فراخوان های بیشتر برای سه روز اعتراض آذر ماه؛ فراخوان های کارگری به مناسبت اعتصاب و اعتراضات در ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر ماه

16 Azar-Etesabat

«از فردا اعتراضات سه روزه ی تازه ای در ایران آغاز می شود. پوسترها و پلاکاردهای همچنان بیشتری منتشر شده که مردم را به شرکت در این رویداد سه روز فرا می خواند. بسیاری از نهادهای اجتماعی، مدنی و فرهنگی و برخی چهره های مشهور از این رویداد سه روزه ی اعتراضی حمایت کرده اند.»
 
در کنار سرکوب بی وقفه ی اعتراضات، بیدادگاه های انقلاب دست به کار شده اند تا با صدور احکام اعدام معترضین در ایران را بترسانند، اما اکنون کار به جایی رسیده که حکومت با هر اقدام خود مردم را مصمم تر و جسورتر می کند. تداوم هشتاد روز اعتراض در ایران، تاثیرات سیاسی خود بر حکومت را به تدریج آشکار می کند، تعطیلی گشت ارشاد را به طور غیررسمی اعلام کرده و به نظر می رسد در حال تست چنین اقداماتی بر روی مردم و واکنش های احتمالی آن ها می باشند. دولت و مجلس جلسه ی مشترک تشکیل داده اند تا در برابر این اعتراضات چاره جویی کنند. حتی اگر در وضعیت فعلی تصمیم به برخی اقدامات برای دلجویی از مردم گرفته شود، به نظر می رسد بسیار دیر شده باشد.
 
شب گذشته اعتراضات در چندین شهر ادامه یافت.  تهران، شیراز، بوکان سقز و آبدانان از جمله این شهرها بودند. معترضان شب گذشته در منطقه اکباتان تهران با سر دادن شعارهای انقلابی خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و برقراری آزادی، دمکراسی، رفاه و آسایش در ایران شدند. در «ستارخان» تهران نیز فریاد «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» و «فقر، فساد، گرونی میریم تا سرنگونی» از سوی مردم سر داده شد. در هفت حوض نارمک نیز تظاهرات اعتراضی برگزار شد.
 
- «اعتصاب حدود پانصد نفر از نیروهای پیمانکار شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی ماهشهر»
بنا بر گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، حدود پانصد نفر از نیروهای پیمانکار شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی ماهشهر امروز یکشنبه سیزده آذرماه دست از کار کشیدند.
این کارگران که کار تخلیه و بارگیری برای صادرات و واردات محصولات تولیدی و خوراک مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی، فازهای گازی پارس جنوبی و سایر پتروشیمی ها را انجام می دهند خواسته هایی از جمله افزایش دستمزد، حق بهره‌برداری و پاداش،رفع تبعیض؛اجرای طبقه‌بندی مشاغل و دریافت آیتم هایی مزدی مانند همکاران رسمی را دارند.
 
- «اعتصاب کادر بیمارستان سینای تبریز»
کادر کمک پرستار و‌خدمات شرکتی بیمارستان سینای تبریز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دو ماهه شان دست از کار کشیدند. این پرسنل شرکتی که اکثرا بیش از پنج سال سابقه کار دارند بیش از سه ماه است که بیمه شان رد نشده است.
 
- «اعتصاب کامیونداران تا ۱۶ آذرماه ادامه دارد»
اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان سراسر ایران اعلام کرد که اعتصاب رانندگان روز شنبه ۱۲ آذر در نقاط مختلف ایران ادامه یافته است. اعتصاب سراسری رانندگان کامیون ایران از روز پنجم آذرماه آغاز شد و گفته شده است که هدف از این اعتصاب نه فقط طرح خواسته‌های صنفی، بلکه همچنین حمایت از معترضان سراسر ایران است.
 
- «حدود ۴۰ سینماگر در بازداشت هستند»
سایت روزنامه شرق نوشت: عضو کمیته پیگیری وضعیت هنرمندان بازداشتی خبر از بازداشت حدود ۴۰ سینماگر در جریان اعتراضات اخیر داد و تاکید کرد که اکثر این افراد را چهره‌های گمنامی تشکیل می‌دهند که هنوز خانواده‌هایشان اسامی‌شان را اعلام نکرده‌اند.
مهدی کوهیان، عضو کمیته پیگیری هنرمندان بازداشتی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» درباره علت بازداشت میترا حجار، بازیگر سینما و تلویزیون اظهار کرد: «منزل خانم حجار امروز توسط ماموران تفتیش شد و او پس از تفتیش، بازداشت شده است. ما اطلاعی از ضبط وسایل الکترونیکی او نداریم.»
او ادامه داد: «تمام اطلاعات ما فعلا در همین حد است که منزل خانم حجار تفتیش شده و بازداشت شده‌اند. در طول این مدت هم در حال پیگیری موضوع هستیم ولی هنوز متوجه نشده‌ایم که نهاد بازداشت کننده خانم حجار چه نهادی است و حکم بازداشت توسط کدام شعبه صادر شده یا نهاد بازداشت کننده کجاست.»
این عضو کمیته پیگیری هنرمندان در ادامه در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعداد بازداشت شدگان از اهالی سینما اظهار کرد: «تعداد کسانی که بازداشت شده‌اند در واقع حدود ۴۰ نفر است اما همه آن‌ها افراد مشهور نیستند. افراد گمنام بسیاری در میان بازداشت شدگان اهالی سینما هستند که ما برای حفظ حریم شخصی آنان تا زمانی که خانواده‌هایشان اسامی بازداشت شدگان را اعلام نکنند، از رسانه‌ای کردن اسامی افراد خودداری می‌کنیم.»
او تصریح کرد: «تاکید ما بر این است که نباید تصور شود که تعداد بازداشت شدگان اهالی سینما کم است یا فقط به افراد چهره ختم می‌شود.»
کوهیان در بخش دیگری از اظهاراتش خبر از تهیه لیستی از سینماگرانی داد که در جریان اعتراضات اخیر با محدودیت مواجه شدند و گفت: «ما لیستی ۱۵۰ نفره متشکل از افرادی داریم که در طول وقایع اخیر احضار شدند، بازداشت شدند، تفهیم اتهام شدند، ممنوع الخروج شدند و یا به شکل‌های مختلف توسط نهادهای مربوطه احضار و با محدودیت‌هایی مواجه شدند.»
 
- «نرگس محمدی خواهان تحقیق ویژه درباره «تعرض به زنان زندانی» در ایران شد»
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در اوین، روز شنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، خواستار تحقیق ویژه او درباره تعرض به زنان بازداشتی و زندانی و پاسخگو کردن عاملان آن شد.
به گفته خانم محمدی، «تعرض به زنان در حین بازداشت و بازداشتگاه‌ها بخشی از برنامه سرکوب حکومت علیه زنان معترض و مبارز است.»
او در این نامه که در اینستاگرام او منتشر شده می‌گوید که هم خودش چنین تجربه‌ای دارد و هم در جریان روایت‌های زنان زندانی است که در معرض «تداوم وحشیانه این ماجرا» هستند.
وی با اشاره به مواردی از نقض حقوق خود از سوی مقامات و قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید از سال ١٣٨٩ تا ١٣٩٨ در زندان اوین و بند امنیت ٢٠٩ و همچنین زندان زنجان، «روایت‌های متعدد و هولناکی از زنان زندانی مورد تعرض و تجاوز و هتک حرمت قرار گرفته شده» را دیده و شنیده و این روزها این رویه در بند زنان زندان اوین در جریان است.
نرگس محمدی در ادامه به دو مورد از قربانیان «تعرض وحشیانه» ماموران و عدم رسیدگی مسئولان به شکایات آنها اشاره می‌کند و از جاوید رحمان می‌خواهد «جهت تحقیق، پاسخگو کردن و محکومیت حکومت و جلوگیری از تداوم این شیوه غیرانسانی برای سرکوب زنان معترض و مخالف و مبارز اقدامی جدی و سریع» انجام دهد.
 
- «دادستان کل کشور: گشت ارشاد تعطیل شد»
محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، در جلسه‌ای زیر عنوان «جهاد تبیین» که موضوع آن «تبیین ابعاد جنگ ترکیبی در اغتشاشات اخیر» بود اعلام کرد که گشت ارشاد تعطیل شده است.
او برای آنکه موضوع را عادی جلوه دهد به این خبر افزود که گشت ارشاد از همان جایی که در گذشته تاسیس شد از همان جا نیز تعطیل گردید. به نظر می‌رسد منظور او از «همان‌جا» ستاد انقلاب فرهنگی باشد.
دادستان کل این را هم اضافه کرد که «البته قوه قضائیه نظارت‌های خود را بر کنش های رفتاری در سطح جامعه ادامه می دهد». او در این مورد شهر قم را مثال زد و گفت: « بدحجابی در کشور خصوصا در شهر مقدس قم از دغدغه های اصلی قوه قضائیه و همچنین جامعه انقلابی ما است اما باید توجه داشت برخورد قضائیه در مرحله آخر بوده و اقدامات فرهنگی مقدم بر هرگونه فعالیت می باشد.»
دادستان کل کشور در این نشست همچنین معترضان را به «برخورد قاطع» تهدید کرد. او گفت: «بنده به عنوان دادستان کل کشور این قول را به عموم مردم خواهم داد که نسبت به برخورد با مسببان اصلی اغتشاشات اخیر کوتاه نخواهیم آمد ولی با توجه به شرایط خاص کشور نیازمند اقدامات خردمندانه از سوی قوه قضائیه هستیم.»
دادستان کل جمهوری اسلامی پنج‌شنبه ۱۰ آذر گفته بود: «مجلس و شورای عالی انقلاب اسلامی در حال کار و مطالعه بر روی مسأله حجاب هستند و نتایج آن تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد.» با این حال او تأکید کرده بود که «دستگاه قضائی به‌دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست منتهی بعد از حوادث اخیر دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی به‌دنبال حل مدبرانه‌ای مسأله هستند».
 
- «نهضت آزادی خواستار برگزاری رفراندوم با محوریت «جداسازی نهاد دین از نهاد حکومت» شد »
نهضت آزادی روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم برگزاری رفراندوم «در چارچوب اصول قانون اساسی» تاکید کرد و نوشت: «نهضت آزادی ایران در راستای گذار سالم و واقع‌بینانه به دموکراسی و تامین امنیت ملی راستین و همه‌جانبه و پایدار، خواستار برگزاری رفراندوم در چارچوب اصول قانون اساسی با محوریت «جداسازی نهاد دین از نهاد حکومت» و پاسخ‌گو کردن بدون استثنای مقامات سیاسی و رسمی کشور به خواست ملت است. چنین راه‌حلی، منطبق با منافع ملی و موثر بر برون‌رفت از بحران‌های ساختاری کنونی و شامل تمام مصادیق پیچیده‌ای مانند برجام و نظارت استصوابی و نظایر آن به شمار می‌رود که در حوزه سیاست خارجی و مدیریت داخلی و در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی، دامن‌گیر ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران و مانع از گردش قدرت و مشارکت ملی در حل مسایل بنیادین ملی شده است.»
 
- «حکومت ایران چهار شهروند را به اتهام همکاری با اسرائیل اعدام کرد»
میزان مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد چهار شهروند این کشور را که خرداد ماه سال جاری بازداشت شده بودند، به اتهام همکاری با اسرائیل اعدام کرده است. چند روز پیش قوه قضائیه اعلام کرده بود دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام این چهار شهروند را تایید کرده است.
حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی در ارتباط با «همکاری اطلاعاتی» با اسرائیل و «آدم‌ربایی» به اعدام محاکمه شده بودند.
در خبری که صبح امروز در پایگاه خبری قوه قضائیه منتشر شده آمده «این شبکه با هدایت سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، اقدام به سرقت و تخریب اموال شخصی و عمومی، آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی از طریق شبکه اراذل و اوباش میکرد که در نهایت اعضای آن با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات دستگیر شدند.
 
 
منبع خبر: اخبار روز

در این رابطه