تعیین اولین سفیر ترکیه در اسرائیل پس از عادی‌سازی روابط

Turkiye-Esraeel
سرانجام پس از ۱۲ سال روابط بحرانی، نخستین سفیر ترکیه در اسرائیل، استوارنامه خود را به وزارت خارجه ارائه کرد.
به گزارش روزنامه یدیعوت آحرونوت، روز پنجشنبه، دهم آذر، شاکی اوزکان تورونلار، رونوشت استوارنامه خود را به مقامات وزارت خارجه اسرائیل ارائه کرد.
ترکیه این دیپلمات مجرب را به عنوان نخستین سفیر در دوران جدید از روابط دو کشور منصوب کرده است.

آقای تورونلار با اسرائیل و صحنه فلسطینی آشناست زیرا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، در حالی که روابط اسرائیل و ترکیه بحرانی شده بود، کنسولگری ترکیه در شرق بیت‌المقدس، اورشلیم، را اداره می‌کرد.
اسرائیل سه ماه پیش خانم ایریت لیلیان، اولین سفیر در ترکیه را پس از برطرف شدن بحران، منصوب و به آنکارا اعزام کرد.
برخورد نظامی ارتش اسرائیل با صدها سرنشین کشتی ترکیه‌ای ماوی مرمره در بهار سال ۲۰۱۰، که در راه رفتن به غزه بودند تا «حصر این باریکه را بشکنند»، به مرگ ۱۰ شهروند ترکیه‌ای و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر منجر شده و تا مدت‌ها کانون بحران روابط دو کشور بود.

با این حال، رجب طیب اردوغان که خود بیش از یک دهه مواضع سرسختانه علیه اسرائیل و مقامات آن بیان می‌کرد، سال گذشته به سوی بهبود روابط با اسرائیل گام برداشت و اسحاق هرتزوگ، همتای اسرائیلی‌اش را به آنکارا دعوت کرد.
آقای اردوغان در روزهای گذشته نیز در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، که حزب او برنده انتخابات اخیر اسرائیل بوده، تاکید کرد که عزم آنکارا بر تقویت همکاری فیمابین در زمینه‌های مختلف است.
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل که ماه گذشته از ترکیه دیدار کرد، در روزهای اخیر دوباره تلفنی با خلوصی آکارا، وزیر دفاع ترکیه در باره تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی سخن گفت اما جزئیاتی از آن منتشر نشد.

اسرائیل و ترکیه تابستان امسال برای مقابله با طرح‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ضربه زدن به جان اسرائیلی‌ها در ترکیه همکاری موثری داشتند، که این امر موجب امتنان اسرائیل شد.
رسانه‌های اسرائیل از همکاری تنگاتنگ میت، سازمان اطلاعات ترکیه با موساد، سرویس عملیات ویژه اسرائیل، در این راستا خبر دادند.
ترکیه شماری از افراد را در استانبول در ارتباط با توطئه‌های برنامه‌ریزی شده از سوی نهادهای اطلاعاتی ایران بازداشت کرد.
.
منبع: رادیوفردا