رئیس سازمان سینمایی ایران سینماگران معترض را به «برخورد قضایی» تهدید کرد؛ «تریبون سیاسی نباشید»

Khazaee Mohammad

رئیس سازمان سینمایی ایران شامگاه جمعه ۲۵ آذر در واکنش به سینماگرانی که از اعتراضات مردمی اخیر حمایت کرده‌اند، آن‌ها را به «برخورد قضایی» تهدید کرد و نیز هشدار داد که به فیلم «بدون حجاب اجباری» مجوز اکران نخواهد داد.

محمد خزاعی که در مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت سخن می‌گفت، خطاب به سینماگران منتقد حکومت اظهار داشت: «نمی‌شود در خیابان سینما یک‌طرفه رفت. نمی‌شود شما هر چه می‌خواهید بگویید و دستگاه قضا برخوردی نکند. باید به سینماگر بگوییم تریبون سیاسی نباشید.»

رئیس سازمان سینمایی ایران، در عین حال، تاکید کرد تا زمانی که او در این منصب فعالیت دارد، به هیچ فیلمی که زنان بازیگر در آن بدون حجاب اجباری بازی کرده‌اند، «مجوز اکران نخواهد داد و نمی‌گذارد که سینمای ایران به سال‌های قبل از انقلاب ۵۷ بازگردد».

از آغاز اعتراضات کنونی در ایران که ابتدا واکنشی به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی بود، ده‌ها سینماگر ایرانی حمایت خود را از معترضان اعلام کرده‌اند.

در این میان شماری از زنان سینماگر نیز با انتشار تصاویری از خود بدون حجاب اجباری با جنبش «زن، زندگی، آزادی» همراه شدند، از جمله کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی که با اتهاماتی نظیر «اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه و مدتی بازداشت شدند.

پیش از این محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون که نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی است، گفته بود که «برخی پروژه‌های سینمایی پلان‌هایشان را با دو وضعیت بی‌حجاب و با حجاب ثبت می‌کنند».

محمد خزاعی همچنین در واکنش به یادداشت حمید فرخ‌نژاد، بازیگر و کارگردان سینما که در آن علی خامنه‌ای را «دیکتاتور» خوانده و سرنگونی رهبر جمهوری اسلامی را پیش‌بینی کرده است، این چهره شناخته‌شده سینمای ایران را فردی «متوهم» و «پیاده‌نظام» شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور نامید.

این مسئول وزارت ارشاد خطاب به حمید فرح‌نژاد گفت: «شما حق ندارید به رهبر و مرشد ما توهین کنید. نمی‌شود هر کسی مبانی اصلی را زیر سوال ببرد و ما چیزی نگوییم. عرصه فرهنگ نباید این‌قدر بی‌حساب و کتاب شود. اینجا هنوز جمهوری اسلامی است.»

او با نام بردن از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور افزود: «برخی در توهم هستند. تا کی باید تحت‌تأثیر رسانه‌های شیشه‌ای باشیم؟ تا کی پیاده نظام اینترنشنال و منو تو باشیم؟ یک لحظه به خودمان بیایم. این کشور دو دستی تقدیم کسی نمی‌شود. این کشور روز به روز بالنده می‌شود.»

مسئولان جمهوری اسلامی از آغاز اعتراضات در ایران همواره معترضان را تحت تاثیر و «فریب‌خورده» رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور جلوه داده و دولت‌های خارجی نظیر ایالات متحده، بریتانیا، آلمان، فرانسه، اسرائیل و عربستان سعودی را به دست داشتن در اعتراضات سراسری سه ماه گذشته متهم کرده‌اند.

منبع: رادیو فردا