صدور حکم اعدام برای دکتر حمید قره حسنلو و ۲۵ سال حبس در تبعید برای همسر وی

gharhassanlou hamid به گزارش خبرگزاری هرانا؛ حمید قره حسنلو، پزشک رادیولوژیست، در خصوص پرونده جان باختن یک بسیجی در کرج به اعدام محکوم شد. همسر وی فرزانه قره حسنلو نیز در این پرونده به ۲۵ سال حبس در تبعید در زندان اهواز محکوم شده است. قوه قضاییه روز گذشته بدون ذکر جزییات اعلام کرد که پنج تن از بازداشت شدگان در این پرونده به اعدام و ۱۱ تن دیگر از جمله ۳ نوجوان به حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حمید قره حسنلو، پزشک رادیولوژیست ساکن کرج و همسرش فرزانه قره حسنلو به اعدام و تحمل حبس محکوم شدند.

پس از اعلام احکام صادره علیه ۱۶ تن از بازداشت شدگان اعتراضات در کرج توسط قوه قضاییه، یک منبع مطلع در گفتگو با هرانا تایید کرد که حمید قره حسنلو در این پرونده به اعدام و فرزانه قره حسنلو به ۲۵ سال حبس در تبعید در زندان اهواز محکوم شده‌اند.

این منبع مطلع در ادامه با بیان اینکه حکم صادره علیه آقای قره حسنلو روز گذشته در بیمارستان به وی ابلاغ شده است، افزود: “آقای قره حسنلو به دلیل آسیب به ریه ناشی از ضرب و شتم در دوران بازداشت، دچار شکستگی دنده ها شده و ریه سمت چپ وی خونریزی داخلی کرده است. او طی دو هفته گذشته سه مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته و جراحی آخر بسیار سنگین بوده با این حال خانواده اجازه تماس و ملاقات با او را ندارند و جو بیمارستان کاملا امنیتی است.”

در حکم صادره علیه خانم قره حسنلو نیز آمده است که “وی به ۲۵ سال حبس نفی بلد در زندان اهواز محکوم گردیده به نحوی تحت مراقبت بوده که با هیچکس معاشرت و ملاقات نداشته باشد.”

قوه قضاییه روز گذشته بدون ذکر جزییات اعلام کرد که پنج تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در کرج به اعدام و ۱۱ تن دیگر از جمله ۳ نوجوان به حبس محکوم شدند.

در تاریخ ۹ آذر ۱۴۰۱، جلسه رسیدگی به اتهامات شهروندان بازداشت شده در ارتباط با پرونده جان باختن یک نیروی بسیج در کرج از بابت اتهاماتی از قبیل «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی کشور»، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان کرج به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی برگزار شد، که اسامی شماری از آنها به این ترتیب است: سید محمد حسینی، رضا آریا، مهدی محمدی، شایان چارانی، محمد امین اخلاقی، حمید قره حسنلو، رضا شاکر زواردهی، فرزانه قره حسنلو، جواد زرگران، بهراد علی کناری، علی معظمی گودرزی، محمد مهدی کرمی و ۳ نوجوان به نامهای مهدی شکراللهی، آرین فرزام نیا و امیر مهدی جعفری.

در تاریخ ۱۰ آذرماه، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات سه تن از این افراد به نام های حمید قره حسنلو، فرزانه قره حسنلو و علی معظمی گودرزی در شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به ریاست موسی آصف الحسینی و با حضور مستشاران دادگاه و وکلای متهمان برگزار شد.

هرانا پیشتر گزارشی از وضعیت حمید قره حسنلو و فرزانه قره حسنلو، دو متهم این پرونده منتشر کرده بود.

عماد الدین باقی فعال حقوق بشر در واکنش به این خبر در رشته توئیتی نوشت:

هیچ شناخت قبلی از دکتر قره حسنلو‌ و‌همسرش ندارم‌ فقط ویدئویی را درباره فعالیت های خیریه و‌مدرسه سازی او، حضور درجبهه در برابر تجاوز صدام و نامه بیش از ۱۱۰۰ پزشک درباره حسن سابقه اش را دیده ام. اطلاعاتم درباره پرونده آنها گزارش دادگاه در خبرگزاری میزان است/۱

بر اساس ماده ۱۶۹ قانون م.ا، اقراری که تحت اکراه، اجبار، شکنجه یا اذیت و آزار روحی یا جسمی اخذ شود، فاقد ارزش و اعتبار است و دادگاه مکلف است از متهم تحقیق مجدد کند.

درباره این متهم با توجه به روایت امام علی(ع) که اقرار در حبس معتبر نیست./۴

و «کسى‌ که‌ در برابر زندان‌، ترس‌ یا تهدید اقرار کند، بر او حد جاری‌ نمى‌شود» (حر عاملى‌، وسائل‌…ج۱۶ ص۱۱۱) دست کم، فرد اقرار کننده در شرایط عادی قرار نداشته است. از اینرو انتظار می رود بخاطر التزام قاضی به این نکات حقوقی، اتهام کنونی از این زوج برداشته شود/۵

منبع: هرانا و توییتر


در این رابطه