ابهام در افزایش کارمزد سال آینده/ حذف افزایش کارمزد ٢٠ درصدی از لایحۀ بودجه

dastmozd99 ایلنا: هنوز میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در لایحه بودجه‌ ی سال بعد مشخص نیست.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، ابتدا صحبت از ٢٠ درصد بود و همین رقم در متن پیش‌ نویس لایحه بودجه ۱۴۰۲ گنجانده شد، اما در آخرین نشست هیأت دولت برای جمع‌ بندی لایحه‌ ی بودجه که چهارشنبه هفته‌ ی گذشته برگزار شد، این درصد افزایش از متن لایحه حذف شد. رئیس جمهور به یک تیم از دولتی‌ ها فرصت داد تا فرمول‌ هایی برای افزایش حقوق براساس «بهره‌ وری و کیفیت کار و خدمات» ارائه دهند.
 
همین امر موجب شد تا میزان افزایش حقوق در سال آینده در هاله‌ ای از ابهام فرو برود، ضمن اینکه افزایش حقوق بر اساس بهره‌ وری و کیفیت، به هیچ‌ وجه مطلوب جامعه‌ ی هدف و مزد بگیران شاغل و بازنشسته نیست. محمدی یک معلم رسمی می‌ گوید: مزد بر اساس بهره‌ وری به معنای این است که دست دستگاه‌ ها برای پرداخت دلبخواه باز باشد و با اعمال سلیقه‌ ای افزایش، بیش از همیشه «عدالت در پرداخت» زیر سؤال خواهد رفت.
 
اظهارات اخیر مدیران دولتی نیز این شائبه را تقویت می‌کند؛ روز ۲۲ آذر؛ لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در این رابطه گفت: هنوز میزان افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در لایحه بودجه نهایی نشده، اما فرمول جدیدی برای این کار پیشنهاد شده و در حال بحث و بررسی است تا بتوانیم بر اساس بهره‌ وری دستگاه و نیروی انسانی، حقوق‌ ها را افزایش دهیم.
 
محمدی با استناد به این اظهارات می‌ گوید: به نظرشان کدام دستگاه‌ بهره‌ ور است یا چه کارمندی با چه مختصاتی، کیفیت و بهره‌ وری بیشتری دارد، تکلیف بازنشستگان چه می‌شود، آنها که دیگر مشمول فرمول بهره‌ وری نمی‌شوند، اینها سؤالاتی‌ ست که باید پاسخ دهند.
 
به گفته‌ ی وی، استخراج فرمول‌ های جدید افزایش حقوق، بدون مشارکت نمایندگان واقعی جامعه‌ ی هدف، ناعادلانه و نگران‌ کننده است.
 
او اضافه می‌ کند: براساس قانون مدیریت خدمات کشوری که همه‌ ی کارمندان شاغل و بازنشسته‌ مشمول آن هستند، افزایش حقوق سالیانه بایستی متناسب با نرخ تورم صورت بگیرد، حالا معلوم نیست این بهره‌ وری از کجا آمده و قرار است دوباره چقدر تبعیض مزدی را افزایش دهد، لابد آنهایی که خودی‌ ترند، بهره‌ ورترند!