فقط در حد توصیه، نباید مورد مواخذه قرار گیرند؟ آیا با وجود این گونه وقایع دیگر کارکنان دانشگاه انگیزه‌ای برای انجام وظایف خود دارند؟

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به وضعیت امنیتی پیش آمده ، نگرانی درمورد امنیت خوابگاه‌های واقع در محدوده پرتشنج اطراف دانشگاه، و تعدد و کثرت کار اشاره کرد و گفت: بنا به درخواست دانشگاه از وزارت علوم، تعدادی نیروی جدید به جمع همکاران ما در اداره انتظامات افزوده شد.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، قدسی پور تاکید کرد: البته به سرعت با تعداد معدودی از این همکاران معرفی شده توسط وزارت علوم قطع همکاری شد چون این نگرانی وجود داشت که نتوانند با انتظامات دانشگاه هماهنگ شوند و اولویت اصلی ما هماهنگی ، همکاری و تعامل کارکنان انتظامات با محیط دانشگاه است.

وی افزود: اکنون دانشگاه در شرایط خاصی است برخی عوامل و اقدامات امنیت دانشگاه را تهدید می‌کند؛ امیدواریم بتوانیم با مدیریت درست، نظم را در کنار آموزش و پژوهش داشته باشیم و برای توسعه کشور تلاش کنیم. ضمنا هرگاه مساله‌ای در دانشگاه پیش بیاید بنده به عنوان مسوول دانشگاه احساس مسوولیت می‌کنم و در راستای رفع آن قدم برمی‌دارم.


در این رابطه