احتمال حذف ایران از کمیسیون مقام زن در سازمان ملل

unهمزمان با فرا رسیدن زمان رای‌گیری درباره ماندن یا حذف ایران از کمیسیون مقام زن در سازمان ملل در روز چهارشنبه، ۲۳ آذرماه، دیپلمات‌ها از افزایش احتمال حذف جمهوری اسلامی از بدنه زنان این سازمان خبر می‌دهند.

آن‌ طور که دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، همزمان انتظار می‌رود که چندین کشور از رای‌گیری درخواستی ایالات متحده برای حذف ایران از این کمیسیون خودداری کنند.

این در حالی است که یک مقام آمریکایی که به نام وی اشاره‌ای نشده به رویترز گفته که واشینگتن «شاهد حمایت فزاینده» برای حذف ایران از این کمیسیون است.

پس از آغاز دور تازه اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بر سر اعمال حجاب اجباری و انتشار تصاویر، ویدئوها و گزارش‌ها از خشونت‌های فیزیکی، جنسی و کلامی نسبت به زنان معترض، آمریکا درخواست اخراج ایران از این کمیسیون را مطرح کرد.

کامالا هریس، معاون اول رئیس جمهور آمریکا روز ۱۱ آبان در بیانیه‌ای از تلاش آمریکا برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل خبر داد و گفت که دلیل این اقدام، نقض حقوق زنان توسط حکومت جمهوری اسلامی و سرکوب وحشیانه معترضان در ایران است.

تصمیم‌گیری در این زمینه بر عهده شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، متشکل از ۵۴ عضو است که روز چهارشنبه، ۲۳ آذر، قرار است به پیش‌نویس قطعنامه‌ای که ایالات متحده در این زمینه ارائه کرده رای ‌دهند.

در صورت موافقت اعضای این شورا با این قطعنامه، جمهوری اسلامی به طور فوری از کمیسیون مقام زن سازمان ملل برای باقیمانده دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۶ حذف خواهد شد.

اعضای این کمیسیون، هر ساله در ماه مارس تشکیل جلسه می‌دهند و هدف آنها ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است.

با این حال روز دوشنبه، ۲۱ آذر، ایران، ۱۷ کشور دیگر و فلسطینی‌ها در نامه‌ای به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد خواستار جلوگیری از حذف جمهوری اسلامی شدند.

آنها در این نامه استدلال کرده‌ بودند که حذف یک عضو از این کمیسیون، با ایجاد «سابقه‌ای ناخوشایند، در نهایت مانع از مشارکت سایر کشورهای عضو با فرهنگ‌ها، آداب و رسوم و سنت‌های مختلف در این نوع فعالیت‌های بین‌المللی» خواهد شد.

در این نامه از سایر اعضا خواسته شده علیه اقدام ایالات متحده رای دهند تا از «روند جدید اخراج کشورهای مستقل و منتخب، از نهادهای نظام بین‌الملل» جلوگیری شود.

با این حال تنها پنج نفر از امضاکنندگان این نامه در حال حاضر عضو شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل هستند و می‌توانند امروز به پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا رای دهند.

پیشنهاد حذف جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل علاوه بر دولت‌ها و فعالان غربی، با استقبال گسترده ایرانیان داخل و خارج از کشور نیز مواجه شده است.

ایران از ابتدای سال جاری دوره چهار ساله عضویت در این کمیسیون را آغاز کرد و همان زمان هم اعتراض‌هایی به عضویت جمهوری اسلامی در این کمیسیون مطرح شد، اما اکنون با سرکوب شدید اعتراضات ایران، انتقادها به این عضویت بیشتر شده است.

همزمان جمهوری اسلامی علاوه بر لابی‌ کردن در خارج، در داخل نیز تلاش کرده از طریق اتهام‌‌زنی رسانه‌های وابسته به خود به غرب و فعالان مدنی و زنان و نیز از طریق شماری از اجتماعات کم‌رونق حکومتی، نسبت به این درخواست، موضع‌گیری کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل، مستقر در ژنو، ماه گذشته رای داد تا یک کمیته حقیقت‌یاب، تحقیقات مستقلی درباره سرکوب مرگبار اعتراضات توسط جمهوری اسلامی انجام دهد.

به دنبال تصویب این قطعنامه، ایران، کشورهای غربی را به استفاده از این شورا برای هدف قرار دادن این کشور در اقدامی «هولناک و شرم‌آور» متهم کرد.

از سه ماه پیش و پس از مرگ در حین بازداشت مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کرد ایرانی از سوی پلیس امنیت اخلاقی، ایران شاهد اعتراضات سراسری کوچک و بزرگ بی‌وقفه‌ای بوده است.

این اعتراضات که اقشار مختلف اجتماعی در آن شرکت دارند، جمهوری اسلامی را دچار چالش کرده است؛ با این حال رهبران ایران همچون گذشته، دشمنان خارجی و عوامل آنها را مسئول اعتراضات معرفی می‌کنند.

واکنش نماینده برخی از کشورها به پیشنهاد اخراج ایران از کمیسیون مقام زن

نماینده ونزوئلا: قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن خصمانه است

نماینده ونزوئلا در این جلسه گفت: «می‌خواهیم در حمایت از منشور سازمان ملل صحبت کنیم. اصل چندجانبه گرایی یکی از بنیادهای سازمان ملل است. »

وی افزود: «اگر قدرت سیاسی بر حاکمیت قانون فائق شود نه تنها سیستم بین‌المللی را ضعیف می‌کند بلکه اجازه می‌دهد سازمان ملل پسرفت کند.»

وی تاکید کرد که «به نظر ما کشوری که عضو مشروع نهادهای بین‌المللی است نمی‌تواند از این کمیسیون اخراج شود. چراکه همه کشورهای سازمان ملل بر عضویت آن کشور توافق کرده‌اند. » وی افزود: «اگر قرار باشد کشوری اخراج شود باید گام‌های دیگر مورد بررسی قرار گیرد. »

نماینده ونزوئلا تاکید کرد که «ما از تمام اعضای کمیسیون مقام زن می‌خواهیم از یک بدعت خطرناک جلوگیری کنند.»

وی گفت: «سنت خطرناکی را پایه‌گذاری می‌کند تا خودکامگی قدرت بگیرد. این کشورها می‌خواهند اراده سیاسی خود را تحمیل کنند.» . وی قطعنامه پیشنهادی آمریکا را غیردموکراتیک، خصمانه توصیف کرد و گفت که «یک دیکتاتوری را اعمال می‌کند.»

نماینده بریتانیا: اقدامات ایران با اهداف کمیسیون مقام زن مغایر بوده است

نماینده بریتانیا در سازمان ملل در جلسه کمیسیون مقام زن گفت: «مرگ مهسا امینی نشان دهنده وضعیت نامناسب حقوق بشر در ایران است. »

وی افزود: «بریتانیا رای مثبت به اخراج ایران از کمیسیون مقام زن خواهد داد.»

وی تاکید کرد که «اقدامات ایران با اهداف کمیسیون مقام زن مغایر بوده است.» اینجا در سازمان ملل نمی‌توانیم ساکت بنشینیم تا این خشونت ادامه پیدا کند. »

نماینده اسرائیل: حضور ایران در کمیسیون مقام زن یک ابتذال است

نماینده اسرائیل در سازمان ملل گفت: «کسی که از پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا حمایت نکند همدست جنایت ‌های ایران است.»

وی افزود: «اصلا نباید سوالی درباره اخراج ایران باشد. این حرکت کوچکی است اما حرکت مهمی است.»

وی تاکید کرد که «حرکت مهم این است که توافق هسته‌ای با این رژیم انجام نشود. توافق هسته‌ای باید ملغی شود.»

وی تصریح کرد: «مردم ایران کسانی که رای منفی به این موضوع دهند می‌بینند.»

وی گفت: «۴۰ سال است که این رژیم تندرو شهروندان خود را می‌کشد. ایران هرگز نباید عضو کمیسیون مقام زن می‌شد. این خودش یک ابتذال است.»

نماینده سوریه: اگر ایران از کمیسیون مقام زن اخراج شود سنت خطرناکی ایجاد می‌شود

نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: «ایران به‌صورت شفاف و دموکراتیک به عضویت کمیسیون مقام زن در آمده است. این سنت خطرناکی است که ایران از کمیسیون اخراج شود.»

وی افزود: «این قطعنامه‌ها سیاسی است.» وی تاکید کرد که «ایالات متحده آمریکا در حال پیگیری سیاستی است که کار جمعی ما را تضعیف می‌کند و روی یکسری کشورهای خاص دست می‌گذارد.»

وی از کشورهای سازمان ملل خواست تا به این قطعنامه تن ندهند و با تلاش‌های سیاسی برای زیر سوال بردن اصل چندجانبه گرایی همراه نشوند. این خلاف اصول منشور سازمان ملل است.»

منبع رادیو فردا و یورونیوز


در این رابطه