"زنان ایران" در لیست "بانفوذترین زنان جهان در سال ۲۰۲۲"

zanane-iran
"زنان ایران" از سوی روزنامه فایننشال تایمز عنوان "بانفوذترین زنان جهان در سال ۲۰۲۲" را دریافت کردند. نرگس محمدی در نامه‌ای به پارلمان اروپا گفت، گذار از نظام، خواست مردم ایران است.
روزنامه Financial Times در فهرستی ۲۵ زن را که در سال جاری میلادی دستاوردهای قابل توجه‌ای داشتند به عنوان "بانفوذترین زنان جهان در سال ۲۰۲۲" انتخاب کرده است.

در میان ۲۴ زنی که نامشان در این روزنامه آمده است، نام "زنان ایران" به صورت گروهی نیز در این فهرست دیده می‌شود.
کریستین امانپور با اشاره به آنچه پس از کشته شدن مهسا امینی در ایران رخ داد و درباره تاثیرگذاری زنان ایران برای این روزنامه نوشته است: «زنان ایرانی به دنبال مواردی از حقوق بشر هستند که برای مدتی طولانی از آنها دریغ شده است. آنها به دنبال زندگی امن در کشورشان، کرامت، کنترل بر بدن خود و آزادی هستند.»

امانپور، خبرنگار شبکه‌های CNN و PBS در این مطلب با یادآوری جمله‌ای از شیرین عبادی نوشته است: «هیچ‌کس نمی‌داند که قیام‌ها در یک دولت استبدادی به کجا می انجامد اما شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل به من گفت، دموکراسی از دریچه‌ای وارد ایران خواهد شد که این زنان باز کرده‌اند.»
کریستین امانپور در این مطلب همچنین با بیان اینکه "روسری رکن اساسی اسلام نیست" نوشته است: «تحمیل حجاب اجباری به زنان یک مکانیسم کنترلی است، چه توسط طالبان در افغانستان، چه توسط رهبران مذهبی در ایران یا در سراسر جهان عرب.»

نرگس محمدی: گذار از نظام، خواست مردم ایران است
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد، در نامه‌ای خطاب به پارلمان اروپا گفت، "گذار از نظام، خواست مردم ایران است."
نرگس محمدی در این نامه‌ که از داخل زندان اوین برای پارلمان اروپا نوشته است، با انتقاد از سرکوب خشونت آمیز مردم از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نوشت: «بسیاری از دولت‌های جهان بی‌اعتنا نسبت به حقوق و خواست مردم، به تامین منافع اقتصادی خود می‌پردازند و حقوق بشر به عنوان امری دست چندمی در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی تلقی شده است.»

نرگس محمدی در این نامه با اعلام اینکه به ۳۴ سال زندان محکوم شده است اما "ذره‌ای احساس پشیمانی و تردید ندارد" آورده است: «این نظام استبدادی دینی و زن ستیز است و من با آن مبارزه می‌کنم. من با اشتیاق، امید و سرزندگی در داخل ایران به مبارزه ادامه می‌دهم و یقین دارم که پیروز خواهیم شد.»
نرگس محمدی در پایان این نامه با اشاره به اینکه "حمایت پایدار دولت‌ها مطابق قوانین حقوق بشری می‌تواند پشتوانه حرکت مردم برای شکست استبداد ‌و تحقق آزادی و دمکراسی" باشد، از پارلمان اروپا خواسته است، از زنان مبارز ایران برای تحقق حقوق تضییع شده‌اشان حمایت کند.

تقی رحمانی،‌ همسر نرگس محمدی در دیدار با رئیس پارلمان اروپا و مسئول میز روابط خارجی پارلمان به نمایندگی از همسرش این نامه را قرائت کرد.
.
منبع: دویچه وله