اعتراضات سراسری؛ بازداشتها و اتهام محاربه و ...

bazdashtgahe ewinاحمدرضا حلبی ساز به ۵ سال حبس محکوم شد
خبرگزاری هرانا – احمدرضا حلبی ساز، خبرنگار و عکاس ساکن تهران، به ممنوع الکاری و تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. وی اواخر شهریور ماه در جریان اعتراضات سراسری بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمدرضا حلبی ساز، خبرنگار و عکاس به تحمل حبس و ممنوع الکاری محکوم شد.
وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت: “مدتی قبل دادگاهم تشکیل شد و بدون داشتن وکیل به پنج سال زندان محکوم و ممنوع الکار شدم.”
آقای حلبی ساز اواخر شهریور در جریان اعتراضات سراسری در تهران بازداشت و پس از ۲۷ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.
--------------
اعتراضات سراسری؛ هادی امیرمحسنی به بیش از ۴ سال حبس محکوم شد
خبرگزاری هرانا – هادی امیرمحسنی، دانشجوی دانشگاه امام صادق به ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی در جریان اعتراضات سراسری در تهران بازداشت شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، هادی امیرمحسنی به تحمل حبس محکوم شد.
براساس این گزارش، این دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه امام صادق، بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.
وی در تاریخ ۲ مهرماه سال جاری در خیابان ۱۶ آذر تهران در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
--------------
بازداشت ۴ شهروند در تهران و قروه
خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر و امروز سه شنبه ۸ آذرماه، چهار شهروند از جمله دو دانشجو با اسامی معین مکیان و دانیال آیتی دانشجویان دانشگاه شریف، امیر محمدی و پویا محمدی توسط نیروهای امنیتی در تهران و قروه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، امروز سه شنبه ۸ آذرماه ۱۴۰۱، دو دانشجو در تهران بازداشت شدند.
معین مکیان و دانیال آیتی دانشجویان مهندسی برق دانشگاه شریف ورودی ۹۹، صبح امروز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
به گزارش کردپا، دو شهروند دیگر نیز توسط نیروهای امنیتی در قروه بازداشت شدند.
در این گزارش هویت این شهروندان “امیر محمدی ۲۰ ساله و پویا محمدی ٢٣ ساله” عنوان شده است.
تاکنون از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.
--------------
اتهام “محاربه”؛ جلسه دادگاه مجیدرضا رهنورد در مشهد برگزار شد
خبرگزاری هرانا – اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مجیدرضا رهنورد، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری با اتهاماتی همچون “محاربه” در دادگاه انقلاب مشهد برگزار شد. این شهروند به قتل دو نیروی بسیج متهم شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات مجید رهنورد، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در دادگاه انقلاب مشهد برگزار شد.
براساس این گزارش، این دادگاه به ریاست قاضی سید هادی منصوری و با حضور نماینده دادستان، متهم و وکیل مدافع وی، اولیای دم و خانواده دو نیروی بسیج جان باخته، جمعی از شهروندان، مسئولان و کارشناسان نهادهای امنیتی برگزار شده است.
آقای رهنورد متهم است که روز پنج شنبه ۲۶ آبان ماه در جریان اعتراضات سراسری، اقدام به قتل حسین زینالزاده و دانیال رضازاده از نیروهای بسیج کرده است.
به گفته دادستان مرکز استان خراسان رضوی، براساس کیفرخواست صادر شده، اتهام مجید رهنورد “محاربه” عنوان شده است.
پیشتر تصاویری از هجوم نیروهای هوادار حکومت به محل سکونت آقای رهنورد و شعارنویسی روی در و دیوار ها و شکستن شیشه ها و ایجاد رعب و وحشت و آزار خانواده و ساکنین ساختمان منتشر شده بود.
در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱
-------------
بازداشت ۵ شهروند در شهرهای مختلف
خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، هژار مولان‌ نژاد، محمود مولان‌ نژاد، فرشید احمدی، سینا حقیرسحر و بهمن بیگی توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مهاباد، جوانرود، آبدانان و ملکشاهی ایلام بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، پنج شهروند در شهرهای مهاباد، جوانرود، آبدانان و ملکشاهی ایلام بازداشت شدند.
در این گزارش، هویت این شهروندان “هژار مولان‌ نژاد، محمود مولان‌ نژاد اهل مهاباد، فرشید احمدی ۲۰ ساله اهل جوانرود، سینا حقیرسحر اهل آبدانان و بهمن بیگی اهل ملکشاهی ایلام” عنوان شده است.
روز دوشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱، هژار و محمود مولان نژاد در مهاباد و سینا حقیرسحر در آبدانان، یکشنبه شب ۶ آذرماه، فرشید احمدی در جوانرود و بهمن بیگی در ملکشاهی ایلام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی یافت نشد.