دو متهم امنیتی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

edam

روز جمعه ۱۱ آذر، حکم اعدام میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. آنان در خردادماه سال جاری از بابت اتهام “همکاری اطلاعاتی با اسرائیل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند. حکم صادره به تازگی در دیوان عالی کشور تایید شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی در زندان رجایی شهر اعدام شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “آقای اشرفی حدود دو هفته قبل از زندان ساوه به این زندان منتقل شده بود. برخلاف روال معمول زندان رجایی شهر که احکام اعدام روز چهارشنبه اجرا میشود، وی به همراه آقای شهبندی روز جمعه اعدام شده است”.
میلاد اشرفی آتباتان در بند ۵ و منوچهر شهبندی بجندی در بند ۱۰ زندان رجایی شهر نگهداری میشدند.

این افراد به همراه ۵ تن دیگر در خردادماه سال جاری توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات تحت عنوان “اعضای شبکه مرتبط با سرویس های یکی از کشورهای خارجی” بازداشت شدند.

۴ تن از این شهروندان به نام های حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی به اعدام و ۳ تن دیگر به ۵ تا ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

چندی پیش مرکز رسانه قوه قضائیه از تایید حکم اعدام چهار تن در شعبه ۹ دیوان عالی کشور خبر داد و اتهام این زندانیان را “همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی و آدم ربایی” عنوان کرد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۲۲، حداقل ۵۲۸ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند، که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۹۸ درصد افزایش داشته است. صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه‌ دادرسی محروم‌اند.